Facebook Pixel

Цей день в історії: 17 жовтня в Лондоні сталася пивна повінь

17 жовтня у світі відзначають Міжнародний день боротьби з бідністю, Всесвітній день донорства та трансплантації органів, День бухгалтерських таблиць, День книжок про Гаррі Поттера, в Аргентині – День лояльності, у Таїланді – День поліції, а в США – День Маллігана, або День другого шансу.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 17 жовтня в Україні та світі.

220 років тому, 17 жовтня 1604 року, німецький астроном Йоганн Кеплер почав спостереження наднової зірки SuperNova (SN 1604), яка згодом отримала його ім’я. Астрономи в інших країнах помітили її трохи раніше, 9 жовтня, проте над Німеччиною небо близько тижня було вкрите хмарами.

У 1660-му гетьман Юрій Хмельницький та Річ Посполита в Слободищі, неподалік міста Чуднів, уклали Слободищенський трактат. Ця угода скасовувала невигідні для України промосковські Переяславські статті 1659 року. Україна розірвала союз із Московією і відновила державний зв'язок з Річчю Посполитою. Україна отримала автономію і зобов’язалася разом з поляками воювати проти Москви і не нападати на Кримське ханство. Внаслідок трактату військо московитів капітулювало, а його командувач Василь Шереметов потрапив у полон до кримців на довгі роки. Частина лівобережних полків залишилися на боці Москви – так почався поділ козацької держави на Правобережну і Лівобережну Україну.

Як Лондонська пивна повінь 17 жовтня 1814 року унесла вісім життів. На гравіюванні — та сама броварня

Як Лондонська пивна повінь 17 жовтня 1814 року унесла вісім життів. На гравіюванні — та сама броварня

Як Лондонська пивна повінь 17 жовтня 1814 року забрала вісім життів

210 років тому, 17 жовтня 1814 року, сталася так звана Лондонська пивна повінь. У броварні Horse Shoe Brewery Meux & Co лопнув один із дерев’яних чанів заввишки 6,7 м, в якому бродив портер. Потік пива 10-місячної витримки вибив запірний клапан іншої ємності та знищив кілька великих діжок. Загалом вилилося від 580 тис. до 1,5 млн л пива.

Катастрофа почалася з того, що з чану зісковзнув 300-кілограмовий обруч. Подібне і раніше траплялося два-три рази на рік, тому броварі вирішили, що великої шкоди не буде. Проте за годину гігантський чан лопнув.

Портерове цунамі заввишки майже 5 м зруйнувало задню стіну броварні та прокотилося до району нетрів Лігво Сент-Джайлз. Уламки стіни впали на дахи будинків на сусідній Грейт-Расселл-стріт. У пивній повені загинули восьмеро людей. П'ятеро з них – на ірландських поминках за дворічним хлопчиком. Працівники броварні вижили, хоча й добряче наковталися пива.

Є легенди, що сотні лондонських жебраків збирали пиво і масово пиячили, а за кілька днів сталися смерті від алкогольного отруєння. Щоправда, в газетах того часу, які не дуже добре ставилися до іммігрантів-ірландців, про це не згадується, навпаки, мовляв, натовп поводився добре.

Коронер видав вердикт про нещасний випадок і «дію Божу», тому від компенсації сім’ям загиблих броварню звільнили. Збитки Horse Shoe Brewery Meux & Co від втрат обладнання склали 23 тис. фунтів (приблизно 1,25 млн фунтів у сучасних цінах!), і броварня опинилась на межі банкрутства. Від повної катастрофи власника врятувало тільки скасування акцизу на втрачене пиво.

Після Лондонської пивної повені пивоварна промисловість поступово перестала використовувати великі дерев’яні чани, замінивши їх на бетонні ємності з футеруванням. У 1921-му броварня переїхала, компанія- власник існувала аж до 1961 року. На місці броварні побудовано театр «Домініон».

Лондонська пивна повінь 17 жовтня 1814 року на гравіюванні XIX століття

Лондонська пивна повінь 17 жовтня 1814 року на гравіюванні XIX століття

Як студенти змусили радянських депутатів проголосувати за громадянські свободи

У 1990 році у Києві завершилася так звана Революція на граніті. Студенти припинили голодування на площі Жовтневої революції (Майдан Незалежності), змусивши Верховну Раду УРСР затвердити постанову про виконання їхніх політичних вимог.

Вже після 19:00 депутати ВР за пропозицією Леоніда Кравчука проголосували 314 голосами «за» і 38 «проти» за документ, де говорилося:

  1. Прийняти закони про референдум, про громадські об'єднання та організації, про статус народного депутата УРСР і про вибори на багатопартійній основі. У 1991 році провести референдум з питання довіри Верховній Раді УРСР і за його результатами вирішити питання про проведення нових виборів до кінця року.
  2. Забезпечити проходження строкової військової служби громадянами України поза межами республіки тільки за добровільною згодою громадянина. Прийняти закони про строкову військову службу українців в Україні, про альтернативну військову службу.
  3. Розглянути питання про націоналізацію майна КПРС та ВЛКСМ на території України, для цього до грудня утворити парламентську тимчасову комісію.
  4. До стабілізації політичної і економічної ситуації в Україні і прийняття нової Конституції укладення Союзного договору вважати передчасним.
  5. Розглянути відставку голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.
  6. До 30 листопада 1990 року узгодити чинну Конституцію УРСР з положеннями Декларації про державний суверенітет України.

Академік і депутат Ігор Юхновський (пізніше – кандидат на перших виборах президента України) назвав прийняття вимог молоді унікальним явищем у житті республіки і подякував студентам «за їхню витримку, за їхню самопожертву, за їхню стійкість» і попросив молодь повернутись у виші. Кравчук підкреслив, що перемогли «здоровий глузд, згода, тверезість, розум».

Лідери студентської революції Олесь Доній та Маркіян Іващишин по телебаченню оголосили: «Голодування припиняється. Перемога». Студенти звільнили корпуси університету і політеху і розібрали наметове містечко біля Верховної Ради.

Сьогодні 50 років святкує Мирослав Слабошпицький, український кінорежисер, чия стрічка «Плем’я» має нагороди Каннського кінофестивалю.

Подякувати 🎉