Підготовка земельної реформи: до ринку не допустять іноземців

Фінальна версія законопроекту про запуск ринку землі містить сувору заборону на продаж землі іноземним громадянам, поки українці на референдумі не вирішать інакше.

Про це написав радник прем'єр-міністра України з економічних питань Олексій Мушак у себе в Facebook.

«Іноземців не допустять до майбутнього ринку в жодному форматі».

Олексій Мушак

Ексрадник прем'єр-міністра України з економічних питань

Кількість землі, сконцентрованої в руках одного власника, в проєкті закону планують обмежити з 200 тис. га до 5-50 тис. га.

Найбільш імовірною цифрою обмеження Мушак вважає максимум 50 тис. га в одні руки.

Також радник міністра повідомив, що в перші роки після прийняття закону можливість перепродажу землі обмежать, щоб уникнути спекулятивних операцій.

«Підтримку аграріїв спрямують головним чином на здешевлення кредитної ставки до 5%. Враховуючи прогнозовані зниження облікової ставки до 10%, це означає, що 4 млрд грн на 4-й квартал 2020 року вистачить з головою. Буде навіть інша проблема. Фермери не зможуть вибрати повний обсяг цієї підтримки», — написав Мушак.

Він також пов'язав напад на депутата фракції «Слуга народу» з підготовкою до прийняття земельної реформи. Тому вважає, що приймати закон Рада повинна вже цього тижня – інакше «депутатів просто фізично залякають».

Контекст

  • Депутат з фракції «Слуга народу» Михайло Ананченко повідомив, що ввечері 15 грудня двоє невідомих у балаклавах напали на нього біля під'їзду його будинку. Напад він пов'язує з політичною діяльністю.
  • За розрахунками уряду, один гектар української землі після відкриття ринку буде коштувати $2200, якщо дозволять купувати землю й іноземцям також. Якщо землю можна буде купувати тільки українцям, то ціна за гектар досягне щонайбільше $1500.
  • Верховна Рада вже проголосувала в першому читанні за законопроєкт №2178-10 — його подали депутати від «Слуги народу». Він передбачає скасування з 1 жовтня 2020 року заборони на продаж сільгоспземлі будь-якої власності. Прийнятий законопроєкт дозволяє купувати землю тільки українським громадянам і компаніям. Заборона для іноземців буде діяти до 2024 року. Виняток передбачили тільки для агрокомпаній, які зареєстровані в Україні понад три роки і у яких було оформлено право оренди або емфітевзису (право користування чужою земельною ділянкою) до відкриття ринку.
  • Ще однією проблемою є питання концентрації сільгоспземлі в одних руках. Зараз влада розглядає ймовірність зменшення цього ліміту з 200 тис. га (в проголосованому в першому читанні законопроекті №2178-10) до 50 тис. га, заявляв глава Верховної Ради Дмитро Разумков. Радник прем'єр-міністра з економічних питань Олексій Мушак називав ще більш консервативні цифри — 5-50 тис. га.

Читати на The Page