Facebook Pixel

Тренди «зеленої» сертифікації в офісній нерухомості

Наталія Чистякова
директор Департаменту Оцінки та Консалтингу Colliers International (Україна).

У червні 2019 року Міжнародний олімпійський комітет переїхав до нової будівлі в Лозанні, яка в усьому світі визнана найекологічною будівлею протягом останніх років, що підтверджено трьома сертифікатами, один з яких — LEED Platinum. Попри високі вимоги до якості, на будівництві споруди навіть вдалося заощадити.

«Зелені» будівлі дозволяють значно зменшити операційні витрати, залучити якісних платоспроможних орендарів, максимально підвищити рівень заповнюваності об'єкта, при цьому також не завдаючи шкоду навколишньому середовищу, підвищуючи корпоративний імідж девелопера та власника будівлі. У довгостроковій перспективі «зелений» об'єкт буде найбільш конкурентоспроможним на ринку. Офіси, що підтримують таку концепцію, мають змогу підвищити якість і комфорт офісного простору, підвищити лояльність орендарів та працездатність персоналу.

В Польщі девелопери сертифікують практично кожен професійний об'єкт. У багатьох країнах реалізація проекту з дотриманням стандартів «зеленого» будівництва є обов'язковою вимогою. Інвестиції у «зелене» будівництво офісних приміщень з метою зниження енерговитрат є трендом і в Україні.

Міжнародні компанії частіше віддають пріоритет сертифікованим будівлям при прийнятті рішень щодо нового офісного приміщення. Якщо проект відповідає більшості вимогам, але не має «зеленого» сертифікату, орендарі доповнюють приміщення «зеленими» концепціями вже самостійно. Наприклад, офіс компанії Shell, який було розташовано в бізнес-центрі «Торонто-Київ» та пройшов сертифікацію LEED Gold за обов'язковою умовою згідно з корпоративними правилами компанії.

За стандартом LEED сертифіковано будівлю посольства США в Україні по вул. Сікорського, 4, м. Київ, та наразі сертифікується інноваційний парк UNIT City, а також інновацйний парк Lviv Tech. City.

Із заяв девелоперів стало відомо про проходження сертифікації офісно-торгово-розважального центру по вул. Оленівська, 23 ( DGNB), а також бізнес-центру K / MOST по вул. Зоологічна, 5 / 1А (LEED).

Сертифікацію BREEAM рівня Good має бізнес-центр «Астарта» за адресою вул. Ярославська, 48, м. Київ.

Бізнес-парк «Оптима-плаза» у Львові, вул. Наукова (7А, 7В) сертифіковано за системою BREEAM In-Use та має оцінку Very Good.

Супермаркет мережі «Billa» на вулиці Анни Ахматової, 49 сертифіковано за системою DGND Silver, будівля є першим «зеленим» супермаркетом у Східній Європі.

1111.jpg

В процесі сертифікування

22222.jpg

На сьогодні впровадження ресурсозберігаючих технологій з точки зору витрат на будівництво та отримання відповідного сертифікату досить доступне. Все залежить від того, які матеріали та техології використовуються в будівництві. Інвестувати можна в установку сонячних систем, «зелених» дахів, в технології збору дощової води та ін. Сертифікування якісної будівлі, власне, нескладний процес.

При отриманні сертифіката будівлі присвоюється певна кількість балів, яка відповідає тому чи іншому рівню сертифікації (Табл. 1).

Табл. 1. Основні характеристики систем «зеленої» сертифікації

33333.jpg

Експерти рекомендують впроваджувати елементи «зеленого» будівництва на етапі проектування, що спростить процес отримання відповідного сертифіката в перспективі. Сертифікація діючих будівель також можлива, але може коштувати дорожче, адже впровадити такі інновації легше в проект на стадії будівництва.

Сертифікація збільшує вартість об'єкту, впливаючи водночас на економію енерговитрат приблизно до 30%. Період окупності інвестицій в «зелене» будівництво в Україні становить 5-15 років (в Європі приблизно 5 років, через високі тарифи на енергоресурси).

Причинами повільного розвитку зелених концепцій в України є додаткові витрати на впровадження «зелених» технологій як в будівництво, так і в додаткові функції існуючої будівлі, недосконала законодавча база країни, недостатня обізнаність про переваги «зеленого» будівництва та, можливо, все ж таки недостатня увага до охорони навколишнього середовища.

З урахуванням того що витрати на робочу силу складають значну частку загальних операційних витрат компанії, навіть невелике зростання продуктивності може привести до підвищення рівня доходів. Таким чином, орендарі мотивовані сплачувати за офісний простір, який впливає на зростання продуктивності, незалежно від енергозбереження та інших екологічних вигод.

4444.jpg

Щоденний внесок у глобальну екологію може зробити кожен з нас, незалежно від штату та розміру компанії. Перетворити свій офіс в «зелений» також може кожен, адже цілком реально облаштувати повністю екологічне робоче місце. Це не тільки позитивно позначиться на самопочутті працівників, а й на фінансовому здоров'ї компанії.

Вважаю, що в перспективі «зелене» будівництво стане основною конкурентною перевагою будівлі, а дотриманням стандартів «зеленого» будівництва незабаром стане обов'язковою вимогою і в Україні.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]