Facebook Pixel

Глава НБУ Кирило Шевченко допоміг вивести $40 млн з українського «Терра банку»

Нинішній глава Нацбанку Кирило Шевченко не просто керував «Терра банком» на пару з регіоналами. За його безпосередньої участі з банку було виведено $40 млн доларів (за нинішнім курсом — 1,1 млрд грн). У цій справі він скористався схемою з австрійським Meinl Bank, йдеться в розслідуванні The Page, яке тривало близько пів року.

Схема, яка демонструє причетність Шевченка до розкрадання грошей «Терра банку». Фото: The Page

Схема, яка демонструє причетність Шевченка до розкрадання грошей «Терра банку». Фото: The Page

Meinl Bank («Майнль банк») — банк Австрії, який неодноразово «світився» в схемах українських банкірів з виведення коштів вкладників з українських банків. У 2019 році цьому прийшов кінець: керівництво банку опинилося під слідством, а Європейський центробанк позбавив установу ліцензії. Але на момент подій, які розглядаються, банк активно працював. Саме його використовували у своїй схемі Шевченко й регіонали.

Quote«Сама схема виглядала так: український банк відкривав кореспондентський рахунок у Meinl Bank. Далі офшор, яким володіли ті ж люди, що й українським банком, звертався в Meinl Bank за кредитом. Заставою за кредитом ставали гроші вкладників українського банку (за згодою його власників — банкірів-бенефіціарів схеми). У момент, коли Meinl Bank приймав документи українського банку та офшору, гроші вкладників на кореспондентському рахунку банку привласнювали організатори схеми, бо сума на кореспондентському рахунку з того часу вважалася обтяженою. У будь-який момент, якщо офшор не розраховувався за кредитом, Meinl Bank міг списати гроші з кореспондентського рахунку українського банку навіть без додаткового підтвердження», — йдеться в розслідуванні.

Нацбанк бачив ці гроші як гроші українського банку, тому що договір з австрійцями регулятору ніхто не показував. А Європейський центробанк сприймав ці гроші, як кошти Meinl Bank, тому що австрійський банк показував договір застави з українською стороною.

Після цього списані гроші вкладників установа виводила на користь українських банкірів. Очевидно, що їхні офшори не збиралися погашати взяті кредити. У підсумку банкіри багатіли, українські банки банкрутували, а гроші ошуканим вкладникам доводилося відшкодовувати Україні.

Яка роль Кирила Шевченка в схемі розкрадання грошей вкладників з «Терра Банку»?

Руслан Циплаков — людина, яка у 2012 році купила банк у Кирила Шевченка та Вадима Копилова. Ця ж людина фігурує в документах «Панама Пейперз».

З них випливає, що Руслан Циплаков і його бізнес-партнер Лідія Лівадна — власники офшору Mu United Limited (BVI 1600737) на Британських Віргінських Островах. Офшор супроводжує юридична компанія Global group of Lawyers Ltd., інтереси якої представляє Mossack Fonseca (власне, тому інформація про Mu United Limited і просочується в публічне поле). Офшор Mu United Limited вказаний власником кіпрської фірми Tosalan Trading Limited (НЕ284760).

Далі навколо «Терра Банку» закручується ланцюг подій, щільність яких демонструє, що це не простий збіг:

  • 6 квітня 2011 року — Циплаков і Лідія реєструють на Кіпрі компанію Tosalan Trading Ltd.
  • 8 квітня 2011 року — Кирило Шевченко звільняється з посади голови правління «Терра Банку».
  • 11 квітня 2011 року — правління «Терра Банку» замість Кирила Шевченка очолює Коцюба. Шевченко отримує посаду члена наглядової ради банку.
  • 22 червня 2011 року — «Терра Банк» відкриває кореспондентські рахунки в Meinl Bank.
  • 22 серпня 2011 року — новий голова правління Володимир Коцюба у ролі голови правління банку домовляється з Meinl Bank про надання кредиту компанії Tosalan Trading Ltd. на $40 млн під заставу коштів «Терра Банку».

Отже, на створення й реалізацію схеми в регіоналів і Кирила Шевченка пішло лише чотири місяці.

Що було далі?

«Чотирма платежами в серпні — вересні 2011 року Meinl Bank переводить $39 490 208,33 кредитних коштів для Tosalan Trading Ltd. на рахунки українського ТОВ «Праймері Техноресурс» (37201690), відкриті (увага!) в «Терра Банку». Ці дані з рішення слідчого судді в справі № 757/55 573/19-к підтверджує помісячний баланс «Терра Банку» за 2010–2012 роки, який є в розпорядженні редакції», — наголошується в розслідуванні.

Цікаво, що на всіх зазначених документах стоїть підпис Володимира Коцюби. Нагадаємо, що саме йому «здав пост» Кирило Шевченко. Швидше за все, Коцюба був покликаний зіграти роль «зіц-голови» — простого підписанта документів. Відомо навіть, чим його віддячили за те, що взяв на себе відповідальність у масштабній схемі.

«Вже після відходу з «Терра Банку» Коцюба за протекцією Копилова був призначений заступником міністра фінансів Юрія Колобова. Місією Коцюби стало документальне забезпечення сумнозвісного кредиту в розмірі $3 млрд, за який Путін купував лояльність Януковича під час Майдану. Коцюба став підписантом і цієї угоди», — йдеться в розслідуванні.

Куди поділися гроші?

Доля згаданих $40 млн склалася цікаво. На папері це були кошти «Терра Банку» на кореспондентському рахунку в Meinl Bank. А фактично гроші пішли на рахунок підприємства ТОВ «Праймері Техноресурс» — клієнта «Терра Банку». Але вже не як гроші вкладників, а як... кошти власників підприємства.

«Кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Праймері Техноресурс» значиться Сотник А.В., яка раніше працювала під керівництвом Лідії Лівадної. А за адресою реєстрації ТОВ «Праймері Техноресурс» у м. Маріуполь зареєстровано ТОВ «СКАТ-ПКБ» (код 34557959), серед засновників якого є Циплаков Сергій Петрович (який має таке ж прізвище та по батькові, як Циплаков Руслан Петрович, і, ймовірно, є його братом)», — вказується в матеріалі.

Ці факти означають те, що за рік до продажу «Терра Банку» менеджмент вивів із нього $40 млн через офшори Циплакова. Гроші виводили під безпосереднім контролем Шевченка й Копилова. Кошти пішли на рахунок фіктивної фірми Циплакова, відкритої в цьому ж банку, а потім і звідти були виведені.

Звідси з'являється ще один висновок, що шокує ще більше. У 2012 році операція з продажу «Терра Банку» Циплакову була проведена за ті ж гроші, що роком раніше вивели з банку. Але тепер ці гроші опинилися в кишенях Шевченка й Копилова вже легально.

«Цей крок став завершенням схеми, яка один в один дублює схему Циплакова з виведення $38 млн з «Південкомбанку». Але у випадку з «Терра Банком» партнерами Циплакова стала група, пов'язана з Кирилом Шевченком», — резюмується в розслідуванні.

Кирило Шевченко, який нині перебуває на посту глави НБУ, стверджує, що схеми за участю «Терра Банку» і Meinl Bank його в жодному разі не стосуються. Мовляв, гроші були списані з рахунків «Терра Банку» в австрійській установі після того, як сам банк у 2014 році вивели з ринку. Але розслідування демонструє, що списання коштів — це тільки вершина схеми, а її основи були закладені ще у 2011 році.

«Чи міг Шевченко не знати про підписання такого договору? Це неможливо. Навіть якщо їх з Копиловим друг Коцюба вирішив би це приховати, то в нього не вийшло б. Угоди такого обсягу (а це близько 320 млн грн за тодішнім курсом) потребують узгодження з наглядовою радою і, швидше за все, з акціонерами. А на момент підписання угоди Шевченко був і членом наглядової ради, і головою правління ПрАТ «УСГ» — основного акціонера, власника 99,21% акцій «Терра Банку». Навіть якщо припустити, що наглядова рада могла упустити розміщення $40 млн на закордонних кореспондентських рахунках без господарської необхідності, то появу цих же грошей на власному балансі він не помітити в жодному разі не міг. Адже ці гроші з'явилися на рахунку компанії «Праймері Техноресурс», відкритому в тому ж «Терра Банку», — наголошується в розслідуванні.

Звідси висновок, що документ не міг бути підписаний без згоди роботодавців. На той час їх було двоє — Копилов і Шевченко. А судячи з часу призначення Коцюби, його зробили директором банку з однією метою — щоб він поставив свої підписи на документах.

Сам Кирило Шевченко спростовує причетність до цієї схеми.

«Не можу не відзначити, що у формулюваннях наданих Вами питань простежується заздалегідь сформована позиція щодо моєї нібито негативної ролі у справі «Терра Банку». Відповіді на запитання з цієї теми я вже давав у ЗМІ раніше. Зазначу ще раз, що я непричетний до жодних незаконних схем», — заявив він розслідувачам The Page, які попросили його прокоментувати інформацію.

Подякувати 🎉