Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт про вдосконалення процедури реструктуризації. За проєкт №1070 проголосували 302 депутати.
Як запевняють у Мінфіні, ухвалений законопроєкт усуває недоліки чинного законодавства. Він вносить зміни в закони «Про фінансову реструктуризацію», «Про іпотеку» та «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень».
Зокрема, документ передбачає проведення спільної процедури фінансової реструктуризації для кількох боржників, які є пов'язаними особами, але мають різних кредиторів.

«Застосування норм закону зменшить регуляторні перешкоди для здійснення фінансової реструктуризації та сприятиме повному застосуванню способів реструктуризації з боку банків», — підкреслив Мінфін.
Закон уточнює нюанси позасудового врегулювання звернення стягнення на іпотеку, коли вартість заставного майна виявиться недостатньою для повного задоволення вимог кредитора.
Згідно з проєктом закону, банк зможе здійснити інвестицію без письмового дозволу національного банку, якщо така інвестиція здійснюється в межах процедури фінансової реструктуризації.
Крім того, розширили перелік операцій, які не вважаються концентрацією суб'єктів господарювання. Не будуть вважатися такою покупка за рахунок повного або часткового погашення заборгованості перед банком права власності на єдиний майновий комплекс або придбання частки суб'єкта господарювання згідно з планом реструктуризації.
Водночас кредитор зможе передати права вимоги до боржника іншому кредитору в будь-який момент під час проведення процедури фінансової реструктуризації. Новий кредитор зможе користуватися всіма пільговими умовами, передбаченими законом.
Проєкт також продовжує можливість застосування механізму фінансової реструктуризації на найближчі 6 років.
Контекст
- Автори законопроєкту підкреслюють, що частка непрацюючих кредитів у кредитному портфелі банківської системи України на 01 липня досягла 50,8% від загального обсягу кредитів.
- Обсяг портфелю непрацюючих кредитів у банках державного сектору — близько 414,9 млрд грн. Вони становлять 71,4% всіх непрацюючих кредитів банківської системи України. Понад 90% непрацюючих кредитів банків держсектора припадає на корпоративний сегмент.