Держпраці повідомила, що з 1 вересня 2020 року мають проводитися перевірки роботодавців із високим ризиком застосування незадекларованої праці. Кому слід бути напоготові?
Насамперед особлива увага приділятиметься суб'єктам:
- у яких обсяг наданих послуг (виконаних робіт) не відповідає фактичній чисельності найманих працівників;
- у яких відбулося зменшення кількості найманих працівників під час карантину та відсутня позитивна динаміка працевлаштування після пом'якшення карантинних заходів;
- які приховують трудові відносини, замінюючи їх на інші види цивільних чи господарських відносин.
Крім того, Держпраці виділила сфери, які першими зазнають перевірок.
Це сільське господарство, будівництво, торгівля, громадське харчування, готельно-ресторанний бізнес, транспорт і кур'єрська діяльність.
Не обійдеться і без штрафів.
На підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, в разі виявлення фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) накладається штраф за кожного працівника.
Він складе 10 мінімальних зарплат, або 50 тис. грн (мінімальна зарплата з 1 вересня 2020 року становить 5 тис. грн). Для юросіб або ФОП, які є платниками єдиного податку першої — третьої груп, спершу застосовується попередження.
Якщо ж інспектори Держпраці протягом двох років виявили повторне порушення, зазначене вище, штраф буде в розмірі 30 мінімальних зарплат, що дорівнює 150 тис. грн за кожного працівника щодо якого скоєно порушення.
Крім того, поряд зі штрафами на посадових осіб підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності, фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, може накладатися адміністративна або ж кримінальна відповідальність.
Згідно з ч. 3 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, штраф застосовується в розмірі від 8,5 тис. до 17 тис. грн.
У разі повторного вчинення порушення протягом року, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, штраф становитиме від 17 тис. до 34 тис. грн.
Кримінальна відповідальність застосовуватиметься у разі, якщо інспектори вважатимуть грубим порушенням законодавства про працю ту кількість працівників, яку було допущено до роботи без оформлення трудових відносин.
Оскільки це питання не врегульовано на законодавчому рівні, його розв'язання залишається на розсуд інспекторів.
У такому разі матеріали інспекційної перевірки направляються до правоохоронних органи для притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.
До них застосовуватимуться санкції, які зазначено в ст. 172 КК:
- штраф від 34 тис. до 51 тис. грн, або
- позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, або
- виправні роботи на строк до 2 років.
Такі самі дії, які вчинено повторно, або щодо неповнолітнього, вагітної жінки, самотнього батька, матері або особи, яка їх замінює та виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, караються:
- штрафом від 51 тис. до 85 тис. грн, або
- позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або
- виправними роботами на строк до 2 років, або
- арештом на строк до 6 місяців.
Крім того, за недопущення інспектора до перевірки або перешкоджання його діяльності передбачено штраф від 850 до 1,7 тис. грн.
Слід зазначити, що карантин не є перешкодою для перевірок, які можуть бути проведені органами Держпраці без попередження у будь-який час.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора