Апеляційний суд Лондона та Уельсу задовольнив апеляційну скаргу Приватбанку і погодився з доводами захисту, що справа належить до британської юрисдикції. Це ще не остаточна перемога, але рішення важливе для лінії захисту держустанови. Щонайменше воно означає, що відповідачам доведеться свідчити в суді, де за дачу неправдивих показань передбачена кримінальна відповідальність. Рішення також посилює позиції української влади в «мирних» переговорах з колишніми власниками Приватбанку в Україні.
Що сталося
Сьогодні, 15 жовтня, суд повністю задовольнив апеляцію Приватбанку на рішення суду нижчої інстанції за позовом проти його колишніх власників Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова про шахрайство, здійснене за попередньою змовою групою осіб.
У грудні 2018 року суд нижчої інстанції виніс два рішення: перше – про те, що Лондонський суд не є юрисдикцією для розгляду спору; друге – що розглядати спір по суті не можна через розгляди в Україні.

Тепер судді постановили, що затримувати розгляд позову більше не можна. Вони пов'язали процес із зустрічними позовами (про захист честі і гідності Ігоря Коломойського) в Україні. Суддя визнав Приватбанк жертвою масштабних шахрайських дій і підтвердив, що банк має всі підстави вимагати повернення йому майже $3 млрд. А також залишив в силі судовий наказ про всесвітній арешт активів на $2,5 млрд.
Оскаржити це рішення у колишніх власників Приватбанку не вийде — суд відмовив їм у такому праві.
Тепер їм доведеться оперативно — до кінця листопада — підготуватися захищати свою позицію. Потім суд визначить дату розгляду справи по суті.
Історія питання
- Приватбанк в грудні 2017 року подав позов проти Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова і шести компаній — трьох англійських і трьох компаній, зареєстрованих на Британських Віргінських островах. Тоді ж суд в якості забезпечувального заходу наклав всесвітній арешт на активи на загальну суму в $2,5 млрд.
- У березні 2018 року Коломойський і Боголюбов оскаржили рішення Високого суду Лондона, вимагаючи перенести процес до Швейцарії або в Україну, обґрунтовуючи це тим, що розгляд потрібно здійснювати за місцем проживання або в країні громадянства відповідачів.
- На початку грудня 2018 року суддя погодився з доводами відповідачів. Суддя також зазначив, що Приватбанк не надав жодного прямого пояснення, чому позов був поданий проти зазначених компаній. Суддя вважав, що Приватбанк подав позов проти британських компаній тільки для того, щоб таким чином повернутись до справи Коломойського і Боголюбова.
- Основна сума позову банку в момент ініціювання становила $1,9 млрд. Надалі вона була збільшена до $2,6 млрд. А вже зараз сума становить близько $3 млрд – разом з відсотками, які продовжують нараховуватись.
Юристи Приватбанку особливо підкреслюють, що захист Коломойського і Боголюбова навіть не намагався оскаржити сам факт шахрайських дій і виведення величезних сум з банку. Відповідачі не дали жодних пояснень щодо величезної кількості транзакцій.
Адвокати відповідачів лише хотіли переконати суд, що ця справа просто не може розглядатися в англійській юрисдикції. Якщо б суд з цим погодився, то активи були б розморожені, а звинувачення зняті.
«Тепер їм буде дуже складно побудувати чітку лінію захисту», — говорить джерело в банку. Зокрема, колишнім власникам доведеться пояснювати суду «безліч транзакцій, які не мають очевидної комерційної логіки».
Хитрощі юристів Приватбанку
Декому рішення могло здатися несподіваним. Проте захист Приватбанку відзначає, що у них навпаки «не було сумнівів» щодо виграшу.
Якщо попереднє рішення розглядав і виносив тільки один суддя, спеціалізацією якого була нерухомість, а не банківська справа, то нинішнє рішення ухвалила колегія у складі трьох суддів, які мають велику експертизу. І вони змогли краще розібратися в суті справи.
Цікаво, що деякі наведені пізніше банком підстави не були відомі на момент подання позову в 2017 році. Вони стали відомі тільки після того, як суд зобов'язав Коломойського і Боголюбова розкрити інформацію щодо всіх своїх активів обмеженому колу осіб, які безпосередньо беруть участь у розгляді справи. Таким чином, сьогодні захисту Приватбанку відомий перелік всіх активів олігархів, підтвердило джерело в банку.
Власне, позов Приватбанку в 2017-му став хитрим прийомом для того, щоб отримати потрібну інформацію, яку банк зміг використовувати вже під час подачі апеляції.
Чим це загрожує колишнім власникам
Тепер одне з ключових завдань юристів Приватбанку – добитися особистих свідчень Коломойського в суді.
«Ми отримали доступ до британської юрисдикції — це означає повне розкриття інформації відповідачами», — говорить член наглядової ради Приватбанку Роман Сульжик. Він пояснює, що відповідачі зобов'язані будуть говорити всю правду – інакше суд може безпосередньо на місці застосувати арешт і почати кримінальне переслідування.
Втім, Коломойський може уникнути фізичної присутності в суді, якщо дасть свідчення за допомогою відеозв'язку або іншим способом, наперед довівши таку необхідність.
Що далі
Остаточне рішення Лондонський суд винесе не раніше, ніж у 2021 році.
Але навіть це проміжне рішення посилює позиції української влади у переговорах з Ігорем Коломойським. Минулого тижня президент Володимир Зеленський зазначав, що держава може піти на угоду з колишніми власниками, «якщо ми відчуємо, що програємо».
Джерело в Мінфіні впевнене, що після нинішнього рішення суду в Лондоні «переговорна позиція Коломойського буде набагато слабшою».
В Приватбанку ж сподіваються, що це рішення матиме важливий психологічний ефект на судові процеси, які тривають в Україні і які (здебільшого) останнім часом виграє Коломойський.
Скажімо, через два дні — 17 жовтня — у Госпсуді Києва відбудуться дебати у справі про визнання недійсним договору купівлі-продажу Приватбанку під час націоналізації. Рішення суду на користь Коломойського буде означати повернення акцій Приватбанку у його власність.
«Якщо б суд відмовився розглядати справу по суті, то Ігор Коломойський подав би це як свій особистий виграш. І тоді український суд став на його бік. Адже якщо Лондон «за» Коломойського, то чому Госпсуд Києва теж не може бути за нього? За такого розвитку подій вся лінія захисту Приватбанку розсипалася б, як картковий будиночок, і олігарх переміг би», — сказав співрозмовник в банку.
Політичний бонус
Сьогодні керівники НБУ та Мінфіну вирушили до Вашингтона на щорічні збори МВФ. І паралельно делегація України має намір продовжити обговорення з МВФ деталі нової програми співпраці. Як заявила за день до цього перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова, питання подальшої долі Приватбанку стало одним з проблемних моментів у переговорах, які завершилися наприкінці вересня.
Уряд України пообіцяв МВФ повернути борги колишніх власників банку, зазначив в інтерв'ю «НВ Бізнес» голова правління Приватбанку Петро Крумханзл. Він наголосив, що це зобов'язання «описане в меморандумі з МВФ». Адже сума завданих Приватбанку збитків – $5,5 млрд – рівнозначна сумі всієї програми допомоги МВФ.
Іноземні інвестори позитивно відреагували на сьогоднішню новину — євробонди України фактично відразу ж показали зростання котирувань на 0,7%, відзначає фінансовий аналітик ICU Михайло Демків.