Ситуація з МВФ повисла в повітрі. Хоча Україна й продовжує переговори з фондом про можливість відкриття трирічної програми, проте 22 листопада вже друга оціночна місія фонду виїхала з Києва, не сказавши ані «так», ані «ні».
Насправді пряма відмова від МВФ — рідкість, найчастіше фонд просто щоразу продовжує переговори. Водночас ми вже бачили пропозицію «послати МВФ» – як у серіалі «Слуга народу», так і в інтерв'ю з Ігорем Коломойським. І якщо б економіка дійсно працювала так само гарно, як і в знятих псевдореальностях, то можна було б не турбуватися.
Але насправді треба розуміти, що відмова МВФ від продовження програми — зовсім не те ж саме, що самостійно завершити співпрацю з фондом.

Відмова МВФ від продовження програми — зовсім не те ж саме, що самостійно завершити співпрацю з фондом.
Зараз уряд має довести фонду свою незалежність від олігархів (у цьому разі — як раз від Коломойського), давши гарантії щодо Приватбанку. Без цього нам, дійсно, можуть відмовити. Але це не буде так легко, як у передвиборних казках.
Читайте також: Безкоштовна амністія капіталів і податок на виведений капітал не потрібні Україні — МВФ
Співпраця з МВФ не є для нас настільки критичною, щоб стався глобальний обвал економіки. Цей кредит йде не на зарплати вчителям, а на підтримку золотовалютних резервів. І чим він більший, тим більша у нас подушка безпеки.
Сказати, що ми гостро маємо потребу в цих грошах — не можна. Але в 2020 році нам доведеться віддавати борги, і чималі, зокрема — МВФ.
А наявність успішного співробітництва з фондом відкриває Україні шлях до інших позик, без яких наша економіка не зможе ефективно функціонувати, пояснює засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.
«Відразу після згоди МВФ інші організації — ЄС, Світовий банк — автоматично продовжують свої програми в Україні. Крім того, кредит МВФ відкриває нам дорогу на ринок капіталу», — підкреслює він.
Якщо ж Україна отримає відмову від МВФ щодо продовження програми, то брати в борг нам не буде в кого, а повертати гроші доведеться, і чималі.
Це також відлякає покупців українських облігацій у Мінфіну, які можуть забрати з країни долари та євро. А це вже безпосередньо вплине на курс гривні. І ми отримаємо ще й обвал нацвалюти, попереджає експерт.
За підсумками першого кварталу 2019 року держборг України становив 59% ВВП. Для того, щоб відмовитися від програми МВФ, необхідно дійти до рівня хоча б 40%. Тоді зовнішні запозичення не будуть тиснути на бюджет так, що без нових боргів не вийде виплатити старі.
Саме тому заяви про те, що МВФ нам не потрібен і «вистачити ходити з простягнутою рукою» — лірика і маніпуляції, спрямовані на те, щоб якось виправдати можливу відмову. Але результати навряд чи сподобаються обивателю, який погоджується з Коломойським та, ймовірно, вже забув, що навіть у «Слузі народу» люди скидалися на покриття зовнішнього боргу з власної кишені.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора