
У київському метрополітені вперше запустили 4G. Фото: metro.kiev.ua
Трійка мобільних операторів – «Київстар», «Vodafone Україна» і lifecell – 5 березня вперше запустили 4G в метро Києва. Щоправда, поки що тільки на одній станції – «Академмістечко» на «червоній» гілці. перевірило швидкість довгоочікуваного зв'язку четвертого покоління в київській підземці.
Ми скористалися застосунком Speedtest, який аналізує пропускну швидкість широкосмугового інтернету. З 2006 року за допомогою цієї програми користувачі здійснили понад 6 млрд тестів. Зокрема, аналізується якість завантаження (швидкість, з якою інформація передається від сервера до пристрою користувача) та вивантаження (від гаджета користувача до сервера).
Відразу після урочистого запуску 4G з участю чиновників і представників операторів найбільш високі показники завантаження були у «Київстару» – 40,65 Мбіт/с. За ним слідував «Vodafone Україна» з 33,9 Мбіт/с. Найнижчими показники виявилися у lifecell – 28,9 Мбіт/с.
Пальма першості за вивантаженнем дісталася також «Київстару» з показником 10,4 Мбіт/с. У lifecell і «Vodafone Україна» вони склали 9,57 Мбіт/с і 6,7 Мбіт/с відповідно (див. фото нижче).
Пізніше «Vodafone Україна» обійшов «Київстар». Швидкість завантаження Vodafone збільшилася до 69,4 Мбіт/с, водночас показник «Київстару» склав 53,6 Мбіт/с. Швидкість вивантаження в операторів склала 30 Мбіт/с і 15,6 Мбіт/с відповідно.
А ось у lifecell обидва показники почали стрімко падати. Спочатку результати завантаження знизилися до 24,3 Мбіт/с, а вивантаження – до 0,72 Мбіт/с, а потім і зовсім дійшли майже до нуля.
У пресслужбі оператора lifecell заявили , що збою не було, і мережа 4G продовжує роботу у звичайному режимі.
«Є дві причини, чому можуть бути такі результати: по-перше, у телефон може бути вставлена sim-карта, яка не підтримує LTE. По-друге, збій міг трапитися в самому застосунку смартфона», — відзначили в компанії.
Підсумки мінітесту
Пропускна здатність мереж залежить від частот, які оператори отримали від держави. У такому разі не можна стверджувати, погана вона чи хороша, пояснив експерт телекомринку Роман Химич.
Зараз для розгортання 4G на станції «Академмістечко» трійка операторів використовувала частоти в діапазоні 1800 МГц, але очікується, що також буде задіяно діапазон 2600 МГц. Його застосування покращить якість та швидкість мобільного інтернету.
Експерт у галузі цифрової економіки Олена Мініч зазначає, що перші результати швидкості 4G в метро радують. Але припускає, що незабаром показники можуть трохи знизитися через те, що підключатиметься більша кількість користувачів.
«Швидкість завантаження виглядає непогано, навіть нічим не гірше за домашній інтернет. Втім, поки що немає достатнього навантаження на мережу передачі даних», — говорить вона.
Хіміч передбачає, що показники зменшаться в кілька разів після того, як мережу повноцінно введуть в експлуатацію.
Подальше розгортання 4G в метро залежить від депутатів Київради, підкреслює директор з регуляторного забезпечення компанії «Київстар» Олександр Когут. Якщо 12 березня Київрада ухвалить рішення про плату операторів за доступ до інфраструктури міста, включно з метрополітеном, то 4G з'явиться на восьми станціях метро протягом першого півріччя, а на всіх станціях – до кінця 2020 року.
Запустити інтернет у київському метро намагалися ще у 2016 році. Тоді компанія «Фідомобайл» запустила Wi-Fi у підземці в тестовому режимі, охопивши 11 станцій. Однак у зв'язку з банкрутством її власника проєкт закрили. На початку 2019 року мер Києва Віталій Кличко оголосив новий конкурс на проведення бездротового інтернету. Влітку за будівництво 4G в метрополітені взялась китайська компанія Huawei. Наприкінці року глава «Київстару» Олександр Комаров заявив, що спільні інвестиції трьох мобільних операторів у покриття метро 4G складуть $20 млн.