У 2023 році фінансові звіти подали 789 державних та казенних підприємств. Це становить лише 25% від усіх державних компаній в Україні у 2024 році. Найменша кількість компаній відзвітувала про свої фінансові успіхи у 2021 році — лише 475. Про це повідомляє Опендатабот.
«На противагу до приватного бізнесу у держпідприємств є значні переваги — окрім того, що вони є державною власністю, часто-густо такі компанії також є монополістами. Тобто за умови грамотного управління мають усі можливості бути навіть прибутковішими за приватний бізнес. Проте, як показують дані фінзвітності Держстату, майже половина з ДП навіть у таких умовах є збитковими. Ми створили Реєстр державних компаній, аби було простіше зіставляти їхні фінансові показники та бачити, яка державна власність працює максимально неефективно», — коментує керівник Опендатабота Олексій Іванкін.
У середньому 40% державних підприємств, які подали фінансові звіти, виявилися збитковими. Наприклад, минулого року з 789 компаній, що звітували, 313 зазнали збитків (39,7%), у 2022 році з 797 підприємств ця кількість склала 389. У 2021 році серед тих, хто подав фінансові звіти, 30,9% були у збитку.

Фінансова звітність державних та казенних компаній

Найбільших збитків торік зазнала компанія аеропорту «Бориспіль» — 1,4 млрд грн. Щодо темпів зростання збитків лідирує «Добропіллявугілля-Видобуток» — майже у 12 разів, зі 122 млн грн до майже 1,4 млрд грн за рік.
Попри значну кількість збиткових компаній, деякі підприємства все ж відзначають зростання своїх оборотів. Наприклад, обіги компанії «Укрспецекспорт» за рік зросли майже на третину, до 32 млрд грн. Також «Павлоградський хімічний завод» від початку повномасштабної війни збільшив свій обіг у 2,6 раза — до 8,2 млрд грн.
Незважаючи на великі обороти, лідерами за рівнем прибутку є зовсім інші підприємства. Найприбутковішим державним підприємством країни є «Ліси України» — 2,8 млрд грн. А найбільше зростання прибутку продемонстрував торговельний порт «Чорноморськ»: за рік його прибутки зросли у 26 разів — з 37,2 млн до 986 млн грн.