Японський виробник верстатів Okuma дистанційно перетворює своє обладнання в рф на металобрухт

Японська компанія Okuma — один зі світових лідерів з виробництва верстатів з числовим програмним керуванням — блокує своє обладнання в росії. Про це The Page повідомила в інтерв’ю Агія Загребельська, директорка з питань партнерств та співробітництва Ради економічної безпеки.

Як і чому в росії у 2024 році заблокували японські верстати Okuma

«Нещодавно був «плач на болотах», як я це називаю, — розповіла Агія Загребельська The Page. — Стаття називалася «Лом з ЧПК» (з числовим програмним керуванням), де йшлося, що компанія Okuma дистанційно відключила росіянам своє обладнання. Ці складні верстати, які коштують сотні тисяч доларів, а деякі мільйони доларів, просто перетворилися на лом, як кажуть самі росіяни».

У згаданій публікації в російських ЗМІ повідомляють про щонайменше шість заблокованих верстатів. Вони постачалися до росії у 2011–2017 роках і в середньому коштують 250 тисяч євро. Блокування відбулося, коли під час відключення живлення або переміщення верстатів спрацював захист. Зняти його можна за допомогою коду виробника, який щоразу має бути різний. Проте постачальник обладнання Okuma Europe GmbH відмовляється надавати коди росіянам. Коштовне обладнання простоює, що загальмовує виробництво.

«В зоні ризику — все», — скиглять росіяни. Тепер вони бояться вимикати і переміщувати верстати. А необхідність у цьому періодично виникає, наприклад, під час ремонту.

Наслідки заборони експорту і блокування верстатів у росії

Блокуванню верстатів передувало посилення санкцій проти росії — а саме, заборона з боку Японії експорту до росії фрезерних та токарних верстатів з ЧПК. Адже таке високоточне обладнання є незамінним у виробництві озброєння, у тому числі — ракет.

Відповідно до інформації російських ЗМІ, згадане обладнання російська компанія «Пуморі-інжиніринг інвест» купувала у німецької філії японського виробника Okuma Europe GmbH. Таким шляхом на російські підприємства потрапило близько 1500 верстатів. Зокрема, їх використовують для виконання замовлень російського ВПК. Серед підприємств, які оснащені верстатами Okuma, згадані наступні російські компанії:

  • Туламашзавод
  • Пермський завод «Машинобудівник»
  • Мотовіліхінські заводи
  • структури «Ростеха»
  • Об'єднана суднобудівна корпорація
  • Об'єднана двигунобудівна корпорація
  • Об'єднана авіабудівна корпорація
«Вже існує значний дефіцит компонентної бази і верстатів, які росія намагається замістити китайськими виробами. Але китайське дещо іншої якості і не для усього підійде. Це впливає на якість озброєння і на обсяги виробництва. А в деяких випадках заміщення неможливе взагалі, і росіяни змушені змінювати типи зброї, яку виготовляють», — узагальнила Агія Загребельська в інтерв’ю The Page.

Повне відеоінтерв’ю з Агією Загребельською про санкції проти росії

Читати на The Page