Facebook Pixel

Програма Шредінгера. Чим Україні загрожує від'їзд МВФ

Олександр Захаров
Project manager The Page, політичний оглядач

Ситуація з МВФ повисла в повітрі. Хоча Україна й продовжує переговори з фондом про можливість відкриття трирічної програми, проте 22 листопада вже друга оціночна місія фонду виїхала з Києва, не сказавши ані «так», ані «ні».

Насправді пряма відмова від МВФ — рідкість, найчастіше фонд просто щоразу продовжує переговори. Водночас ми вже бачили пропозицію «послати МВФ» – як у серіалі «Слуга народу», так і в інтерв'ю з Ігорем Коломойським. І якщо б економіка дійсно працювала так само гарно, як і в знятих псевдореальностях, то можна було б не турбуватися.

Але насправді треба розуміти, що відмова МВФ від продовження програми — зовсім не те ж саме, що самостійно завершити співпрацю з фондом.

QuoteВідмова МВФ від продовження програми — зовсім не те ж саме, що самостійно завершити співпрацю з фондом.

Зараз уряд має довести фонду свою незалежність від олігархів (у цьому разі — як раз від Коломойського), давши гарантії щодо Приватбанку. Без цього нам, дійсно, можуть відмовити. Але це не буде так легко, як у передвиборних казках.

Читайте також: Безкоштовна амністія капіталів і податок на виведений капітал не потрібні Україні — МВФ

Співпраця з МВФ не є для нас настільки критичною, щоб стався глобальний обвал економіки. Цей кредит йде не на зарплати вчителям, а на підтримку золотовалютних резервів. І чим він більший, тим більша у нас подушка безпеки.

Сказати, що ми гостро маємо потребу в цих грошах — не можна. Але в 2020 році нам доведеться віддавати борги, і чималі, зокрема — МВФ.

А наявність успішного співробітництва з фондом відкриває Україні шлях до інших позик, без яких наша економіка не зможе ефективно функціонувати, пояснює The Page засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.

Quote«Відразу після згоди МВФ інші організації — ЄС, Світовий банк — автоматично продовжують свої програми в Україні. Крім того, кредит МВФ відкриває нам дорогу на ринок капіталу», — підкреслює він.

Якщо ж Україна отримає відмову від МВФ щодо продовження програми, то брати в борг нам не буде в кого, а повертати гроші доведеться, і чималі.

QuoteЗа підсумками першого кварталу 2019 року держборг України становив 59% ВВП. Для того, щоб відмовитися від програми МВФ, необхідно дійти до рівня хоча б 40%. Тоді зовнішні запозичення не будуть тиснути на бюджет так, що без нових боргів не вийде виплатити старі.

Це також відлякає покупців українських облігацій у Мінфіну, які можуть забрати з країни долари та євро. А це вже безпосередньо вплине на курс гривні. І ми отримаємо ще й обвал нацвалюти, попереджає експерт.

За підсумками першого кварталу 2019 року держборг України становив 59% ВВП. Для того, щоб відмовитися від програми МВФ, необхідно дійти до рівня хоча б 40%. Тоді зовнішні запозичення не будуть тиснути на бюджет так, що без нових боргів не вийде виплатити старі.

Саме тому заяви про те, що МВФ нам не потрібен і «вистачити ходити з простягнутою рукою» — лірика і маніпуляції, спрямовані на те, щоб якось виправдати можливу відмову. Але результати навряд чи сподобаються обивателю, який погоджується з Коломойським та, ймовірно, вже забув, що навіть у «Слузі народу» люди скидалися на покриття зовнішнього боргу з власної кишені.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора