Бійцям ЗСУ, які самовільно залишили частину, важливо повернутися у бойову частину до 1 січня 2025 року, щоб не понести кримінальну відповідальність за свою дію. Таку вимогу передбачено новим законом. Як саме діяти в такій ситуації та де військовий може продовжити службу, пояснюють фахівці Юридичного Гончаренко центру.
28 листопада набув чинності Закон України №4087-ІХ, який дозволяє військовослужбовцям, що вперше самовільно залишили місце служби (СЗЧ), повернутися до виконання обов’язків із відновленням усіх соціальних гарантій. При цьому такі військові звільняються від кримінальної відповідальності.
«Раніше, щоб повернутися на службу після самовільного залишення частини, військовослужбовцям потрібно було отримати письмову згоду командира та звернутися з клопотанням до слідчого, прокурора або суду. Тепер, завдяки ухваленим змінам, процедура стала значно простішою та швидшою. Для повернення більше не потрібно звертатися до слідчого чи прокурора, а командир не вирішує, чи приймати бійця назад», — пояснює директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький.
Експерти зауважують, що якщо військовослужбовець не повернеться на службу до 1 січня 2025 року, кримінальна справа може завершитися обвинувальним вироком, який передбачає до 10 років позбавлення волі. У разі, якщо військовий вчинив самовільне залишення частини (СЗЧ), але бажає повернутися до служби, йому необхідно звернутися до своєї військової частини, заявити про намір повернутися та подати відповідний рапорт. При собі потрібно мати паспорт і військовий квиток.
Як відбувається процедура поновлення на службі?
Після повернення військового до місця служби командир має 72 години, щоб продовжити дію контракту або поновити його на службі. Відповідно до нового закону, військовослужбовцям, які повернулися з СЗЧ, будуть відновлені грошові, продовольчі та речові виплати, а також усі пільги та соціальні гарантії.
Де військовий продовжуватиме службу?
Командир забезпечує організаційно-правовий супровід процесу повернення: видає наказ, відновлює виплати та виконує інші необхідні дії. Проте відновлений військовослужбовець не продовжуватиме службу у колишній частині. Військовослужбовці, що повертаються, направляються в резервний батальйон, звідки їх направляють для подальшого проходження служби в інші частини, відмінні від тих, де вони служили раніше.
Для оперативного інформування про кримінальні правопорушення або події у Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Східного регіону діє «гаряча лінія» за номером (068) 366 01 02 (доступна у Viber, WhatsApp, Telegram).
Крім того, громадяни можуть надсилати звернення на електронні адреси відомства: [email protected] та [email protected].