Збереження родючості та відновлення порушених війною ґрунтів — це глобальна проблема. Враховуючи важливість продовольчої безпеки, Україна не може дозволити собі, щоб ґрунти залишались невикористаними або виснаженими. Про це під час щорічної конференції «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості?» заявив Тарас Висоцький, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України.
Ще одним важливим викликом для України є процес євроінтеграції. За словами Тараса Висоцького, переговори між Києвом та Брюсселем щодо агросектору стануть найтривалішими та розпочнуться вже у вересні 2025 року.

138 тисяч км² замінованих земель: виклики для фермерів
«Європейська інтеграція України — це неминучий процес, який відображає прагнення нашого народу. Наше завдання — реалізувати його якомога швидше. У цьому важливо зберегти досягнення аграрного сектору, щоб євроінтеграція стала новими можливостями та перспективами», — наголосив Тарас Висоцький.
Заступник міністра окреслив ключові проблеми для українського сільського господарства. Мова йде про використання лише дозволених в ЄС засобів захисту рослин, зокрема пестицидів, добробут тварин, ГМО, органічне виробництво та вуглецевий слід. Україна вже досягла найкращих показників за останніми двома пунктами, відповідно до вимог ЄС. Однак для повного виконання всіх стандартів Україні потрібен перехідний період, і на даний момент є запит від ринку, щоб цей період тривав 10 років.
«До яких змін варто готуватися українським аграріям? Наприклад, до скорочення викидів парникових газів на 20% до 2030 року. Однак через війну та зниження обсягів виробництва ми маємо певні перспективи. Поліпшення умов для тварин потребуватиме значних інвестицій та підготовки фахівців, що ускладнить процес. Європейський Союз дозволяє вирощувати лише кукурудзу з генномодифікованих культур. Заборона на використання синтетичних пестицидів, добрив та ГМО також вимагає сертифікації всіх органічних продуктів відповідно до європейських стандартів. І це лише кілька з багатьох змін», — підкреслив Тарас Висоцький.
Мінування територій — ще одна важлива проблема, яку необхідно вирішувати. В Україні зараз є потенційно замінованими 138 тисяч км². За останні два з половиною роки вдалося дослідити та повернути до використання майже 36 тисяч км² земель. Про це на конференції повідомив Ігор Безкаравайний, заступник міністра економіки України.
«Артилерія завдає найбільшої шкоди ґрунтам, коли вибухи пошкоджують родючі шари. Після очищення від вибухонебезпечних предметів ці ділянки потребують належної рекультивації — просто засипати вирви недостатньо. Водночас важливо розуміти, що хоча ґрунти можуть містити залишки вибухових речовин та важкі метали, після правильно проведеної рекультивації на цих землях можна буде безпечно вирощувати сільськогосподарські культури», — підкреслив Ігор Безкаравайний.
Він також закликав українських фермерів звертатися лише до сертифікованих операторів протимінної діяльності, які займаються очищенням полів. Наразі держава покриває 100% вартості їхніх послуг. За реалізацію програми державних компенсацій в Україні відповідає Центр гуманітарного розмінування.