Президент США Джо Байден 1 серпня написав, що лідера терористичної організації «Аль-Каїда» Аймана аль-Завахірі було знищено за його наказом 31 липня двома ракетами Hellfire, випущеними з неназваного безпілотника. Завахірі було вбито на балконі свого будинку в Кабулі, ніхто з місцевих жителів, зокрема рідних ватажка «Аль-Каїди», не постраждав.
Після терактів 11 серпня 2001 року в Нью-Йорку влада США вважає для себе справою честі боротьбу з «Аль-Каїдою». Попереднього її ватажка Усаму бен Ладена американці вбили в Пакистані у 2011 році. За оцінками, в «Аль-Каїді» зараз залишилося приблизно 300 бойовиків.
Таліби обіцяли американцям боротися з «Аль-Каїдою», але насправді майже не роблять цього. Їхній головний внутрішній ворог – ІДІЛ.
Після вбивства Завахірі в них під носом таліби привселюдно не висловили обурення. Можливо, тому, як стверджують анонімні джерела, що США заплатили їм 40 млн доларів «моральної компенсації».
Як ЦРУ знайшло та вбило лідера «Аль-Каїди» Завахірі
Завахірі переховувався протягом багатьох років, і операція з його виявлення та вбивства стала результатом «ретельної, терплячої та наполегливої» роботи антитерористичної та розвідувальної спільноти. Про це написало агентство Reuters із посиланням на високопосадовця адміністрації Байдена.
Довгий час Завахірі, ймовірно, перебував на так званій території племен (її не контролює жодний уряд) у Пакистані чи Афганістані.
Цього року розвідка встановила, що родина Завахірі – його дружина, дочка та її діти – переїхали на конспіративну квартиру в Кабулі, і згодом упізнала Завахірі в тому самому місці.
У квітні співробітники розвідки стали твердо переконані, що Завахірі постійно мешкає в будинку, та повідомили керівництво адміністрації президента. Джейк Салліван, радник із національної безпеки, поінформував Байдена.
«Ми змогли побудувати модель життя Завахірі», – сказало джерело.
Розвідники вивчили конструкцію будинку та перевірили його мешканців, щоб переконатися, що Сполучені Штати можуть провести операцію з ліквідації Завахірі, не загрожуючи структурній цілісності будівлі та зводячи до мінімуму ризик для цивільних осіб і сім'ї Завахірі, запевнило джерело.
1 липня Байдена був поінформований про ймовірну операцію в Оперативній кімнаті Білого дому членами його Кабінету, включно з директором ЦРУ Вільямом Бернсом.
Як стверджує джерело, президент «поставив докладні питання про те, що ми знали та звідки ми про це дізналися», й уважно вивчив модель будинку, принесеного на зустріч.
Він запитав про освітлення, погоду, будівельні матеріали та інші чинники, які могли вплинути на успіх операції. Президент також запросив аналіз можливих наслідків протестів у Кабулі, які могли відбутися після замаху.
«Вузьке коло старших міжвідомчих юристів вивчили звіти розвідки й підтвердили, що Завахірі був законною мішенню», — повідомило джерело.
25 липня Байден зібрав ключових членів Кабінету та радників, щоб провести остаточний брифінг і обговорити з-поміж іншого, як вбивство Завахірі вплине на відносини США з талібами. Після цього президент санкціонував «точний індивідуальний авіаудар» за умови, що буде зведено до мінімуму ризик жертв з-поміж цивільного населення.
Що таке ракети Hellfire
Розроблення протитанкового ракетного комплексу класу «повітря — поверхня» AGM-114 Hellfire було розпочато в 1970-х. Комплекс створювався як багатоцільовий, здатний уражати цілі з високою точністю, ефективний проти танків, бункерів і укріплень.
Слово Hellfire перекладається як «пекельне полум'я», але насправді це акронім слів Heliborne, Laser, Fire and Forget — вертолітний, з лазерною системою наведення, «вистрілив і забув».
Основні носії Hellfire – гелікоптери вогневої підтримки. Вони також встановлюються на важких безпілотниках MQ-1 Predator і MQ-9 Reaper.
Ракети виробляються в США та за ліцензією у Швеції (позначення RBS-17) та Великій Британії (Brimstone).
Виробництво Hellfire розпочато в 1982 році. Комплекс існує в кількох модифікаціях, що відрізняються системами наведення та головними частинами.
Тактико-технічні характеристики Hellfire:
- довжина: 1,6 — 1,8 м;
- діаметр: 178 мм;
- маса: 45 – 50 кг;
- маса бойової частини: 8 кг;
- тип двигуна: твердопаливний;
- дальність польоту: від 7,1 до 11 км;
- швидкість польоту: до 425 м/с (на 10% вище звукової).