Міністерство енергетики оприлюднило Концепцію реформування вугільної галузі для вирішення проблеми хронічної збитковості державних шахт і адаптації скорочених шахтарів.
Дія реформи пошириться на чотири області — Волинську, Донецьку, Луганську та Львівську, повідомляє прес-служба Міненерго.
При цьому у відомстві зазначають чотири фактори, що вплинули на розробку Концепції:
- Щорічне зменшення видобутку і реалізації вугілля державними шахтами. З 2015 року по 2020 рік цей показник скоротився в два рази — з 1 600 тис. тонн до 800 тис. тонн.
- Щорічне скорочення кількості найманих працівників підприємств вуглепрому в держвласності. З 2015 року по 2020 рік їх кількість зменшилася з 55 тис. до 35 тис. чоловік.
- Щорічне зростання собівартості видобутку вугілля, що впливає на зростання збитковості галузі та значних дотацій з держбюджету, що обчислюються мільярдами гривень щорічно.
- Хронічна заборгованість вугледобувних підприємств.
Найважливіша мета реформи вугільної галузі полягає в зниженні використання викопного палива. Це є ключовою умовою для впровадження Європейського зеленого курсу, до якого планує приєднатися Україна.
Реформа є одним з аспектів ширшого процесу трансформації вугільних регіонів, головним завданням якого, крім поліпшення економічних показників, є соціальна адаптація гірників до нових умов.
«Головне завдання — запустити реконверсію регіонів і забезпечити справедливу трансформацію, щоб кожен співробітник вугільної галузі міг адаптуватися і, в разі необхідності, перекваліфікуватися. Також разом з профільними органами влади будуть розглядати можливість посиленої соціального захисту гірників», — зазначила в. о. міністра енергетики Ольга Буславець.
Нагадаємо, що 8 жовтня Буславець представила проект Концепції реформування вугільної галузі на засіданні Координаційного центру з питань трансформації вугільних регіонів України. Міненерго визначило пріоритетним спосіб поєднання приватизації та інтеграції державних шахт з держгенкомпанією «Центренерго».
Зараз Міністерство спільно з урядом ФРН і міжнародними організаціями відбирають шахти для трансформації вугільних мономіст. Міненерго запропонувало німецькій стороні шість шахт. Дві шахти із запропонованих це шахта «Великомостівська» в Червонограді Львівської області і шахта «5/6» в Мирнограді Донецької області.
«Всі трансформаційні проекти будуть впроваджуватися за принципом формування кластерів: технологічних, туристичних, інноваційних та інших», — підсумувала Ольга Буславець.