Facebook Pixel

Потужність домашніх сонячних станцій в Україні перевищила 1 ГВт — Держенергоефективності

Загальна потужність встановлених сонячних електростанцій у приватних домогосподарствах (СЕСд) на кінець ІІІ кварталу 2021 року становила 1,057 ГВт.

Згідно з повідомленням Держенергоефективності, кількість домогосподарств, що встановили СЕС, зросла до 39,6 тис.

123478-kopiya-0.png

«У третьому кварталі встановлено 4240 СЕС у приватних домогосподарствах, що вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року», — зазначено в повідомленні.

Згідно з моніторингом Держенергоефективності, до трійки областей-лідерів входять:

Telegram Logo
  • Дніпропетровська область — 5559 станцій;
  • Закарпатська область — 3225 станцій;
  • Тернопільська область — 3068 станцій.

Які зміни в роботі СЕСд очікуються найближчим часом

В агентстві зазначили, що наразі розробляють систему Net Billing для подальшої підтримки малої розподіленої генерації. Згідно з інформацією Міненерго, Net Billing має змінити чинну систему «зелених» тарифів для СЕСд.

Впровадження Net Billing дасть змогу домогосподарствам компенсувати власне споживання за допомогою встановлених ними СЕСд, а надлишки електроенергії продавати за ринковою ціною постачальникам.

Кошти від продажу ресурсу надходитимуть на рахунок споживача, а коли кількість спожитої ним енергії перевищить кількість згенерованої, вони списуватимуться за ціною постачання електроенергії споживачеві, пояснили в Міненерго суть системи.

За розрахунками міністерства, Net Billing буде орієнтований на компенсацію саме власного споживання та зменшить обсяг перехресного субсидування за кошт інших споживачів.

Важливо те, що нова система не торкнеться домогосподарств, які вже працюють за «зеленим» тарифом.

Зловживання на ринку СЕСд

Раніше міністерство звертало увагу, що власники СЕСд зловживають на ринку, використовуючи чинну модель підтримки приватних домогосподарств за допомогою «зеленого» тарифу для отримання надприбутків, а не для покриття власного споживання. Доказом зловживань стала велика кількість договорів щодо домашніх СЕС із неприродно низьким споживанням електроенергії.

Зокрема, у 15% домогосподарств із СЕСд узагалі немає споживання, а в 11% воно становить лише 1 кВт·год на місяць. Загалом 41% домогосподарств споживають менше 10 кВт·год на місяць навіть узимку, підрахували в Міненерго.

Станом на 31 грудня 2020 року понад 23% договорів на підключення СЕСд до мережі — додаткові договори тих самих власників. З них 12,06% договорів — другі в одного власника, 11,06% — треті тощо. Рекордною цифрою стали 82 договори з одним власником.

Водночас 2% домогосподарств відпускають у мережу обсяги, що перевищують договірну потужність.

За даними НЕК «Укренерго» на кінець жовтня 2021 року, встановлена потужність СЕС становить майже 6,2 ГВт, ВЕС — 1,5 ГВт, біоТЕС — 231,2 МВт. Отже, потужність станцій на ВДЕ досягає 13% у загальному складі енергогенерувальних потужностей.

Коментарі

Всі новини