Фосфорні бомби в Авдіївці не рідкість. Фото з соціальних мереж.
Найгарячішими точками на мапі бойових дій наразі є Бахмут та Авдіївка. Про це повідомив 5 каналу голова Авдіївської військово-цивільної адміністрації Віталій Барабаш.
За даними Генштабу ЗСУ на 18:00 8 грундня 2022 року, на Бахмутському та Авдіївському напрямках противник зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій. Обстрілів з танків, мінометів ствольної та реактивної артилерії зазнали райони тридцяти населених пунктів.
Фосфорні бомби в Авдіївці
З 8:00 8 грудня 2022 року у місті не вщухають обстріли. Вцілілого житлового фонду у місті вже нема — дома або пошкоджені, або повністю зруйновані. Є будівлі, які можливо відновити. Але 60% – тільки під знос.
В Авдіївці не залишилось вцілілих будівель. Фото з соціаьних мереж
«Обстріли тривають майже цілодобово. Від початку повномасштабного вторгнення немає жодного дня, щоб нас не обстрілювали. Інтенсивність різна, але у середньому десь 12 обстрілів на день по місту відбувається. Буває більш-менш спокійно. Ну ми так говоримо. Це означає тільки один масований обстріл активно фосфорними запальними елементами, і поодинокі прильоти», — розповів він.
Your browser doesn't support HTML5 video.
В Авдіївці досі живуть люди
Попри це, у місті живуть близько 2 тисяч людей, у тому числі й діти. З 25 тис. мешканців Авдіївки виїхали 90%. Всі хто лишився у місті проживають у підвалах багатоповерхівок, або у підвалах приватних будинків старої частини міста. За даними ІА «Вчасно», в Авдіївці є одна лікарня, де перебуває лікар та чотири медсестри. Комунальних послуг у місті немає, світло зникло ще півроку тому, газ у травні 2022 року — як і по всій Донеччині. Води немає, воду у місті беруть зі свердловини яка працює за допомогою генераторів.
Як повідомила у коментарі The Page волонтерка ГО «Допомога» Альона Громоцька, евакуюватися реально, але зараз практично немає бажаючих на евакуацію з міста. Ба більше, дуже багато людей повертаються назад: на двох виїхавших десятки тих, хто повернулись.
«Вони повертаються з різних причин. Хтось потрапив під ракетний обстріл у іншому місті України і повернувся, бо в Авдіївці хоча б не потрібно платити за оренду житла. Комусь страшно залишати майно, яке набуте тяжкою працею. Хтось повернувся через безвихідь», — розповідає вона.
Альона додає, що людям, що мають дітей, або живуть з важкими хворобами необхідно евакуюватися. Бо волонтерам майже неможливо терміново допомагати, наприклад, інсулінозалежним людям.
В Авдіївці живуть близько 2 тисяч людей. Фото з соціальних мереж
На комунальних підприємствах також є імпровізовані Пункти незламності. Подібні в Україні створюються, а в Авдіївці вони вже 9 місяці.
Допомагати складно
За словами Альони Громоцької, наразі стає складніше допомагати місту, бо:
- Погіршується погода
Настала зима, й у місті ожеледиця. Їхати стає складно.
- Обслуговувати транспорт — це дорого
Автівки ламаються, потрапляють під обстріли. Ремонт дорогий, а на руках гуманітарну допомогу не донести.
- Домовлятися з фондами — складно
Наразі фонди надають перевагу деокупованим територіям. Волонтерка наголошує, що розуміє чому ці міста потребують допомоги. Та додає, що Адіївка теж потребує допомоги, оскільки вона перебуває під пострілами вісім років. А за дев'ять місяців повномасштабної війни ситуація тільки погіршилась.
«Ми як громадська організація їздимо в Авдіївку раз на тиждень, та раз на тиждень — у прифронтові села. Залежить від наявності бензину. Але боїмося, що рано чи пізно допомога може закінчитися. Або що ми банально не зможемо доїхати», — ділиться вона.
Альона додає, що вона і волонтери дуже вдячні всім фондам і людям, які допомагають знаходити і доставляти гуманітарну допомогу в місто.
Виручають...фермери
Волонтерам допомагають фермери.
«Нещодавно фермер допоміг нам вивезти бус, який зламався й залишився стояти на дорозі де їздять танки та комбайни. Цей фермер тащив бус своїм Duster-ом», — ділиться волонтерка.
Вона додає, що зараз ці фермери — герої. Бо потім плоди їхньої праці перетворяться на ту ж саму продукцію на лавках, та гуманітарну допомогу.
Попри обстріли, фермери сумлінно продовжують працювати у полях. Хтось потрапляє під обстріли, хтось може підірватись на міні, але робота продовжується.
Тактика окупантів
За словами Барабаша, раніше тактика окупантів була проста: вони починали масований артобстріл, а потім штурмові дії:танками, БТР, тощо. Після йшла піхота.
Авдіївка практично цілодобово перебуває під обстрілами. Фото з соціальних мереж
Зараз тактика змінилась. Спочаткуу вони кидають вперед «чмобіків» [насильно мобілізованих, — Tha Page], викликають вогонь на себе, щоб ЗСУ розкрило свої позиції. Вже після підключають мінометні обстріли
По самому місту ворог б’є аби куди. Однак на в’їзді у місто з боку Авдіївського коксохімічного заводу, вони запускають БПЛА. Як тільки на дорозі з’являється транспорт: гуманітарний, цивільний чи військовий, ворог починає обстріл.
Контекст. Невелике промислове прифронтове місто Авдіївка розташоване о 24 км від Донецьку. У місті розташований найбільший у Європі коксохімічний завод, який перебуває у процесі консервації з початку травня.