Facebook Pixel

Як оскаржити вікові обмеження Кабміну через карантин

Дмитро Коваль
Член Асоціації правників України, Старший юрист AVELLUM

Нещодавно ми розпочали спільний проєкт із The Page для допомоги бізнесу. Упродовж тижня ми транслюватимемо відповіді на ключові запитання, які хвилюють його власників.

Отже, питання 1: як оскаржити Постанову Кабміну №255, що прямо суперечить статті 24 Конституції, вводячи дискримінацію за віком?


Як оскаржити вікові обмеження, введені Постановою Кабміну № 255 від 2 квітня 2020 року?

З метою боротьби з COVID-19 на початку квітня Кабмін ввів суворі заборони, спрямовані на обмеження свободи пересування. Деякі з цих заборон стосуються лише окремих вікових груп населення – до 14 та від 60 років.

Telegram Logo
QuoteНеобхідність обмежень за віком для осіб до 14 років та від 60 років є досить суперечливою.

Зокрема, особам до 14 років наразі заборонено знаходитися в громадських місцях без супроводу повнолітніх. Щодо людей віком від 60 років, то вони зобов’язані залишатися вдома, за винятком двох випадків: якщо вони працевлаштовані на об’єктах критичної інфраструктури або якщо в них відсутні піклувальники.

Чи не суперечать обмеження для окремих вікових груп законодавству України?

Звичайно, в контексті надзвичайної ситуації, викликаної COVID-19, встановлення обмежень щодо групи осіб за ознакою віку може бути виправданим.

Однак такі обмеження дозволяються тільки тоді, коли вони є належними та необхідними задля досягнення обґрунтованої мети, в даному разі – збереження життя і здоров’я громадян.

Для того аби оцінити необхідність таких обмежень, варто проаналізувати, яким чином коронавірус впливає на життя та здоров’я окремих вікових категорій українців.

Дійсно, найвища смертність в Україні станом на 4 квітня спостерігалася у двох вікових групах — 50-60 років та 60-70 років. Проте, відповідно до динаміки поширення коронавірусу в Україні станом на 31 березня, переважна більшість (74,5% хворих на COVID-19) – особи зовсім інших вікових категорій: від 20 до 60 років.

Виходячи зі статистики, інші вікові категорії також мають високий рівень смертності та захворюваності, проте аналогічних обмежень щодо них вжито не було. Ба більше, категорії осіб, які, згідно з даними ВООЗ, належать до групи найвищого ризику за станом здоров’я (підвищений кров’яний тиск, цукровий діабет, хронічні легеневі хвороби тощо) взагалі залишилися поза увагою уряду і не мають жодних додаткових обмежень.

Зважаючи на ці обставини, необхідність обмежень за віком для осіб до 14 років та від 60 років є досить суперечливою.

Варто також зазначити, що в більшості європейських країн обмеження свободи пересування стосуються однаковою мірою всього населення, без додаткових обмежень щодо певних вікових категорій.

Це також демонструє, що за наявності менш суворих заходів наш уряд обрав підхід до боротьби з COVID-19 з найжорсткішими заходами щодо певної групи населення без достатніх підстав.

Правові підстави для оскарження

Заборона обмежень за ознакою віку встановлюється:

  • статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод;
  • статтею 24 Конституції України;
  • Законом України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та іншими нормами міжнародного та національного права.

Способи захисту порушених прав

Особи вказаних вікових груп мають право оскаржити обмеження стосовно них як такі, що є дискримінаційними, трьома наступними способами.

  • По-перше, існує можливість звернутися з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва щодо визнання незаконною Постанови Кабміну № 255. Однак варто враховувати, що така справа може розглядатися в суді впродовж тривалого часу.
  • По-друге, зі скаргою можна також звернутися безпосередньо до Кабміну. Таке звернення має бути розглянуто впродовж 30 днів, але може не принести бажаного результату.
  • По-третє, засобом захисту порушених прав може бути звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, який здійснює контроль за дотриманням принципу недискримінації органами державної влади.
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини