Чи принесе Україні вигоду угода про надра із США: які найбільші виклики. Фото: FT
Щоб почати видобуток копалин за угодою про надра між Україною і США, потрібні 10-15 років та величезні інвестиції від приватного сектору у запуск проєктів. Пошкодження інфраструктури від війни, неповні дані геологорозвідки та ризики корупції додають перешкод для видобутку.
Про це пише Financial Times.
Як насправді працюватиме угода про надра між Україною і США
Верховна Рада 8 травня 2025 року ратифікувала угоду про корисні копалини між урядами США та України. Вона має збільшити інвестиції в український гірничодобувний та енергетичний сектори, а також створити «фонд інвестицій у реконструкцію» з доходів від майбутніх проєктів.
Водночас компанії та ветерани галузі вважають, що для початку видобутку копалин потрібні 10-15 років та величезні інвестиції приватного сектору.
«Це може бути 10-15 років — саме про такі терміни ми говоримо», — стверджує Ерік Расмуссен, колишній керівник відділу природних ресурсів Європейського банку реконструкції та розвитку.
Угода «майже не скоротить ланцюги поставок у наступні 10 років, оскільки щонайменше стільки часу знадобиться, щоб лише відкрити та розробити шахти в Україні», впевнений Пітер Брайант, голова консультативної групи з питань гірничодобувної промисловості Clareo.
Окрім природних ресурсів, таких як залізна руда, вугілля, літій, графіт та титан, Україна має газові родовища і є третім за величиною виробником газу в Європі. Деякі експерти вважають, що майбутні розробки нафтогазових родовищ будуть включені до угоди про надра і їх можуть реалізувати раніше, ніж проєкти з видобутку корисних копалин.
Державна компанія «Нафтогаз» ще до повномасштабного вторгнення розглядала кілька проєктів, зокрема глибоководне газове родовище в Чорному морі, і вела переговори з іноземними компаніями ExxonMobil, Halliburton та Chevron.
Водночас серед найбільших перешкод для будь-яких проєктів:
- продовження війни;
- неоднорідні геологічні дані;
- серйозно пошкоджена інфраструктура;
- ризики корупції.
Ці проблеми додаються до звичайних труднощів при створенні будь-якого нового проєкту з видобутку ресурсів. Відповідно, запуск може відбутися у 2040-му, за найкращим сценарієм.
Юлія Свириденко, перша віцепремʼєрка України, повідомила, що інвестиційний фонд з реконструкції запрацює «протягом кількох тижнів» у рамках угоди про надра.
Однак до появи відчутних результатів залишається ще кілька етапів: потрібні роки геологічної розвідки, перш ніж підготують техніко-економічне обґрунтування і проєкт почне залучати гроші на розвиток.
«Ми очікуємо, що протягом перших 10 років прибутки та доходи фонду не будуть розподілятися, а будуть реінвестуватися в Україну — у нові проєкти або реконструкцію», — сказала Свириденко.
Чи могла Україна вже використати всі найцінніші родовища
Ще одна проблема для видобутку копалин — це обмежений доступ до радянських геологічних даних, які показують, де в Україні є мінеральні ресурси. Багато з цих даних засекречені через війну.
Деякі експерти кажуть, що гірнича справа в Україні має давню історію, і не виключено, що найцінніші родовища теоретично можуть вже бути задіяними і практично спустошеними.
«Ідея про великі поклади літію, які легко добути — це більше мрія, ніж реальність. Угода між США та Україною, ймовірно, не дасть відчутних результатів у найближчі десять років», — сказав керівник української гірничої компанії.
Окрім цього, росія окупувала значну частину українських територій, де є великі вугільні шахти й деякі запаси літію, що також зменшує можливості для розвитку цієї сфери.
Нагадаємо, 30 квітня 2025 року уряди України та США підписали Угоду про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови, а також дві додаткові угоди. Експертка розповіла The Page про перші юридичні висновки та потенційні наслідки угоди.