Facebook Pixel

Коломойський і Боголюбов виводили гроші з Приватбанку через «дочки» в Латвії та на Кіпрі

Автор

Екс-власники «Приватбанку» Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов вивели $5,5 млрд з фінустанови через «дочку» на Кіпрі, повідомили у Центрі дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP), який базує свої висновки на аудиті компанії Kroll.

Кіпрська «дочка» юридично прирівнювалася до компанії, що знаходиться всередині країни, тому Нацбанк не помітив зникнення грошей, які розпорошувалися на рахунках офшорних компаній. У 2015 році дві перевірки виявили витік грошей з України через кіпрську філію «Приватбанку», а за кілька тижнів до націоналізації «дочку» оштрафувати на 1,5 млн євро, заявили у Центробанку Кіпру.

Кошти виводилися через позики українським підставним компаніям, які контролювали Коломойський і Боголюбов. Ці компанії пізніше за допомогою SWIFT-транзакцій переводили гроші компаніям із Британських Віргінських островів, які мали рахунки в кіпрському «Приватбанку», йдеться у розслідуванні. Офшорні компанії виплачували кредити, створюючи замкнуту циркуляцію грошей під видом виплати позик.

$5,5 млрд — лише крапля у морі. За вісім років до націоналізації «Приватбанку» через офшорні компанії на Кіпрі, Британських Віргінських островах, Сент-Кітс і Невіс вивели понад $52 млрд. Частина з них осідала на рахунках колишніх власників «Приватбанку». Зокрема, за кілька місяців до початку націоналізації із кіпрського «Приватбанку» вивели кілька мільярдів доларів на особисті рахунки Коломойського в Швейцарії, Австрії та Люксембурзі.

Частину грошей вивели через «дочку» «Приватбанку» в Латвії, яка в 2014 році брала участь у схемі з виведення грошей з Росії, стверджують у OCCRP. Також через рахунки латвійського Приватбанку відмили не менше $130 млн, виділених МВФ і Нацбанком на стабілізацію банку в Україні, йдеться у розслідуванні Kroll.

Про виведення $5,5 млрд з фінустанови в березні 2018 року говорила колишня глава Нацбанку Валерія Гонтарева. У відповідь Коломойський заперечував усі звинувачення.

Судові суперечки між Нацбанком і екс-власниками Приватбанку йдуть уже давно. Регулятор подав півтори сотні позовів про стягнення активів так званої групи «Приват» за кредитами рефінансування банку у період з 2008 по 2016 рік. Ціна питання — 19 млрд грн.

Колишні акціонери також не пасуть задніх — 18 квітня 2019 року Окружний адмінсуд Києва визнав незаконною націоналізацію Приватбанку. У той же день той самий суд задовольнив позов підконтрольної олігарху компанії Triantal Investments. Таким чином, Коломойський отримав спосіб повернути собі стягнуті за Приватбанк гроші. Окрім того, олігарх намагається через суд повернути собі акції банку. Нацбанк вкрай не погоджується з рішеннями та подасть апеляцію.

***

У грудні 2016 року Кабмін прийняв рішення про націоналізацію Приватбанку — найбільшої фінустанови країни. До цього він належав Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову. Мінфін став власником 100% акцій банку, а держава вклала у нього більше 155 млрд грн.

Подякувати 🎉
Фотогалерея
M3AlzZ0VY4Mdr4DU.jpg
MK5i4UBy3hea6Dft.jpg
M3AlzZ0VY4Mdr4DU.jpg Thumb MK5i4UBy3hea6Dft.jpg Thumb