Так, Європа кінець сезону закачування зустрічає не сезонним зростанням цін, а, відверто кажучи, обвалом.
Чому так сталося, якщо існує майже рівний тренд на ціни бареля нафти? Пояснення просте — Росія.
Росія реалізовувала на очах у всіх чергову луб'янську спецоперацію. В Європі (на ринку зі споживанням майже 600 млрд куб м/рік) є вісім сховищ газу. Вони зазвичай заповнені на 30-40%. Цього достатньо для того, щоб амортизувати зимові перепади температур — і Європа забезпечена газом та «не замерзає».
«Друг Вова» в очікуванні осені та зими 2020-го дав команду «заповнити всі газові сховища ЄС на 90% -95%» — на випадок, коли через Україну припиниться транзит газу на рівні до «нуля» (і це була їхня «сильна» позиція в переговорах щодо вартості газу через українську трубу, тому що, бачте, чи погодитеся ви з нашою ціною транзиту, чи ні), «в Європі газу вистачає на зиму». Тому поступайтеся, братці, ціною!
Але закони ринкової економіки («невидима рука ринку», як говорив ще Адам Сімт) зіграла з нашими інтелектуалами з Луб'янки злий жарт.
Річ в тім, що якщо на будь-якому ринку будь-якого товару створити штучно надлишок ресурсу, який ви продаєте або намагаєтеся продати, то на нього впаде ціна, як на профіцитний (надлишковий) товар!
І Україна, палець об палець не вдаривши, отримала європейський ринок газу з котируваннями у $150 за тис. куб. метрів (переводячи з наведених на графіку термічних одиниць з фізичної шкалою).
І Україна (яка вже три роки поспіль не купує газ безпосередньо з Росії, а купує його реверсом з Європи) отримала спотові ціни не в звичному діапазоні $190-230 за тис. куб. м, а нинішні в $150. Тому що «Газпром» і Путін, бажаючи задушити Україну і припинити транзит через її територію до Європи у зв'язку з запуском «Північного Потоку – 2», хотіли, м'яко кажучи, підсікти. Але самі свої надлишком газу створили нам просто вигідні умови для закупівлі – цього самого ресурсу за абсолютно ринковими європейськими цінами.
Ось і вся міць «спецоперації», яка мала на меті осушити українську трубу, заповнивши надлишковим газом європейські сховища,– проти законів ринку, який просто обвалив ціни на їхній ніби дефіцитний, проте вже надлишковий (завдяки їхнім старанням) ресурс.
І Україна, яка, згідно з їхнім попереднім геополітичним розрахунком, повинна була стати основною жертвою цього сценарію, стала основним бенефіціаром ситуації, що склалася.
І не тому, що «Бог любить Україну» (як у нас люблять говорити багато політиків) – просто спрацював Біблійний принцип: копаючи яму іншому, Володимир Путін потрапив до неї сам.
Тож не переживайте, дорогі співвітчизники, щодо опалювального сезону: крім того, що НАК «Нафтогаз України», побоюючись провокацій від північного сусіда, закачав на зиму рекордну за останні п'ять років кількість газу, так ще й Путін «сам себе перехитрив». Готуючись до блокади України, він обвалив до двадцятирічного мінімуму ціни на природний газ в Європі, де ми якраз його і купуємо.
Як кажуть, Господь не без почуття гумору, дорогі друзі. І сучасний газовий (хто б міг подумати!) ринок нам вкотре це доводить.
Захотіли росіяни знекровити нам газову трубу – а самі собі збили ціну одного з основних експортних товарів на одному з найважливіших ринків.
Таки правду кажуть: «Хлопці, що сидять нагорі, не без почуття гумору».
