Верховна Рада прийняла закон про банківську діяльність, який є важливою умовою для отримання другого траншу МВФ. «За» законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення питань організації корпоративного управління в банках і інших питань функціонування банківської системи» № 4367 проголосували 279 народних депутатів.
Основна мета закону – удосконалити корпоративне управління в банках. Зокрема, йдеться про посилення відповідальності ради та правління банку, системи внутрішнього контролю та управління ризиками.
«Банківський» закон – важлива умова для перегляду програми stand by і отримання другого траншу Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Закон впроваджує нову структуру капіталу, включно з буферами капіталу. Він посилить здатність банку поглинати збитки. Закон також вводить додаткові вимоги до членів ради та правління банку, зокрема щодо їхньої колективної дієздатності.
Закон вводить міжнародні спостережні інструменти. Зокрема, право регулятора вимагати зміни персонального складу ради або правління банку, якщо поточний склад цих органів не здатний забезпечувати ефективне управління. Регулятор також може встановити для банку індивідуальний розмір економічних нормативів залежно від ризикованості його діяльності.
Контекст. Україна взяла на себе зобов'язання внести зміни до закону про банківську діяльність. Зміни було ініційовано в рамках 18-місячної програми фінансування stand by і підготовлено спільно з МВФ і Світовим банком.
Парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики на засіданні 17 червня рекомендував ухвалити в другому читанні та в цілому «банківський» законопроєкт. Однак НБУ вважав введення додаткової посади заступника голови НБУ з небанківського фінансового сектору недоцільним. Створення додаткової посади схвалили під час обговорення законопроєкту. За словами заступника глави НБУ Дмитра Сологуба, НБУ вже регулює небанківський фінансовий ринок майже 12 місяців, і все працює дуже добре.