Facebook Pixel

Стрес-тест українських банків дав тривожний результат

Стрес-тестування виявило суттєві проблеми в державних Ощадбанку та Укрексімбанку. Їхня потреба в капіталі оцінюється в 23,3 млрд грн — за базовим та 45,8 млрд грн — за несприятливим сценаріями.

Про це йдеться у звіті НБУ про фінансову стабільність.

За даними регулятора, 60% портфеля складають кредити держбанків 20 відомих приватних бізнес-груп поганої якості.

Telegram Logo

Вони формують 81% всіх непрацюючих кредитів Ощадбанку та Укрексімбанку. Держбанки досі не змогли врегулювати проблемну заборгованість, а рівень корпоративних NPL знизився до 56,8% та все ще істотно перевищує показник приватних банків і банків з іноземним капіталом, крім російських (13,4%).

Нові кредити держбанків переважно влаштовують Набцанк, але їхня кредитна політика, на думку регулятора, повинна бути більш виваженою.

У портфелях Ощадбанку та Укрексімбанку переважають низькомаржинальні цінні папери та корпоративні кредити, серед яких багато непрацюючих.

Як з'ясувалося, через низьку процентну маржу та високі адміністративні витрати банки не в змозі стабільно генерувати капітал.

Воднчас у звіті про фінансову стабільність НБУ повідомляється про те, що існує також загальна потреба 18 банків у капіталі за несприятливим стрес-тестом, і вона становить 73,8 млрд грн, з них у двох держбанків – 45,8 млрд грн.

А загальна потреба в капіталі 11 банків, згідно з базовим стрес-тестом, становить 35,3 млрд грн, з них у Ощадбанку та Укрексімбанку (обидва — Київ) – 23,3 млрд грн.

Контекст. Цієї осені Нацбанк провів черговий стрес-тест для 24 банків, які складають 94% активів всієї банківської системи України. Результати оцінки вимірювалися за базовим і несприятливим сценаріями та прогнозами фінансових показників.

Сценарії розроблялися таким чином, щоб виявити вплив основних ризиків на діяльність банку з його поточного стану. Якщо говорити простіше, вигадувалась гіпотетична криза, за якої банк повинен був «протриматися» 30 діб. Тобто в ці 30 діб банку повинно вистачати власних коштів на покриття всіх зобов'язань, які виникли.

Коментарі

Всі новини