Інвестори роблять захищені від санкцій ставки на російські облігації та рубль, сподіваючись, що зближення Дональда Трампа з володимиром путіним спрямує хвилю капіталу назад в російську економіку. Про це пише The Financial Times.
За словами інвесторів і трейдерів, хедж-фонди і брокери вивчають можливості торгівлі російськими активами, яких уникає Захід, але які, на їхню думку, можуть різко зрости, якщо президент США послабить санкції в рамках угоди про припинення вогню у війні росії проти України.
Трамп і путін мають провести телефонну розмову про російсько-українську війну у вівторок. Київ погодився на 30-денне перемир'я, але москва заявила про небажання зробити це негайно.
Цього року рубль зріс майже на третину по відношенню до долара в надії на закінчення трирічного конфлікту. Але інвестори кажуть, що ринок дивиться не тільки на це, але й на можливе більш широке скасування санкцій.
«Деяка риторика Трампа щодо росії є нестабільною, і це те, що потрібно враховувати, але мова йде про зняття санкцій», — сказав інвестиційний директор GAM Пол Макнамара.
Хоча західним фондам все ще важко робити прямі ставки на російські активи, деякі з них полюють на облігації російських компаній, які вважалися майже нікчемними після повного вторгнення в Україну в 2022 році, але які зараз зростають у внутрішніх оцінках деяких інвесторів.
«Безумовно, існує певний ажіотаж, переважно в середовищі хедж-фондів. Тим не менш, рубль все ще мало торгується за межами Росії, а облігації здебільшого закриті для іноземних інституційних інвесторів через санкції та їхні власні внутрішні правила», — сказав аналітик з фіксованого доходу інвестиційної компанії Ninety One Роджер Марк.
З 2022 року санкції забороняють торгівлю російським суверенним боргом, і багато корпоративних емітентів з країни не можуть знайти банки або посередників для здійснення платежів кредиторам. Пряма торгівля рублями, тим часом, дуже ускладнена через санкції проти російських кредиторів і внутрішні правила західних банків.
Обсяги міжнародної торгівлі рублями ледве сягають $50 млн на тиждень, порівняно з мільярдами доларів до війни.
Через економічні зв'язки Казахстану з росією трейдери використовують казахстанський тенге як проксі-валюту для рубля, обсяги торгів досягають $100-200 млн на тиждень. Цього року тенге виріс приблизно на 5% по відношенню до долара.
Але ці угоди важко здійснювати в таких обсягах.
Деякі банки та брокери пропонують ставки на зміни курсу рубля з розрахунками в доларах, щоб інвестори могли уникнути прямих ризиків, пов'язаних з країною. Ці так звані безпоставкові форварди (NDF) часто використовуються для торгівлі валютами, які важко отримати за межами їхніх країн, наприклад, валютами Нігерії або Єгипту.
«Очевидно, що західні банки будуть вимушені використовувати NDF для торгівлі валютою: «Західні банки, очевидно, пов'язані з санкціями. Безпоставковий форвард — це інструмент, де вам не потрібно володіти валютою або будь-якими російськими активами», — говорить глобальний керівник стратегії на ринках, що розвиваються, в Citi Луїс Коста.
Банк рекомендував відкривати довгі рублеві позиції за допомогою цього інструменту минулого місяця, коли США почали переговори з росією.
«Безумовно, останнім часом інтерес до NDF підвищився, і банки почали активніше котирувати їх», — сказав трейдер на ринках, що розвиваються, в інвестиційному банку KNG Ігор Нартов.
«Складається враження, що ви телефонуєте, коли хочете торгувати рублевими NDF, і вам пропонують рівні та дати. Але без участі російських установ це дуже важко зробити», — сказав Макнамара з GAM.
Міжнародні ринки російських активів зникли після вторгнення в Україну, оскільки санкції відрізали російські банки від світової фінансової системи, і країна зазнала величезного відтоку капіталу. Центральний банк росії підвищив відсоткові ставки, оскільки витрати на імпорт різко зросли, а дефіцит робочої сили збільшився, особливо після того, як кремль розпочав катастрофічну програму військового виробництва.
Торгівля рублями — це ставка на те, що ця динаміка зміниться на протилежну, особливо якщо росіяни, які втекли з країни через страх мобілізації, повернуться з заощадженнями, які вони зберігали в Грузії, Вірменії та інших сусідніх країнах.
«Це дозволяє світовим інвесторам висловити свою думку щодо потоків російського капіталу. У цьому і полягає основна увага — потенціал для поліпшення потоків капіталу в росію», — говорить Коста з Citi .
Торгівля все ще має величезні ризики, наприклад, у випадку, якщо США натомість посилять санкції, якщо москва відкине умови припинення вогню. Навіть якщо санкції будуть послаблені, російські інвестори з грошима, що застрягли в країні, можуть скористатися можливістю вийти з неї, тоді як багато емігрантів можуть взагалі не повернутися.
«Якщо ви росіянин, який покинув систему, що стає все більш репресивною, і ви поїхали, тому що вас призвали воювати... чи збираєтеся ви повернутися до свого міста, щоб зіткнутися з остракізмом суспільства?» — говорить Роджер Марк.
Нещодавнє зростання курсу рубля підвищило вартість російських облігацій, які опинилися в портфелях іноземних інвесторів після вторгнення.
«На даний момент ви мало що можете купити, оскільки ті, хто має облігації, як правило, не хочуть їх продавати. Але угоди відбуваються. Збільшилася кількість запитів від учасників ринку, які цікавляться наслідками зняття санкцій і тим, чи будуть виплачуватися купони», — сказав Нартов.
Санкції та обмеження москви на виплати «недружнім» країнам означають, що власний рублевий борг російського уряду залишається недоступним для західних інвесторів. Загальний обсяг іноземних облігацій країни скоротився, а вітчизняні банки значною мірою забезпечили нещодавні запозичення москви.
«Прямий вихід на російський ринок для західних інвесторів поки що буде обмежений через обмеження Центрального банку росії. Ці інвестори повинні знайти надійного партнера з нейтральної юрисдикції, щоб отримати квиток назад на російський ринок», — сказав один з керуючих фондом, що базується за межами Заходу.