Литва передала МКС документи про злочини режиму лукашенка: у чому його звинувачують. Фото: УНІАН
Литва передала до Міжнародного кримінального суду документи про злочини режиму олександра лукашенка у понеділок, 30 вересня. Його звинувачують у незаконній депортації, переслідуванні й нелюдських діях до громадян.
Про це йдеться на сайті Міністерства юстиції Литви.
У своєму зверненні уряд країни заявив, що існують розумні підстави вважати, що з 1 травня 2020 року в білорусі вчиняються злочини проти людяності. Зокрема, йдеться про депортації, переслідування та інші нелюдські дії, які тривають і досі.
Вільнюс зазначає, що вони були здійснені за вказівкою вищих політичних, правоохоронних і військових посадовців білорусі. Окрім цього, частина злочинів вчинялись на території Литви та інших держав-учасниць Римського статуту. У зв’язку з цим МКС має потенційну юрисдикцію.
В обґрунтуванні та підставах направлення Литва зазначила, що з травня 2020 року самопроголошений президент білорусі олександр лукашенко разом із вищим керівництвом уряду, військовими, співробітниками КДБ, правоохоронних органів, суду вели кампанію проти цивільного населення країни. Зокрема, йдеться про наступні протиправні дії:
- свавільне затримання;
- судове переслідування та засудження;
- насильство;
- вбивства;
- сексуальне насильство;
- фізичні та психічні ушкодження;
- катування;
- нелюдське поводження, що принижує людську гідність;
- залякування та переслідування;
- примусова праця;
- викрадення.
«Ця кампанія ведеться проти цивільного населення в білорусі, а саме проти реальних або уявних політичних опонентів. Поведінка білоруського режиму є широкомасштабним і систематичним нападом на цивільне населення відповідно до державної політики знищення будь-якої опозиції та інакомислення», — йдеться в обґрунтуванні.
Вільнюс також наголосив, що у рамках цієї політики режим лукашенка депортував сотні тисяч жителів білорусі на територію сусідньої Литви та інших держав без підстав, дозволених міжнародним правом. Литва зазначила, що цими діями лукашенко хотів позбутися всіх критиків і опонентів, щоб зміцнити свою авторитарну владу.
Попри те, що білорусь не є державою-учасницею МКС, суд може здійснювати свою юрисдикцію, якщо принаймні частина злочинів була вчинена на території держави-учасниці.
«У цьому випадку жертви перетинали територію Литви та інших держав-учасниць внаслідок видворення чи інших примусових дій та/або інших пов’язаних злочинів. Литва та постраждалі держави-учасниці Суду визнали юрисдикцію Суду над усіма злочинами за Римським статутом, які мали місце на їхній території до скоєння ймовірних злочинів, про які йдеться», — йдеться в документі.