Офіційне оголошення про створення нового малого альянсу «Україна — Польща — Велика Британія» перенесли через хворобу голови британської дипломатії Ліз Трасс. Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на своїй сторінці у Facebook.
Міністр розповів, що з ініціативою започаткування такої тристоронньої співпраці в жовтні минулого року виступила Україна. Цей новий формат є частиною української стратегії малих альянсів як проактивної зовнішньої політики України. Окрему увагу приділено їм і в Стратегії зовнішньополітичної діяльності.
«Суть у тому, що ми не можемо чекати безпеки та процвітання десь у майбутньому, коли станемо членами ЄС і НАТО. Вони потрібні нам уже сьогодні. Тому ми вже сьогодні досягаємо практичного зміцнення, гуртуючи дружні та близькі за духом країни в малі альянси. Ми створюємо пояс безпеки та процвітання й посилюємо Балто-Чорноморську вісь. Так з’явилися Люблінський трикутник із Польщею та Литвою, Квадрига з Туреччиною, Асоційоване тріо з Грузією та Молдовою. Усі вони успішно розвиваються, набувають ваги, уже сьогодні приносять Україні конкретні переваги», — написав Кулеба.
Він також пояснив, що новий формат не прив’язаний до локальної географії — це об’єднання країн, які поділяють спільні принципи, прагнуть зміцнювати безпеку та розвивати торгівлю, готові до конкретних дій. Варшава, Київ і Лондон мають не лише реалістичне усвідомлення безпекових загроз Європі та стратегію протидії викликам із боку РФ, але й великий потенціал тристоронньої співпраці в галузях торгівлі, інвестицій, енергетики, зокрема відновлюваної.
Планувалося, що перше офіційне оголошення про створення нового формату буде зроблено міністрами закордонних справ трьох країн завтра, 2 лютого, у рамках візиту глави британської дипломатії до Києва. Однак вона захворіла на ковід.
Додатково. Зазначимо, що згідно з результатами опитування, проведеного групою «Рейтинг», ідею створення військово-політичного союзу Великої Британії, України та Польщі підтримують понад 60% українців. Негативно ставляться до цієї ініціативи 21%, байдуже – 12%.