Facebook Pixel

За порушення мовного закону поки що нікого не оштрафували, але зробили 17 попереджень

З початку цього року і по 14 вересня за порушення норм мовного закону не було виписано жодного штрафу. Про це йдеться у відповіді Секретаріату уповноваженого із захисту державної мови на запит видання «Фокус».

У відомстві зазначили, що штрафи можуть накладатися лише на суб'єктів господарювання, які протягом року повторно порушили вимогу статті 30 закону (про обслуговування державною мовою). Оштрафувати за це можуть на суму від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5 100 до 6 800 грн).

У разі першого протягом року порушення уповноважений із захисту державної мови може зробити попередження. З початку 2021 року було 17 таких попереджень.

Норми статті 188-52 Кодексу про адміністративні правопорушення, які передбачають штрафи за порушення вимог закону про державну мову для фізичних осіб, друкованих ЗМІ тощо, набируть чинності 16 липня 2022 року. Розмір цих санкцій коливається від 200 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3 400 до 11 900 грн).

У період з 1 січня по 31 серпня в Секретаріат уповноваженого надійшло 2 615 звернень і скарг від громадян щодо порушень норм мовного законодавства. З них:

  • 816 стосувалися діяльності інтернет-магазинів і вебсайтів;
  • 607 — сфери обслуговування;
  • 283 — зовнішньої реклами;
  • 180 — діяльності органів держвлади і місцевого самоврядування;
  • 161 — сфери телебачення і радіомовлення;
  • 101 — сфер освіти і науки;
  • 38 — сфери охорони здоров'я;
  • 35 — сфери транспорту

та ін.

За результатами ознайомлення з інформацією, яка міститься в зверненнях і скаргах, уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вирішив здійснити заходи держконтролю щодо використання української мови стосовно 108 суб'єктів. Решті ж він направив рекомендації щодо застосування мови або інформацію про норми законодавства.

Додатково. З 16 липня в Україні вступили в силу нові норми закону про державну мову. Зміни торкнулися телебачення, туризму, видання і продажу книг. Зокрема, кандидати на державну службу і претенденти на українське громадянство повинні здавати тести на знання державної мови.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉