Україна заплатить $400 млн через затримку з ринком землі

Ольга Шульга
оглядачка The Page

В уряді неофіційно підрахували, що зволікання із земельною реформою коштуватиме Україні майже півмільярда доларів.


Очевидно, що закон про ринок землі Верховна Рада зможе прийняти у кращому разі через два місяці. До цього часу розглядати інші закони парламент не має права. Це стосується й закону, який не повинен дозволити Ігорю Коломойському повернути собі Приватбанк.

Два цих закони є вимогами Міжнародного валютного фонду. Якщо Україна їх не прийме, то не отримає новий кредит. Ба більше, до нього прив'язані й інші великі дешеві ресурси — близько $1 млрд від Світового банку та 500 млн євро макрофінансової допомоги від Євросоюзу.

Telegram Logo

Нагадаю, що у травні Україні доведеться здійснити велику виплату за зовнішнім боргом. Міністерству фінансів треба повернути $1 млрд боргу за так званим «кредитом Байдена» (ці гроші були отримані в 2016 році під держгарантії США під мінімальні 1,8%).

Якби зараз у нас вже був перший транш МВФ, то повернути цей $1 млрд гарантій вдалося б всього під 3% річних.

Проте тепер Мінфіну, ймовірно, доведеться позичати таку суму на ринку, розповіло The Page джерело в Мінфіні. Відповідні єврооблігації потрібно випускати щонайменше під 7% річних на 10 років. Різниця у відсотках між кредитом МВФ та облігаціями – 4%. Або щонайменше $400 млн за 10 років. Крім того, відсутність кредиту МВФ також ускладнить вихід на зовнішні ринки і приватним компаніям.

Така ціна затяжних голосувань Верховної Ради. Ціна популізму.

Але це не все. Крім збільшення витрат на борг, Україна втрачає ще й чималі інвестиції. Вони могли б прийти, якби земельна реформа під впливом популістів не приймалася в такому урізаному вигляді.

Адже тепер обсяг землі, який може бути в одних руках, скоротять до 10 тис. га. А іноземні компанії та банки не зможуть отримувати цю землю ні у власність, ні у заставу. Це, скажімо, для ЄБРР закриває кредитування аграріїв під заставу землі. Багато іноземних та українських компаній, які збиралися вкласти гроші в купівлю землі та нові виробництва, вирішили поки що почекати.

Все це помітно псує плани ще й Міністерству економіки. Адже у нещодавно презентованій Тимофієм Миловановим так званій Стратегії економічного зростання роль чи не головного драйвера зростання відводиться саме ринку землі.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини

Адвокат Суркісів назвав брехнею їхню причетність до схем у Приватбанку

Наведені аргументи базуються на недостовірних даних, які не підтверджено жодним офіційним документом. Так прокоментував агентству «Інтерфакс-Україна» адвокат Суркісів статтю, опубліковану американським виданням Chicago morning star.

Збиткові ТЕЦ: навіщо держава віддає їх «Нафтогазу»

Фонд держмайна (ФДМ) має декілька сценаріїв щодо реалізації збиткових ТЕЦ, які перебувають в управлінні фонду. Наразі питання передачі їх «Нафтогазу» розглядає Антимонопольний комітет.

Кілька десятків «слуг народу» пропонують скасувати сплату акцизу під час ввезення автомобілів

Група депутатів Верховної Ради від «Слуги народу» (45 осіб) пропонує скасувати сплату акцизного збору під час ввезення автомобілів до України. Про це йдеться в законопроєкті №3704.