Кіберспортивна індустрія — одна з найгнучкіших і найдинамічніших галузей в Україні. Після початку повномасштабного вторгнення обсяг ринку в Україні зменшився, бо турнірні оператори були вимушені переформатуватися або почали працювати за кордоном. Натомість індустрія кіберспорту глобалізується та межі національних ринків розмиваються. Тому популярність трансляцій за участю українських спортсменів та їхні численні перемоги працюють на збільшення капіталу кіберспорту в країні. Як на галузь впливає Федерація кіберспорту України, (UESF) в інтерв'ю Forbes розповів президент федерації Максим Кріппа.
Бізнесмен Максим Кріппа володіє українським кіберспортивним клубом NAVI, що об'єднує 16 команд з різних дисциплін. Команда NAVI з Counter-Strike у 2024 році вдруге здобула звання чемпіонів світу та отримала звання «Команда року» від HLTV — провідного ресурсу з висвітлення кіберспортивних новин. Що, своєю чергою, вплинуло на рекордну кількість переглядів матчів за участю цієї команди: 18,3 млн годин переглядів та із загальною кількістю 65,84 млн переглядів.

Кіберспортивна команда NAVI перемогла у IEM Rio 2024. Фото HLTV
B Україні аудиторія глядачів кіберспорту зростає до 30-40% щороку. Кріппа зауважує, що це ще не рівень популярності футболу, але кіберспорт вже може позмагатися за глядача з іншими видами спорту.
Успішність українського клубу, дозволяє йому диверсифікувати джерела доходів. Якщо 10-15 років тому основне фінансування від спонсорів покривало до 90% витрат команд, то тепер бізнес-модель виглядає стабільнішою.
За спостереженнями Кріппи, сучасні бюджети успішних команд лише частково складаються зі спонсорських коштів.
Розподіл бюджету NAVI виглядає так:
- 30% від співпраці зі спонсорами;
- 20% — це продаж цифрових айтемів та роялті, наприклад, за використання клубного IP;
- 30% — партнерства з лігами, турнірними операторами та видавцями/правовласниками ігор;
- до 15% надходять від призових коштів та 5% — від продажу мерча.

Максим Кріппа, власник кіберспортивного клубу NAVI. Фото Артем Галкін для Forbes Ukraine.
«Всі найсуттєвіші виклики наразі спричинені саме війною. Якщо брати кіберспортивні клуби — це неможливість тренуватися на своїх буткемпах в Україні, відповідно, збільшуються витрати на організацію тренувань», — каже Кріппа.
Кріппа бачить, що український бізнес поки недостатньо підтримує вітчизняний кіберспорт. Тому головною метою новоствореної федерації вважає налагодження зв'язків з державними установами, розвиток шкільного та університетського кіберспорту, а також інтеграцію ветеранів у суспільство через участь у змаганнях.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також