11 вересня у світі відзначають Всесвітній день боротьби з тероризмом, в Іспанії – Національний день Каталонії, у США – День екстреної допомоги, День патріота і Національний день пам'яті загиблих внаслідок терактів 2001 року; в Чилі – День річниці військового перевороту 1973 року, в Ефіопії – Енкутаташ, або Новий рік (в коптській церкві Ефіопії – Найруз), у Пакистані – Національний день, в Аргентині – День вчителя.
нагадує, які історичні події відбулися 11 вересня в Україні та світі.
У 9 році н.е. в Тевтобурзькому лісі (сучасна Нижня Саксонія) германські племена під проводом вождя херусків Армінія несподівано напали на римську армію. Три легіони римлян були знищені, командувач Квінтілій Вар загинув. Таким чином германські землі зберегли незалежність від Римської імперії, а Рейн став північною межею Римської імперії на найближчі чотириста років.
У 1297-му під час першої війни за незалежність Шотландії у битві на Стерлінзькому мосту шотландці під керівництвом Вільяма Воллеса «Хоробре Серце» розбили війська англійського короля Едуарда I.
У 1697 році відбулася битва під Зентою, якою завершилась Війна Священної ліги, або Велика Турецька війна. На переправі через річку Тиса цісарська армія принца Євгена Савойського здобула перемогу над турками. Пів сотні тисяч австрійців розбили 80-тисячну турецьку армію та зупинили просування турків на північ. За історичними даними, з боку австрійців втрати склали 400 вбитими та 1200 пораненими. Водночас близько 25 тисяч турків загинули або потонули у Тисі, а султан Мустафа II був змушений спостерігати з іншого берега річки за знищенням свого захопленого зненацька війська.
У 1708-му шведський король Карл XII зупинив свій похід на Москву неподалік Смоленська. Цей день вважають переломом у Великій Північній війні. Через дев'ять місяців у Полтавській битві армія Карла зазнає поразки, і Шведська імперія втратить вагу у світі.
У 1714-му Барселона, столиця Князівства Каталонія, капітулювала перед арміями Іспанії та Франції у війні за іспанську спадщину. Сьогодні цей день каталонці відзначають як національне свято.
11 вересня 1927 року землетрус на Південному березі Криму призвів до численних руйнувань від Севастополя до Феодосії. Він став відомим завдяки роману «Дванадцять стільців» Ільфа і Петрова.
У Сантьяго йде дощ
В ніч проти 11 вересня 1973 року на військових радіочастотах у Чилі пролунала фраза «У Сантьяго йде дощ» (Llueve sobre Santiago). Це був пароль до початку військового заколоту. Армія та корпус карабінерів (поліція) на чолі з командувачем сухопутних сил генералом Аугусто Піночетом здійснили державний переворот у Чилі. На світанку путчисти захопили флот та порт Вальпараїсо. В столиці Сантьяго взяли під контроль телецентр і низку стратегічних об'єктів. Праві радіостанції озвучили заяву про створення військової хунти. Проурядові радіо встигли передати останню заяву президента Сальвадора Альєнде – і були розбомблені авіаударами. Потім заколотники почали штурм президентського палацу «Ла Монеда», який тривав п’ять годин. Президент Альєнде наклав на себе руки, але до ексгумації його тіла у 2011-му всі вважали, що його вбили путчисти.
Протягом наступного місяця в Чилі були вбиті понад 30 тис. осіб, в країні були створені концтабори, включаючи найвідоміший – на стадіоні в Сантьяго. Ліві політичні і економічні реформи партії Альєнде були згорнуті, включаючи аграрну реформу і націоналізацію великої промисловості.
Також було згорнуто експериментальний проєкт Cybersyn – розподілену систему підтримки прийняття рішень для децентралізованого економічного планування, розроблену британським кібернетиком Стаффордом Біром. Мережа телексів Cybernet мала передавати інформацію з державних підприємств до уряду у Сантьяго, де комп’ютери мали моделювати розвиток подій та пропонувати математично обґрунтовані рішення.
Водночас на захист Піночета завжди наводять падіння економічних показників за правління Альєнде, інфляцію в 353%, зростання дефіциту держбюджету та скорочення ВВП. На графіку – реальна зарплата в Чилі між 1967 і 1977 роками. Помаранчеві лінії позначають початок і кінець президентства Альєнде.
11 вересня 2001 року в США сталася серія скоординованих терористичних атак, у результаті яких загинули 2977 людей. Чотири літаки, захоплені 19 членами організації Аль-Каїда, врізалися у Всесвітній торговий центр у Нью-Йорку, у будівлю Пентагону в Арлінгтоні (Вірджинія) та у поле в Пенсільванії. У відповідь Штати оголосили глобальну війну на знищення терористичних угруповань та іноземних урядів, яких підозрювали у підтримці тероризму, включаючи Афганістан, Ірак, Сирію тощо.