Мальдіви стали другим у світі після Китаю експортером мікросхем до росії в обхід санкцій. За рік після повномасштабного вторгнення через острівну державу в Індійському океані пройшло приблизно 400 тис. напівпровідників американського виробництва на $53 млн.
Про це пише Nikkei з посиланням на дані російської митниці, які були отримані від індійської дослідницької компанії Export Genius.
В даних йдеться про поставки понад $50 тис. кожна. Таким чином, Мальдіви стали другим після Китаю, включаючи Гонконг, експортером підсанкційних мікрочипів до росії.
До 24 лютого 2024 року острівна республіка взагалі не постачала мікросхеми до росії. В 2021 році весь товарний експорт Мальдівських островів становив приблизно $280 млн. Таким чином, в 2022 році більш ніж кожний п’ятий експортний долар Мальдіви отримали саме за рахунок поставок американських напівпровідників до рф.
Як свідчать митні дані, поставки напівпровідників різко зросли в травні 2022 року, коли російський «Аерофлот» відновив рейси між Мале, столицею Мальдів, і москвою. З лютого до травня польоти були призупинені.
За даними митниці, 14 експортерів відправили напівпровідники з Мальдів до рф. Жодна з цих компаній не базується на Мальдівах.
Приблизно 80% поставок мікросхем – $40 млн – припадає на компанію Mykines Corp. (Лондон). За даними The Financial Times, ця компанія відправила до рф електронного обладнання на суму близько $1,2 млрд.
Як пояснили в одній з судноплавних компаній на Мальдівах, для експорту мікросхем з США через Мальдіви можна в транспортній накладній вказати ім’я місцевого експедитора.
Потім можна обрати або реекспорт товарів – з офіційним митним оформленням та очищенням, або перевалку – коли жодного митного оформлення в країні-посереднику не відбувається.
Митна служба Мальдів в 2022 році зафіксувала реекспорт напівпровідників до рф приблизно на $10. Скільки мікросхем прошло перевалку, невідомо – ці дані «не входять до статистики експорту», додали в митниці.
Проте російські митні дані вказують саме Мальдіви як країну-експортера для поставок напівпровідників.
У травні 2022 року Міністерство торгівлі США звинуватило компанію Intermodal Maldives у сприянні експорту до росії комплектуючих до літаків. Ця компанія була зареєстрована на Мальдівах в березні 2022 року, майже одразу після вторгнення росії в Україну. За адресою офісу цієї компанії у Мале розташований офіс іншої експедиторської компанії.
Nikkei звертають увагу, що колишній президент Мальдів Абдулла Ямін активно розвивав співпрацю з Китаєм, а нинішній Ібрагім Мохамед Соліх зосередився на відносинах із сусідньою Індією. Паралельно у 2020 році Мальдіви підписали оборонну угоду з США. Проте країна не прагне брати участь у будь-яких альянсах з Заходом, тому не має стимулів стримувати транзакції, пов’язані з росією.