Facebook Pixel

Неминучі виплати за дуже цінними паперами, війни з олігархами і як Росія обійде санкції США

Олександр Афіян
Міжнародний оглядач PG

Преса США прогнозує великі втрати для України від виплат інвесторам за борговими зобов'язаннями у вигляді державних варантів у разі зростання ВВП, а також вважає галас навколо витоку записів розмов чиновників Кабінету міністрів України зовнішнім проявом боротьби між новообраною владою і олігархами за сфери впливу.

Німецьке видання Handelsblatt повідомляє про те, як саме Росія збирається завершити будівництво «Північного потоку — 2».


blumberg.PNG

Видання Bloomberg пише про те, що Україна в пошуках порятунку від дефолту загнала себе у боргові зобов'язання у вигляді так званих державних варантів, прив'язаних до зростання ВВП.

Тобто в ході реструктуризації боргів, яку проводив попередній уряд України і після якої МВФ відкрив програму підтримки, Київ переконав кредиторів (власників бондів) списати $3,2 мільярда боргів в обмін на новий фінансовий інструмент, який можна уподібнити акції з різницею в тому, що в ролі акціонерного товариства виступає держава.

При цьому Україна не зобов'язана нічого виплачувати, якщо зростання ВВП становить менше 3%. Але якщо припустити, що зростання ВВП буде 6% — позначка, якої Україна досягала вже 6 разів з 2000 року — держава зобов'язана буде виплатити по 40 центів за варант, який на сьогодні коштує $1, що в сумі складе $1 млрд. Прибутковість для інвесторів становитиме 40%. Цього року уряд має намір досягти зростання ВВП на рівні 7% і очікує, що до 2040 року заплатить за варантами $10 млрд. І це справжній головний біль для Зеленського.

Єдиним полегшенням для нинішнього уряду є обмеження виплат за цінними паперами до 2025 року, передбачене чинним договором про реструктуризацію, але вже наступного року Україна повинна буде виплатити перші $100 млн за варантами. Деякі інвестори очікують, що уряд запропонує їм викупити варанти або обміняти їх на бонди. За останні роки відкат економіки України назад відлякав інвесторів. Гривня впала більш ніж наполовину після анексії Росією Кримського півострова і підтримки сепаратистів на сході України.

QuoteІ вже сьогодні активісти антикорупційного руху і західні фінансові аналітики побоюються, що Зеленський перетвориться на своїх попередників.

Після цього 2015 року проєвропейське українське керівництво взяло участь у програмі МВФ, яка дозволила погасити 20% зовнішнього боргу країни в обмін на варанти. Чотири роки потому інвестори знову йдуть в Україну. 2019 рік дозволив їм заробити на гривні та іноземних бондах, прибутковість яких була набагато вищою у порівнянні з іншими країнами, що розвиваються. Небезпека полягає в тому, що пов'язані з цим вигоди можуть дати Зеленському, чиє розуміння основ економіки висміюється його ж власними членами уряду, ілюзію безпеки.

Видання посилається на цитату прем'єр-міністра України Олексія Гончарука зі злитого в мережу запису, в якому останній говорить про те, що Володимир Зеленський розуміє причини зміни курсу тільки на прикладі вартості олів'є на його новорічному столі. За словами фінансових експертів, незрозуміло, наскільки чітко Україна та її кредитори розуміють суть такого фінансового інструменту, як варант. Якщо аналізувати тільки виплати, то можна сказати, що Україна багато втрачає від застосування такого інструменту.

Однак ми нічого не знаємо про кредит довіри інвесторів, який українському уряду, можливо, вдалося отримати 2015 року, пообіцявши їм частку у зростанні економіки України в майбутньому. Наприклад, Franklin Templeton Investments довго не чекала і вже тоді взяла на себе значну частину боргових зобов'язань України під час реструктуризації у вигляді варантів, які в середині 2019 року чомусь успішно скинула.

Інші інвестори — BTG Pactual Europe, T. Rowe Price Associates і TCW Investment Management — теж, ймовірно, спочатку продали варанти, але потім, судячи з усього, знову їх придбали. Якщо Зеленський захоче згорнути лавочку державних варантів на ринку цінних паперів, це виллється йому в копієчку. Цінні папери, які спочатку коштували 33 центи, можуть вільно обертатися на рівні 130 центів, згідно з оцінками аналітиків Citigroup Inc. Девіду Нітліспаху, керуючому грошовими активами цюріхської Pala Assets, належить цитата щодо України: «Якщо вони захочуть викупити облігації, їм доведеться заплатити дуже високу ціну».

vp.PNG

Неприємні таємні записи розмов високопоставлених чиновників є частиною жорсткої боротьби між силовими органами, чиновниками і мільярдерами-олігархами за домінування. Про це пише газета Washington Post. Однією з версій подій є нібито бажання Зеленського розправитися з найвпливовішим олігархом Ігорем Коломойським, тобто це боротьба між обраними чиновниками і впливовими олігархами. І це логічно, якщо згадати бажання Зеленського покінчити з корупцією, що неможливо зробити, не послабивши вплив олігархів на Україну. А таких в Україні декілька, і всі вони контролюють засоби масової інформації.

А це означає, що їм нічого не варто зруйнувати імідж будь-якого політичного лідера, що стоїть на їхньому шляху. Акули бізнесу нерідко підкуповують суддів для захисту своїх інтересів. І вже сьогодні активісти антикорупційного руху і західні фінансові аналітики побоюються, що Зеленський перетвориться на своїх попередників, обіцяючи реформи, які так і не будуть здійснені. Тімоті Еш, спеціаліст по Україні з компанії Bluebay Asset Management, висловлює побоювання, що Зеленський не хоче приборкати олігархів, що судову реформу вже зірвано, бо судді з сумнівною репутацією продовжують свою роботу.

Автор переконаний, що Володимир Зеленський та його партія знаходяться під впливом олігарха Коломойського, голосуючи за законопроєкти, вигідні останньому. Партнери Рудольфа Джуліані — особистого адвоката Трампа — Лев Парнас та Ігор Фурман зверталися до Коломойського в момент, коли той шукав зустрічі з Зеленським після його перемоги на виборах. Але Ігор Коломойський нібито відмовився їм допомогти.

Після своєї перемоги Зеленський одразу ж призначив колишнього адвоката Коломойського Андрія Богдана на посаду глави Адміністрації президента, що стурбувало багатьох борців з корупцією. З'явилися повідомлення про розслідування ФБР фінансових злочинів Коломойського, включаючи відмивання грошей, однак останній заперечував скоєння такого роду злочинів, а ФБР відмовилося від коментарів з цього приводу. Бородатий сивий Коломойський, який іноді полюбляє лихословити, — блискучий шахіст.

Так твердять про нього «язики», які знають його. Нібито, коли він зустрічає людей, одразу ж може розпізнати їх слабкі й вразливі місця. Спочатку він погодився на інтерв'ю для Washington Post, але потім не відповідав на повідомлення. Тімоті Еш переконаний, що Зеленський схильний до впливу громадської думки, а тому не здатний розгойдувати човен для проведення серйозних реформ.

Еш вважає це ганьбою, оскільки більша частина цієї громадської думки формується саме тими українськими ЗМІ, які перебувають під впливом олігархів, котрі намагаються зберегти існуючий стан справ у країні.

У Зеленського були всі шанси змінити країну з моменту здобуття Україною незалежності. Орися Луцевич, аналітик по Україні з лондонського аналітичного центру Chatham House, сказала, що, хоча Зеленський і був близький до Коломойського, ще занадто рано говорити про те, чи зможе президент приборкати впливових олігархів країни.

QuoteСША попереджають про небезпеку залежності Європи від російського природного газу, бажаючи при цьому продати їй свій скраплений газ.

За її словами, Коломойський вважає, що зараз настав його час, незалежно від того, що думає Зеленський. Еш вважає: якщо держава поверне Приватбанк в руки Коломойського, це буде знаком того, що олігархи все ще панують над законом і що нічого не зміниться, як не змінювалося останні 30 років.

Законопроєкт, що зараз розглядається Радою, має покласти край спробам реприватизувати будь-який націоналізований банк і містить положення про компенсації. Однак кишенькові суди можуть приймати будь-які рішення, які є вигідними олігархам. Уся надія на рішення президента з цього питання.

khkh.PNG

Німецька газета Handelsblatt повідомляє про наміри Росії добудувати «Північний потік — 2», використовуючи при цьому свої власні сили, а саме краново-монтажне судно «Академік Черський». Наразі судно, що вийшло з порту Находка на сході Росії, знаходиться в Японському морі і тримає курс на південь.

22 лютого судно має досягти берегів Сінгапуру. Таке рішення Росії пов'язано із санкціями США щодо швейцарської компанії Allseas, яка не встигла прокласти останні 160 км труб з 2400 км загальної довжини потоку.

США попереджають про небезпеку залежності Європи від російського природного газу, бажаючи при цьому продати їй свій скраплений газ, який коштує набагато дорожче, ніж російський. Президент Росії Володимир Путін уже заявляв у січні, що закінчить будівництво «Північного потоку — 2» своїми силами або до кінця цього року, або до початку 2021-го.

Пройде чимало тижнів, поки судно «Академік Черський» досягне берегів Балтійського моря. У відповідь на санкції США Росія обіцяла свої санкції, але вони досі так і не були введені.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора