Facebook Pixel

Що заважає українському ринку нерухомості в 2021 році

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Провальна реформа ДАБІ, що почалася 2020-го, досі впливає на ринок: кількість відмов у минулому році перевищила 95%, що є нонсенсом. Десятки тисяч побудованих квадратних метрів зависли в повітрі. Якщо ринку не дати нормально працювати і не створити для цього потрібних умов, то можна дочекатися штучного скорочення обсягу пропозиції. А це спричинить зростання цін на ринку пропозиції.

Може трапитися так, що кращі лоти виметуть дочиста, а мас-маркет залишиться лежати на полицях. І покупцеві доведеться або вибирати з того, що залишиться, або довго чекати нових стартів. У деяких компаній буде підстава підвищити ціни навіть на далеко не самий якісний продукт. Але це, звичайно, песимістичний сценарій, який, упевнена, нам не загрожує, якщо питання ДАБІ не пускати на самоплив.

Захист прав інвесторів — насамперед

Захист прав інвесторів — ще один важливий аспект, який має сприяти вирішенню застарілих проблем в галузі, зниженню ризиків для покупців житла, а отже — убезпечити їх від шахрайських схем з переуступкою, подвійними продажами, підставними фірмами тощо.

Йдеться, насамперед, про прозорий і відкритий реєстр забудовників, персональну відповідальність за невиконання зобов'язань і дотримання законодавчих вимог, про необхідність реєстрації права власності, зокрема на житло в споруджуваному будинку.

Ще одне питання — тіньовий ринок оренди. Головне завдання закону про рієлторську діяльність — прибрати з ринку так званих фахівців, які працюють без досвіду, достатньої експертизи та ліцензії, що дозволяє займатися рієлторською діяльністю. Це повинно скоротити кількість неправомірних дій, «сірих» і «чорних» схем із нерухомістю.

Сусідом можеш ти не бути, а активістом бути треба

Досі залишається відкритим питання економічного кілерства псевдоактивістів, які кочують від одного об'єкта будівництва до іншого. Тут як і раніше проблема в некомпетентності органів контролю та відсутності загальновизнаного актуального Генплану, що сприяє дерибану Києва шляхом створення ДПТ під конкретні бізнес-амбіції на тлі відвертої бездіяльності правоохоронної системи.

Якщо у забудовника є всі документи на землю (договір оренди із землекористувачем або право власності), цільове призначення відповідає планам, отримано дозвіл на будівництво об'єкта з усіма печатками, підготовлено проєкт і його експертиза, а у генпідрядника є діюча ліцензія, то він має повне право займатися своїм прямим завданням — девелопментом.

Усі питання громадськості повинні звучати в правовому полі. А практика знесення парканів, заколотів і псування майна в більшості своїй — це не спосіб очистити ринок від «злобудовників», а спроба заробити банальним рекетом.

Договорняки vs Правил гри

Питання неправомірної забудови та порушення державних будівельних норм, зрозуміло, повинно бути на контролі. Незаконне будівництво повинно припинятися в правовому полі «у мить» шляхом фінансової та кримінальної відповідальності.

Як бачите, все залежить від органу контролю, тобто колишньої структури ДАБІ. Ринку потрібні загальновизнані, прозорі та зрозумілі правила гри, а не договорняки і відкати.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора