28 жовтня у світі відзначають Міжнародний день дзюдо, Міжнародний день анімації, День любителів плюшевих іграшок, в Чехії і Словаччині – День проголошення Чехословацької держави, в Греції і на Кіпрі – День Охі, у США – День шоколаду, День працівників першої допомоги, а в Україні – День визволення України від німецьких загарбників і День бабусь та дідусів.
нагадує, які історичні події відбулися 28 жовтня в Україні та світі.
У 1420 році після завершення будівництва Забороненого міста Пекін був офіційно обраний столицею династії Мін.
У 1492-му Христофор Колумб висадився на Кубі під час своєї першої подорожі до Нового Світу. Проте він залишався впевненим, що це була Японія.
У 1520-му Фернан Магеллан під час навколосвітньої подорожі досяг Тихого океану через протоку на самому півдні Південної Америки. Цей небезпечний прохід завдовжки 372 км пізніше отримала назву на його честь – протока Магеллана.
360 років тому, 28 жовтня 1664 року, за наказом короля Карла II Стюарта був створений «полк морської служби герцога Йоркського та Олбані. Пізніше він отримав назву Корпусу Королівської морської піхоти. Командос морської піхоти, еліта британської армії, брали участь у війні за Фолкленди, в Іраку, в Афганістані, у десантах під час Другої світової тощо.
У 1913 році у Вінниці відкрилась перша лінія електричного трамваю за маршрутом «Вокзал — Жіноча гімназія» завдовжки 8,6 км. За пів року, навесні 1914-го, була побудована друга лінія. На них працювало 11 трамваїв – двовісні двосторонні вагони фірми MAN. На честь 90-річчя трамваю у 2003 році виготовили макет такого вагону з оригінальних запчастин, встановивши його як пам'ятник біля міського трамвайного депо.
28 жовтня 1922 року фашистська партія Беніто Муссоліні влаштувала масову збройну демонстрацію у Римі. Муссоліні готувався до силового захоплення влади. Коли фашистські війська увійшли до Риму, прем'єр-міністр Луїджі Факта хотів оголосити надзвичайний стан, але король Італії Віктор Емануїл III не підписав наказу. Натомість після перемовин з Муссоліні він призначив того прем'єр-міністром. Фашисти отримали політичну владу в країні без збройного конфлікту.
У 1948 році швейцарський хімік Пауль Германн Мюллер отримав Нобелівську премію з фізіології і медицини за відкриття «високої ефективності ДДТ як контактної отрути». Інсектицид ДДТ, або дихлордифенілтрихлорметилметан, у 1950-1980-х широко використовувався в сільському господарстві – понад 40 тис. тонн щороку в усьому світі. За оцінками, з 1940-х років на Землі було вироблено 1,8 млн т препарату. ДДТ накопичується в організмах людини і тварин, зокрема, в шкаралупі пташиних яєць, тому більшість країн світу згодом заборонили його виробництво і використання. Китай відмовився від ДДТ у 2007-му, натепер отруйний препарат виробляється лише в Індії, яка є його головним споживачем.
35 років тому, 28 жовтня 1989 року, Верховна Рада Української РСР ухвалила закон про державний статус української мови – закон «Про мову в Українській РСР».
У 2007-му український художник Іван Марчук увійшов до переліку «100 геніїв сучасності, які живуть сьогодні».
Сьогодні 59-й день народження святкує Білл Гейтс, один з найбагатших людей планети, техномагнат, благодійник, співзасновник компанії Microsoft.