Facebook Pixel

«Вакцина проти COVID з'явиться в Україні у лютому». Глава великої фармкомпанії про те, що чекає на країну взимку

Фото: The Page

Фото: The Page

Валерій Печаєв, глава правління групи «Лекхім»

Сьогодні у світі розробляють понад 140 вакцин проти COVID. Яка з них з'явиться першою, невідомо. Але найближчими до розробки є п'ять компаній: три американські, британська та китайська. Американські й британська компанії мають намір передусім постачати вакцини виключно на внутрішній ринок. І лише китайська планує укласти договір з великим українським виробником ліків — компанією «Лекхім» — на поставку в країну 1 млн доз вакцини. Поставка може бути й більшою, якщо до закупівель приєднається МОЗ. Про те, на якому етапі перебуває розробка вакцини, коли вона може з'явитися і чому цього сезону є вкрай небезпечним не тільки коронавірус, але й грип, The Page розповів глава правління групи «Лекхім» Валерій Печаєв.

- На якому етапі зараз розробка вакцини проти коронавірусу у світі?

- Сьогодні п'ять компаній досягли найсерйозніших результатів у розробці вакцини проти COVID-19. Це американські компанії Pfizer, Inovio, Moderna, китайська Sinovac Biotech та британська AstraZeneca. Усі вони перейшли до випробувань вакцини у третій фазі. Це завершальна фаза, під час якої ефективність вакцини перевіряється на великій кількості людей. Єдина компанія, яка готова поставляти вакцину в Україну, — Sinovac Biotech. З нею у компанії «Лекхім» готова до підписання ексклюзивна угода.

У разі успішних випробувань вакцини за цим договором ми вже взимку отримаємо 1 млн доз вакцини на 500 тис. осіб. Ніхто інший поставляти вакцину в Україну не має наміру. Sinovac Biotech — велика компанія. Вона випускає 500 мільйонів доз вакцин на рік. Компанію в технологічному плані атестовано Всесвітньою організацією охорони здоров'я, вона отримала перекваліфікацію. Акції котируються на міжнародній фондовій біржі NASDAQ. Ми працюємо з ними з початку цього року, тільки-но почалася пандемія.

QuoteУ разі успішних випробувань вакцини ми вже взимку отримаємо 1 млн доз вакцини на 500 тис. осіб від китайської компанії Sinovac Biotech. Ніхто інший поставляти вакцину в Україну не має наміру.

Разом із Sinovac Biotech ми плануємо запустити виробництво вакцин в Україні, яке вже почали проєктувати. Першу чергу — 30 мільйонів шприців разового застосування — ми запустимо в першому кварталі 2022 року. Другу чергу — через 2-3 роки. Гадаю, що за 5 років буде освоєно повне виробництво вакцин. На першому етапі це буде виробництво вакцини проти COVID, сезонного грипу та поліомієліту. З 2022 року ми отримуватимемо ліцензований концентрат вакцини з Китаю. І до 2025 року вироблятимемо вакцину самі.

- Чи впливає якось держава на ці процеси?

- Ми всі знаємо, в якому економічному стані у нас держава. Сподіватися на її допомогу у фінансовому плані не доводиться. МОЗ чудово розуміє (і це довела пандемія), що української вакцини немає і в найближчому майбутньому не буде. Щоб закупити європейську, нам доведеться вистояти довгу чергу. За моїми припущеннями, насичення ринку вакцинами настане тільки 2022 року. Одночасно в розвинених країнах надлишку не буде. Тобто вони не продадуть вакцини ні за якою ціною, поки не забезпечать власний ринок. Ми ж хочемо поставити перший мільйон доз вакцин у грудні 2020 — січні 2021-го.

- Як взагалі проходять етапи створення вакцини?

- Вакцину створюють вчені у лабораторних умовах. Коли її створено, перший етап — це проведення доклінічних випробувань. Вони проводяться на тваринах (на мишах, щурах, приматах). Якщо доклінічні випробування отримали позитивні результати, починається перша фаза клінічних випробувань.

Перша фаза — це визначення безпеки вакцини: скільки доз може витримати людина. У випробуваннях Sinovac Biotech взяли участь 144 людини. Другий етап — це визначення ефективності: скільки мілілітрів треба дати організму, щоб він почав працювати й виробляти антитіла. Sinovac Biotech успішно провела такі випробування за участю 600 осіб. Третя фаза — це фактично масова вакцинація населення, де вже на тисячах людей випробовують, як працює вакцина. Саме зараз п'ять компаній, зокрема й Sinovac Biotech, перебувають на цьому етапі.

QuoteВакцину створюють у лабораторних умовах. Потім випробовують. Перший етап — проведення доклінічних випробувань на тваринах. Потім визначають безпеку вакцини для людини. Другий етап — визначення ефективності. Потім вакцинують населення.

Випробовувати вакцину потрібно в країні, де велика зараженість, де хворіє багато людей.За наявного рівня захворюваності в Україні потрібно було провести випробування на 6198 хворих. Для України це дуже велика цифра. До того ж під час випробувань вакцинуються лікарі, які перебувають у найголовнішій групі ризику. Ми почали й припинили ці випробування — Sinovac перенесла проведення клінічних випробувань до Бразилії. Саме там проводиться третій етап досліджень. Там вакцинують дев'ять тисяч лікарів. До речі, у Бразилії проводить випробування і AstraZeneca на п'яти тисячах осіб. Наше Міністерство охорони здоров'я приймає ці дослідження.

- Чи буде друга хвиля коронавірусу?

- За даними ВООЗ, коронавірус не має сезонності. Найімовірніше, епідемія триватиме. Найгіршим є те, що епідемія сезонного грипу цього разу змішається з COVID. Якщо ж хворий отримає і сезонний грип, і COVID, витягнути його буде дуже важко. Тому, поки немає вакцини проти COVID, необхідно обов'язково зробити щеплення проти сезонного грипу. На мою думку, пік епідемії грипу буде в лютому-березні.

До речі, 75% вакцини проти грипу Sinovac на вимогу китайського уряду поставляє до своєї країни і лише 25% на експорт. Ми, наприклад, готові поставити чотирикомпонентну вакцину проти грипу для МОЗ України в грудні. Це близько 600 тисяч доз, щоб прищепити лікарів і медпрацівників. Однак оплату за вакцину необхідно провести до 15 серпня. МОЗ зараз розмірковує над цим, проте коштів у міністерства поки недостатньо. Гроші були перерозподілені урядом на будівництво доріг.

QuoteКоронавірус не має сезонності. Найімовірніше, епідемія триватиме. Найгіршим є те, що епідемія сезонного грипу цього разу змішається з COVID. Пік епідемії грипу буде в лютому-березні.

- Скільки вакцин проти COVID потрібно Україні?

- Міністерство охорони здоров'я запросило у нас два мільйони доз для щеплень. Хочуть прищепити лікарів, медпрацівників, прикордонників та інші групи ризику. Якщо МОЗ піде на те, щоб надати 10% передоплати, то Україна буде з вакцинами. До лютого-березня вони будуть тут. Взагалі від держави потрібна оперативна робота, щоб нас чули й відповідали. Наприклад, ми говоримо про сезонний грип. Наразі вакцину можна буде завезти тільки в грудні. І відповідь потрібна якомога швидше. Щодо COVID аналогічно. Якщо найближчим часом відповіді від міністерства не буде, ми завеземо максимум мільйон доз вакцини проти COVID. А вакцину від сезонного грипу взагалі поставлено не буде.

- Як ви оцінюєте ініціативи МОЗ щодо боротьби з коронавірусом загалом?

- Я вважаю роботу Міністерства охорони здоров'я щодо введення карантину ефективною. Обмеження, які було запроваджено, дійсно своєчасні. Інше питання, що спочатку був дефіцит масок, халатів, засобів захисту, ШВЛ. Зараз вони переважно імпортні. Тобто докладається недостатньо зусиль для того, щоб налагодити випуск цієї продукції всередині країни.

Подякувати 🎉