Facebook Pixel

Цей день в історії: 19 липня українці разом з іншими політв’язнями почали Воркутинське повстання

19 липня у світі відзначають День палаців, в М’янмі – День мучеників, в Нікарагуа – День визволення, а в Україні – День тренера.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 19 липня в Україні та світі.

У 711 році на річці Гвадалете (сучасна Іспанія) германці-вестготи короля Родерика програли велику битву арабській армії Омеядів на чолі з Таріком ібн Зіядом. На полі бою загинув сам Родерик та вестготська шляхта. Ця поразка призвела до падіння Королівства вестготів в Галлії та на Піренеях. Араби завоювали Піренейський півострів та царювали там майже 800 років.

У 1650-му у Чигирині гетьман Богдан Хмельницький уклав військовий союз з Туреччиною.

19 липня 1900 року в Парижі була урочисто відкрита перша лінія метрополітену – Porte Maillot – Porte de Vincennes, під час Всесвітньої паризької виставки. Входи на станції цієї лінії, спроєктовані в стилі модерн, існують і дотепер.

Як українські націоналісти разом з іншими політв’язнями підняли повстання в ГУЛАГу у 1953

19 липня 1953 року, через чотири місяці після смерті сталіна, в таборі «Річлаг» в Комі АРСР почалось широко відоме Воркутинське повстання. Радянська влада проголосила амністію, яка не поширювалась на політичних в’язнів Річлага. З 38,5 тис ув’язнених цього табору особливого режиму 16,8 тис. були так званими націоналістами – 10,5 тис. українців, 2,9 тис. литовців, 1,5 тис. естонців, 1 тис. латвійців та понад 500 поляків.

Страйки спалахували майже щодня. 19 липня 350 в’язнів, яких привезли на шахту, відмовилися виходити на роботу. Страйкарі організували штаби, включаючи штаб українських націоналістів у бараку №42. Організатори висунули вимоги скасувати каторгу та ліквідувати режимні табори, максимально зменшити строки покарання за «політичною» ст. 58.

Вже за три дні на роботу відмовились виходити 1500 людей, а ще за пару днів – 8700.

Під тиском заворушень міністр внутрішніх справ СРСР підписав наказ встановити для Річлага 9-годинний робочий день, зняти з роб в’язнів номери, дозволити кожному писати по листу раз на місяць (а не на рік), пересилати зароблені гроші сім’ям, організовувати побачення з рідними.

Страйкарі продовжили мітинги з вимогою боротися за звільнення. Під час заворушень охорона застрелила двох та поранила ще двох в’язнів – але це не зупинило «політічєскіх».

29 липня на роботу не вийшли вже 12 тис. арештантів.

Щоб придушити повстання, москва надіслала комісію на чолі із заступником голови МВС, проте перемовини нічого не дали. Тоді страйкарів розділили, а активістів ізолювали від інших.

1 серпня перед строєм ув’язнених генпрокурор СРСР, який також приїхав «розбиратися», особисто застрелив одного з організаторів, а охорона та офіцери почали розстріли.

За офіційними даними, в Річлагу загинули 53 особи (включно з 30 українцями), 138 були поранені. За неофіційними, було вбито до 130 і поранено до 300-400 людей. 40 учасників повстання були засуджені на каторгу, 250 перевели до тюрем особливого режиму.

Проте повстання дало результати: в’язням дозволили цілодобово тримати бараки відкритими, зняти з вікон ґрати, ввели заліки робочих днів.

Новини та чутки про повстання націоналістів поширились по системі ГУЛАГу, і за рік спалахнуло вже нове – у таборі на півночі Казахстану

Як українські націоналісти разом з іншими політв’язнями підняли повстання в ГУЛАГу у 1953

Як українські націоналісти разом з іншими політв’язнями підняли повстання в ГУЛАГу у 1953

9 липня 1959 року на Львівщині та Рівненщині почались арешти членів Українського Національного Комітету. Ця підпільна організація з 1957 по 1962 рік готувала молодих робітників-патріотів для агітації на сході України. Після місяця арештів 20 учасників УНК були засуджені. Двох розстріляли, інші отримали від 5 до 15 років.

19 липня 1977 року вперше був надісланий сигнал GPS – глобальної системи позиціонування. Його передав супутник NTS-2, а на Землі прийняли в корпорації Rockwell Collins у штаті Айова.

У 1980-му у москві відкрились XXII Олімпійські ігри. Через вторгнення СРСР до Афганістану їх бойкотували 66 країн, на Олімпіаду приїхали тільки 80 національних збірних. Саме тому СРСР та Східна Німеччина взяли 127 з 203 золотих медалей у командному заліку.

У 1997році тимчасова Ірландська республіканська армія припинила вогонь та завершила свою 25-річну війну проти британського правління в Північній Ірландії.

У 2022-му Албанія та Північна Македонія розпочали перемовини про вступ до ЄС.

Сьогодні 53 роки святкує Віталій Кличко, український боксер та мер Києва.

Подякувати 🎉