Facebook Pixel

Світова економіка: Китай та інфляція задають тон

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

У центрі уваги Китай, і новини так собі. По-перше, штам «дельта» досить швидко поширюється країною, і влада вживає жорстких адміністративних заходів, щоб його зупинити, зокрема ініціює миттєві відставки регіональних керівників, які не впоралися з ситуацією. Керівництво Китаю заявило, що не збирається «жити з вірусом» і боротиметься до останнього інфікованого. Імовірніше за все, такий підхід передбачає введення множинних обмежень, наприклад на міжнародну та міжрегіональну торгівлю, що, природно, негативно позначиться на темпах економічного зростання.

По-друге, інфляція в Піднебесній продовжує зростати, і в липні зростання цін виробників становило 9%, повторивши травневий рекорд. Споживча інфляція, навпаки, знизилася з 1,1% у червні до 1% (у річному вимірі) з причини суттєвого зниження продовольчих цін. З іншого боку, базова інфляція, якщо не брати до уваги їжу та пальне, досягла 0,9%, і це вісімнадцятимісячний максимум.

По-третє, зважаючи на ці чинники Goldman Sachs знизив прогноз зростання ВВП Китаю з 8,6 до 8,3%. Тепер залишається чекати, чи стануть китайські проблеми глобальними та коли.

Дорогоцінні метали почали тиждень зі стрімкого падіння в очікуванні того, що ФРС уже незабаром посилить монетарну політику. На початку азіатських торгів, поки в нас була ніч, золото втратило 4%, а срібло — 7%. Таке падіння, радше за все, можна пояснити запізнілою панічною реакцією на чудові дані п'ятничного звіту про ринок праці та низькою ліквідністю в цей час доби. Але, навіть відкинувши технічні чинники, потрібно визнати: трейдери переживають, що ФРС може знизити обсяги друкування грошей, а після п'ятничного звіту така перспектива стала вельми реалістичною. До того ж керівництво ФРС в особі Роберта Каплана піддало жару, заявивши, що буде краще, якщо центральний банк почне згортання програми викупу облігацій «раніше, а не пізніше». Трохи згодом ситуація на ринку дорогоцінних металів вирівнялася: вже київським ранком втрати золота та срібла становили 1 і 1,5% відповідно за високого інтересу з боку покупців.

Інфляція зростає. Після такого розігріву в понеділок, 9 серпня, нас чекає цікавий тиждень, повний важливих економічних даних. У першу чергу підвищену увагу викликають дані про інфляцію в липні. Рівень споживчої інфляції буде оголошено в середу, 11 серпня. Очікується, що минулого місяця вона становила 5,3%, трохи нижче травневих 5,4%. Базова інфляція, як передбачається, теж продовжить свій чотирнадцятимісячний марафон зростання і становитиме 4,3%, що трохи нижче ніж 4,5% у червні. Але головне питання — не в абсолютних значеннях, а в тому, як довго ціни продовжать зростати. Саме навколо цього і розгортається дискусія. Поки що найбільше підвищення цін було зафіксовано в тих категоріях товарів, попит на які пов'язаний із виходом економіки з карантину: наприклад, ціни на автомобілі підвищилися в червні на 10,%, що дає змогу говорити про тимчасовий характер інфляції.

До того ж поточні високі показники інфляції певною мірою можна пояснити низькою базою порівняння, ефект якої поступово проходить. Але є і ті, хто вважають, що інфляція з нами надовго і являє собою більш серйозну загрозу, ніж та, яку бачить ФРС. До таких належать багато керівників великих американських компаній. За даними Bank of America, кількість згадок інфляції під час зустрічей з інвесторами за результатами другого кварталу досягла максимуму: їх було в одинадцять разів більше, ніж минулого року. Крім зростання споживчих цін велике побоювання спричиняє підвищення зарплат, яке, згідно з п'ятничним звітом про ринок праці, становило 4%. Інфляція виробників, про яку буде оголошено в четвер, 12 серпня, очікується на рівні 7,1%, трохи нижче, ніж 7,3% у червні.

Отже, чекаємо на дані про інфляцію! А оскільки це останні макроекономічні дані подібної значущості перед зустріччю керівників центробанків у Jackson Hole 26–28 серпня, можна припустити, що реакція ринків може бути досить бурхлива. Багато інвесторів очікують, що саме на зустрічі в Jackson Hole керівництво ФРС може зробити якісь важливі заяви про подальші напрямки монетарної політики. А, за словами регулятора, в «ухваленні рішень головну роль гратимуть останні дані про стан економіки».

Сезон корпоративних результатів триває. Цього тижня нас чекають як гіганти старої економіки, серед яких виділяється Disney, так і герої нової хвилі: Bumble, Vroom, Palantir Technologies, DoorDash, Airbnb.

Доброго всім тижня та вдалих інвестицій!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора