Facebook Pixel

Путін дозволив деяким західним фондам продати активи у рф: що це означає

В понеділок, 17 березня, російський диктатор володимир путін підписав указ, який дозволяє 5 західним інвесторам продати свої заморожені у рф цінні папери. Це рішення торкається відомих фінансових установ, таких як Franklin Templeton, PIMCO, BlackRock, Fidelity Investments, Schroders та Legal & General.

Про те, що це означає, пояснює політолог Максим Гардус.

Путін розморозив частину активів для західних фондів: деталі

Гардус зазначив, що раніше москва блокувала будь-які операції із цими активами в рамках санкційної політики у відповідь на арешт валютних резервів рф за кордоном.

Указ путіна, який дозволяє 5 західним інвесторам продати свої заморожені у рф цінні папери

Указ путіна, який дозволяє 5 західним інвесторам продати свої заморожені у рф цінні папери

Проте наразі продаж дозволений — за умови, що активи викупить американський хедж-фонд 683 Capital Partners.

Що відомо про фонди та їх зв’язки

Franklin Templeton — один з найбільших світових інвестиційних гравців, який раніше мав значний портфель у рф. Після 2015-го компанія поступово виходила з російського ринку, однак деякі активи залишалися заблокованими.

BlackRock, PIMCO, Fidelity Investments — управляють трильйонними активами по всьому світу. За словами Гарудса, експерти часто аналізують внески їхніх керівників у передвиборчі кампанії Сполучених Штатів як фактор політичного впливу на міжнародну фінансову політику.

BlackRock. Фото: depositphotos

BlackRock. Фото: depositphotos

Schroders та Legal & General — британські інвестиційні компанії, які також були присутні у рф. Гарудс зазначає, що Schroders історично уникав ризикових ринків, але через санкції активи все ж залишилися замороженими.

Політолог підкреслює, що фонд, якому дозволено викуп цих активів, — 683 Capital Partners — це малопублічний хедж-фонд, заснований у Штатах.

За словами Гардуса, його модель роботи з високоризиковими активами та закритість викликають питання про те, хто і з якою метою виступає кінцевим бенефіціаром цієї угоди.

Що кажуть аналітики про розмороження частини активів для західних фондів

Гардсус каже, що фахівці з міжнародних фінансів розглядають рішення путіна як спробу створити прецедент для розблокування частини активів між Заходом та росією.

Quote«Це відкриває шлях для подальших переговорів про обмін заморожених російських активів на Заході на інвестиції іноземців у росії. Крок може сигналізувати про можливе потепління відносин у фінансовій сфері, що дозволить частково відновити взаємодію між російською та міжнародною фінансовою системою», — вважає він

Чи є розмороження деяких активів для західних фондів частиною більшого процесу

Гардус відзначає, що рішення путіна збіглося у часі з наближенням телефонної розмови між ним та Дональдом Трампом. Вона, за попередніми даними, має торкнутися питань припинення вогню в Україні.

На його думку, ці події можуть вказувати на новий вектор взаємодії між рф та західними фінансовими структурами та адміністрацією Трампа.

Quote«Чи означає це спробу налагодити нові канали для фінансової комунікації та пошук компромісів у санкційній політиці? Це питання залишається відкритим», — каже Гардус.

Чи можливий розворот у санкційній політиці

На думку експерта, рішення про часткове розморожування активів поки не означає кардинального розвороту у санкційній політиці, проте воно створює прецедент.

Quote«Якщо ця схема виявиться ефективною для обох сторін, можна очікувати нових кроків у напрямку обміну заморожених активів. Однак залишається питання, чи буде цей механізм використаний лише в інтересах обраних фінансових структур, чи він стане інструментом для ширшого перегляду санкційної політики», — резюмував Гардус.

Нагадаємо, 17 березня 2025 року видання Financial Times повідомляло, що інвестори роблять захищені від санкцій ставки на російські облігації та рубль, сподіваючись, що зближення Дональда Трампа з володимиром путіним спрямує хвилю капіталу назад в російську економіку.

Подякувати 🎉