Facebook Pixel

Новий офшорний скандал FinCEN: як Коломойський, Клюєв і Фірташ відмивали гроші через світові банки

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів ICIJ почав публікацію даних із секретного досьє Управління з протидії фінансовим злочинам (FinCEN), яке входить до структури Мінфіну США. Файли досьє аналізували майже 400 журналістів із 88 країн.

Журналісти досліджували й перевіряли підозрілі транзакції на загальну суму $2 трлн, які було здійснено в період з 1999 по 2017 рік. У розслідуванні фігурують компанії, що пов'язані з олігархом Ігорем Коломойським, ексглавою Адміністрації президента часів Януковича Андрієм Клюєвим і олігархом Дмитром Фірташем.

Ігор Коломойський

Файли FinCEN розкривають транзакції за 2012-2017 роки. За цей час Bank of New York Mellon переказав понад $263 млн компаніям, які контролює Коломойський. Найбільшу суму в розмірі $202 млн переказала в грудні 2015-го та січні 2016 року сінгапурська компанія Louis Dreyfus Commodities Asia. Гроші відправили на рахунок кіпрської філії Приватбанку та підставної компанії на Британських Віргінських островах — Claresholm Marketing Ltd, яка нібито відігравала головну роль у схемі відмивання грошей Коломойського. Для отримання коштів кіпрська філія Приватбанку використовувала рахунок Deutsche Bank Trust Company Americas. У серпні 2017 року Bank of New York Mellon оголосив ці транзакції підозрілими

Deutsche Bank також переказав понад $215 млн на рахунки авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» Коломойського у 2015 і 2016 роках. В одному зі звітів про підозрілу діяльність банк зазначив, що Коломойський був «політично значущою особою», яку підозрювали у фінансових злочинах, і що багато переказів було відправлено у великих кількостях круглими сумами з юрисдикцій із високим рівнем ризику. 2016 року Deutsche заявив, що збирається припинити відносини з компанією.

У Deutsche Bank відмовилися відповідати на запитання про свої стосунки з Коломойським, зазначивши, що згідно із законом банку заборонено коментувати клієнтів або транзакції. У банку повідомили ICIJ, що визнали «минулі слабкості» та «зробили висновки з помилок».

Водночас у позові, який минулого року було подано до суду штату Делавер, стверджується, що Коломойський використовував підставну компанію Claresholm Marketing Ltd., щоби допомогти здійснити «серію зухвалих шахрайських схем» через Приватбанк. Нові власники банку в позові стверджують, що Коломойський і його соратники викачали з банку мільярди доларів через фіктивні позики, а потім відмили гроші через інвестиції в США. Прокуратура заявляє, що велику частину грошей, нібито вкрадених у Приватбанку в період із 2008 по 2016 рік, було вкладено в інвестиції в США, включно з комерційною нерухомістю в Техасі й Огайо, сталеливарні заводи в Кентукі, Західній Вірджинії та Мічигані, а також завод із виробництва мобільних телефонів в Іллінойсі.

У публічних коментарях Коломойський заперечив свою причетність до незаконних схем і заявив, що уряд України незаконно заарештував його банк.

Андрій Клюєв

Зазначається, що 2017 року JPMorgan Chase залучив $230 млн, які переказала британська компанія Клюєва NoviRex Sales LLP за період із 2010 по 2015 роки.

У повідомленні банку зазначається, що NoviRex переказувала секретні платежі за політичні консультації Полу Манафорту — колишньому керівнику президентської кампанії Дональда Трампа в США. 2018 року Манафорта було визнано винним у податковому й банківському шахрайстві. Деякі перекази фіктивних компаній, пов'язаних із Манафортом, вірогідно, було замасковано під платежі за комп'ютерне обладнання. Перекази також включали понад $40 млн, сплачених NoviRex 2011 року ТД «Велес» — компанії, яку підозрюють у пересиланні корупційних платежів Януковичу, що була ліквідована 2013 року. До переказів ТД «Велес» входили платежі за книгу Януковича, яка ніколи не публікувалася.

Файли FinCEN також містять звіт співробітників правоохоронних органів України, у якому досліджуються можливі корупційні схеми сім'ї Клюєвих. У звіті детально описується мережа офшорних компаній і транзакцій, пов'язаних із бізнес-операціями Клюєва, щодо яких порушено кримінальну справу за підозрою у відмиванні грошей і розкраданні. Угоди включають купівлю сім'єю Клюєвих компанії Tantalit Ltd., яка придбала президентську садибу Межигір'я, де жив Янукович.

Адвокати Клюєва не відповіли на запит ICIJ щодо коментарів.

Дмитро Фірташ

Згідно зі звітом FinCEN, у серпні 2008 року підприємство Фірташа Bothli Trade AG відправило $78 101 на рахунки Standard Chartered Bank у Periyasamy Sunderalingam, який допомагав Фірташу давати хабарі індійським чиновникам із метою укладення угоди про видобуток корисних копалин.

Згідно зі звітом FinCEN за 2014 рік, «Надра Банк», яким володів Фірташ, направив понад $1 млрд через нью-йоркські відділення двох глобальних банків — Standard Chartered і Bank of New York Mellon. Деякі з цих переказів стосувалися грошей Фірташа. Bank of New York Mellon не став коментувати свої відносини з «Надра Банком». Не прокоментував свої відносини з «Надра Банком» і Standard Chartered. У своїй заяві адвокат Фірташа повідомив ICIJ, що Фірташ «ніколи не мав партнерських стосунків або інших комерційних зв'язків із Семеном Могилевичем».

Водночас є підозра, що нерухомість і інша інвестиційна діяльність Фірташа використовувалися як прикриття для переказу коштів через офшори для давання хабарів українським чиновникам. Одна з компаній — Ladis Holding Ltd — переказала $68 млн для розвитку проєктів нерухомості невстановленим бенефіціарам.

Крім того, DF Investments Limited, яка пов'язана з Фірташем, з 2012 по 2014 роки перерахувала $6,2 млн на оплату ювелірних виробів і літаків.

Контекст. 4 серпня ФБР провело обшуки в офісах групи Optima в одному з бізнес-центрів у Клівленді. Раніше Приватбанк подав позов до суду в штаті Делавер, у якому йшлося про те, що Коломойський і Боголюбов відмили через Optima $660 млн і ще $100 млн через інші компанії. 21 травня 2019 року Приватбанк подав цивільний позов у США проти колишніх акціонерів, щоби відшкодувати збитки, завдані банку з 2006-го по 2016 рік. У квітні 2019 року американське видання The Daily Beast написало, що Коломойський перебуває під слідством ФБР і прокуратури США в північному окрузі штату Огайо. Слідчі підозрювали Коломойського у фінансових махінаціях і відмиванні коштів.

Українського бізнесмена Дмитра Фірташа заарештували в Австрії 2014 році за запитом американської влади. Він перебував під слідством Федерального бюро розслідувань, його також оголосили в міжнародний розшук. Фірташ перебуває в Австрії з весни 2014 року, коли його заарештували за запитом США і звинуватили в підкупі індійських чиновників на суму $18,5 млн із метою укладення вигідної угоди з видобутку корисних копалин і подальшого продажу титану компанії Boeing. Олігарх заперечує всі звинувачення на свою адресу і вважає їх політично мотивованими, пов'язуючи з обмеженням свого впливу в Україні.

Подякувати 🎉