Цей день в історії. Що відбувалось в Одесі 2 травня 2014 року
2 травня у світі відзначають Всесвітній день тунця, День немовляти, День тхора, День скрапбукінгу та День Гаррі Поттера, в Польщі – День прапора, а в М’янмі – день селян.
The Page нагадує, які історичні події відбулись 2 травня в Україні та світі.
У 1536 році Анна Болейн, королева Англії, була заарештована і ув’язнена за звинуваченнями у подружній та державній зраді, інцесті та чаклунстві.
У 1892-му в Києві запустили електричний трамвай, перший у Російській імперії.
У 1945-му командувач оборони Берліна Гельмут Вейдлінг підписав наказ про капітуляцію.
Того ж дня в південній Баварії батальйон армії США зупинив «марш смерті» з ув’язнених від концтабору Дахау до австрійського кордону. Кілька сотень полонених були врятовані від загибелі.
У 1995-му під час війни за незалежність Хорватії армія Республіки Сербська Країна обстріляла Загреб, столицю Хорватії, касетними бомбами, убивши семеро та поранивши понад 175 мирних жителів.
У ніч проти 2 травня 2011 року під час таємної операції американського спецназу в Пакистані був убитий Усама бен Ладен.
Що відбувалося в Одесі 2 травня 2014 року
10 років тому, 2 травня 2014 року, проросійські активісти в Одесі напали на проукраїнський марш. Близько 2 тис. учасників Євромайдану в Одесі та футбольних ультрас йшли ходою «За єдність України» від Соборної площі до центру.
Майже на початку збору учасників ходи проросійські сепаратисти, судячи з фото, в масках, шоломах, зі щитами, озброєні битами, палицями, дехто з сокирами, з георгіївськими стрічками та червоними пов'язками на рукавах (для ідентифікації свій-чужий) напали на учасників ходи з боку Олександрівського проспекту. Почалися вибухи світлошумових гранат та кидання один в одного камінням.
Проросійські сепаратисти були в масках, шоломах, з щитами, озброєні битами, палицями, дехто з сокирами, для ідентифікації свій-чужий — з георгіївськими стрічками та червоними пов'язками на рукавах.
На Грецькій площі в центрі міста марш зіштовхнувся з приблизно 300 проросійських прихильників «федералізації України». Почалися сутички, учасники розбирали тротуарну плитку та жбурляли один в одного.
Активістів розділив кордон міліції, проте противники продовжили кидатись камінням та вибухопакетами через міліцію. Як свідчать відеокадри та фото, міліціянти стояли спиною до сепаратистів, не звертаючи увагу на їхні дії, а навпаки, наче захищаючи їх.
Як свідчать відеокадри та фото, міліціянти стояли спиною до сепаратистів, не звертаючи увагу на їхні дії, а навпаки, наче захищаючи їх
Було чутно звуки пострілів. Два проукраїнських активісти були застрелені, один загинув від поранень на місці, другий помер у лікарні. За інформацією, у проросійських активістів були АКС-74У, пістолет-кулемет Uzi та інша вогнепальна зброя.
Марш переріс у гоніння проросійських активістів до Куликового поля на околиці Одеси, до наметового містечка проросійських сил. Близько 300 прихильників федералізації втекли та забарикадувалися у Будинку профспілок. Протистояння переросло у взаємне закидання «коктейлями Молотова», а з будівлі почалась стрілянина по людях на площі.
Всередині будівлі спалахнула пожежа.
Цей день в історії. Що відбувалось в Одесі 2 травня 2014 року
Цей день в історії. Що відбувалось в Одесі 2 травня 2014 року
Пожежники прибули на місце пожежі лише через кілька годин. Тому першу допомогу з евакуації із палаючого будинку надавали представники Євромайдану та ультрас. Як зафіксувала «група 2 травня», пожежники та проукраїнські активісти евакуювали людей, що перебували у Будинку профспілок. Працівники міліції і організовані активісти намагалися захистити евакуйованих від розправи з боку агресивно налаштованих людей на площі.
Під час ліквідації пожежі з будівлі було евакуйовано 210 людей сходами. Ще 120-х врятували з пожежних драбин, виведених та винесених із задимлених приміщень.
За офіційними даними, у результаті зіткнень усього загинуло 46 людей, з яких 8 загинули внаслідок падіння з Будинку профспілок, а більше 200 звернулися по медичну допомогу, з яких 20 людей — міліціонери.
На місці подій на Грецькій площі та Куликовому полі був присутній начальник міліції громадської безпеки ГУ МВС Одещини Дмитро Фучеджі.
На місці подій на Грецькій площі та Куликовому полі був присутній начальник міліції громадської безпеки ГУ МВС Одещини Дмитро Фучеджі, якого до того небезпідставно підозрювали у підтримці Антимайдану. Камери зафіксували момент, де Фучеджі стояв за спиною сепаратиста, озброєного револьвером, і не вжив жодних спроб зупинити його. 6 травня його затримали за підозрою у співпраці з сепаратистами, проте вже 8 травня 2014 року він втік до Придністров'я, а пізніше отримав російське громадянство.
Камери зафіксували момент, де Фучеджі стояв за спиною сепаратиста, озброєного револьвером
Міліція затримала 172 учасників сутичок, частину з яких відпустили під особисте зобов'язання, а 127 затримали як активних учасників масових заворушень. За даними МВС, серед них було багато ідентифікованих громадян рф та мешканців Придністров'я.