Служба безпеки України звернулася до керівництва Приватбанку з листом, в якому висловила невдоволення тим, що державна фінустанова судиться з колишніми власниками в іноземних юрисдикціях, не погодивши такі дії з СБУ і Генпрокуратурою. СБУ попросила в майбутньому утриматися від подання нових позовів без "попереднього погодження» з нею. Про це повідомили «Схеми».
Листа від 17 грудня підписав заступник голови СБУ Володимир Горбенко. У СБУ підтвердили «Радіо Свобода», що такий лист дійсно направляли.

«З урахуванням норм діючого законодавства подання позовів у міжнародні арбітражі може у певних випадках негативно вплинути на здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо вчинення злочинів у банківській сфері», — йдеться в листі, в якому Служба посилається на ст. 90 Кримінального процесуального кодексу.
Служба безпеки не має повноважень на те, щоб узгоджувати з нею будь-які міжнародні позови, вважає юрист громадської організації «Центр протидії корупції» Олена Щербань.
«Стаття КПК, на яку посилаються в листі, говорить лише про те, як оцінювати рішення міжнародних судів, і не стосується порядку подання позовів та інших дій, — зауважила юрист. — Цей лист можна розцінити як грубе втручання у діяльність суб'єкта господарювання і тиск».
Станом на сьогоднішній день держава судиться з Коломойським і його бізнес-партнерами, щоб стягнути завдані мільярдні збитки, не тільки в Україні, але й за кордоном: у Великобританії, Швейцарії, США.
Позов у Швейцарії подав Нацбанк, оскільки там мешкав Коломойський. Судовий процес у Великобританії почав Приватбанк, аргументуючи це тим, що через британські фірми з банку виводилася частина грошей. За рахунок привласнених коштів банку Коломойський і Боголюбов придбали нерухомість та інші активи у США.
Розгляд цих справ у міжнародних судах створив незручності для колишніх власників банку. Наприклад, Лондонський суд заморозив активи Коломойського і Боголюбова по всьому світу. А судовий процес у США взагалі може загрожувати бізнесменам кримінальною відповідальністю.
Контекст. На момент націоналізації Приватбанку 2016 року його бенефіціарними власниками були Ігор Коломойський (49,98%) і Геннадій Боголюбов (41,58%). Ще 8,5% належали міноритаріям, в тому числі менеджменту банку на чолі з тодішнім головою правління Олександром Дубілетом.
Після того як банк перейшов у державну власність, на його докапіталізацію держава витратила 155 млрд грн.
Американське детективне агентство Kroll оцінило збитки Приватбанку від дій колишніх власників у $5,5 млрд.