Facebook Pixel

Яку бомбу закладає уряд Гройсмана

Андрій Юхименко
головний редактор The Page

Пам’ятне засідання уряду 22 травня, на якому Володимир Гройсман оголосив про свою невдалу відставку, ще довго відгукуватиметься в Україні.

Рішення того дня проводилися за спрощеною процедурою і без обговорення. Одним з таких рішень було затвердження плану анбандлінгу, виділення газотранспортної системи «Нафтогазу» в окрему структуру. Саме ця структура повинна буде підписувати з «Газпромом» новий контракт на транзит газу.

Новий план уряду описаний у постанові Кабміну №485 від 5 червня, яка вносить зміни до більш ранньої (№496 від 1 липня 2016 року), в ній мова йшла про план реструктуризації НАКу.

Суть нового плану Гройсмана полягає в тому, щоб Міненерговугілля передало «Нафтогазу» права корпоративного управління компанією «Магістральні газопроводи України» на термін до 1 січня 2020 року. Ця компанія отримає права управління активами «Укртрансгазу», в тому числі трубопровідною інфраструктурою та підземними сховищами.

Тим часом Міненерговугілля і Мінекономрозвитку за участю експертів Енергетичного співтовариства повинні будуть подати на розгляд уряду проект акта про незалежність структури, яка буде управляти корпоративними правами МГУ.

Кабмін обрав план поділу структури за моделлю Ownership Unbundling, тобто виведення ГТС за межі групи «Нафтогаз», замість Independent System Operator, за якої активи залишаються у «Нафтогазі», але управляються незалежною від НАКу структурою.

У «Нафтогазі» поки що постанову від 5 червня не коментують. У прес-службі розповіли, що триває юридична оцінка документа і готують відповідь.

Втім, наше джерело в компанії стверджує, що попередні висновки вже готові, і вони не на користь уряду. За словами співрозмовника The Page, нова постанова загрожує роботі групи «Нафтогаз», загрожує програшем арбітражу з «Газпромом» (нагадаю, що сума позову – $11 – 14 млрд). Вона може зірвати пошуки партнера для управління українською ГТС після анбандлінгу.

Ці міркування будуть представлені Кабміну найближчим часом. Але, враховуючи риторику Володимира Гройсмана, який на кожному засіданні Кабінету міністрів робить з «Нафтогазу» хлопчика для биття, важко припустити, що він прислухається.

Зазначу тільки ось що: нова Верховна Рада точно не призначить Володимира Гройсмана прем’єр-міністром. Можливо, завдяки постанові він вирішить якісь свої питання, поставить потрібних людей у нові структури. Але він піде, а Україні жити з наслідками його рішень.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]