На своєму засіданні 19 лютого Кабінет міністрів перейнявся падінням промислового виробництва, проблемами підключення до електромереж, спрощенням надання дозволів на видобуток корисних копалин, підтримкою аграріїв та низкою кадрових призначень.
наводить найголовніші рішення, які стосуються економіки та діяльності бізнесу.
Промисловість у фокусі
Жахливі темпи падіння промисловості впродовж останніх місяців минулого року змусили уряд вживати негайних заходів. Тож для «уникнення кризових ситуацій» у Кабміні вирішили створити Координаційний центр з питань промисловості. Його мета – активізувати зростання промислового виробництва.

Опікуватися ним взявся сам Гончарук за участі як власне промисловців, так і представників держави (Мінекономіки, Мінфіну, Мінінфраструктури, Мінекоенерго, податкової та митниці, а також Держстату).
Очікувати прямого ефекту від цього «центру» навряд чи доводиться (підпишуть меморандум про наміри та будуть зустрічатися двічі на рік). Проте вже добре бодай те, що буде постійний прямий діалог.
«Коли Центр збереться вперше, ми запропонуємо учасникам підписати меморандум між урядом та представниками промисловості про наміри, що стосуються першочергових кроків щодо захисту та розвитку промислового виробництва. І будемо працювати далі — для вирішення нагальних проблем галузі».

Тимофій Милованов
Радник глави Офісу президента
Це не єдина новина для промисловців. Кабмін вирішив докорінно змінити дозвільну систему в галузі охорони довкілля. Відповідний законопроєкт «Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення» (його розробило Мінекоенерго) уряд погодив для подання у Верховну Раду.
Для великих підприємств-забруднювачів (а таких майже 3,5 тисячі) буде запроваджено новий інтегрований дозвіл на шкідливі викиди (перелік вимог до обсягів забруднення). Він обійдеться компаніям у 71 тис. грн. Для кожної галузі затвердять окремі вимоги.
З одного боку, це добре — зменшить бюрократію, оскільки замінить ряд існуючих дозволів. З іншого боку — до підприємств висуватимуться нові вимоги щодо зменшення викидів. Компанії повинні будуть щороку звітувати про виконання умов. Якщо будуть порушення, то дозвіл можуть анулювати, а роботу — зупинити.
Читайте також: «ArcelorMittal Кривий Ріг» витратить 400 млн грн на покращення екологічних норм
«Питання в іншому: для переобладнання промислових підприємств потрібні значні інвестиції. І це головна проблема. Їхні власники сьогодні не мають можливості у майбутньому «відбити» цю інвестицію в захист довкілля. Тому завдання уряду — правильно стимулювати такий бізнес інвестувати в свою ефективність та енергозбереження. Надати максимально дешевий ресурс для модернізації та більш чистого виробництва».

Олексій Гончарук
прем'єр-міністр України
Зміни для ринку електроенергії
Відповідальність обленерго за зловживання при підключенні до електромереж посилять, а саму процедуру — спростять. Відповідні зміни Кабмін пропонує внести до закону «Про ринок електричної енергії». Зокрема:
- бізнес зможе подати скаргу на дії/бездіяльність обленерго щодо приєднання;
- підвищуються штрафи за затримку або ненадання технічних умов, неоприлюднення даних про наявні вільні потужності електромереж, технічний стан, власників ліній мереж, висновки результатів перевірок та випробувань таких мереж та об’єктів (від 85 тис. грн до 1,7 млн грн);
- посилюється контроль за використанням зібраних від споживачів коштів (вони йтимуть на розвиток електромереж, а не на особисті потреби власників обленерго).
«Обленерго часто-густо виставляють завищену плату за підключення до електромереж, вимагають від бізнесу хабарі, погрожують затягнути розгляд документів до нескінченності».

Олексій Гончарук
прем'єр-міністр України
За словами прем’єра, такі зміни спростять прихід інвесторів у регіони та сприятимуть наповненню місцевих бюджетів.
Офіс фінансового контролю
Кабмін створив новий орган з фінансової аналітики в рамках курсу на ризико-орієнтований підхід. Передбачається, що перевірок стане менше, а їхня якість покращиться.
Новостворений орган відповідатиме за перевірку:
- використання коштів державного та місцевих бюджетів;
- дотримання законодавства про закупівлі;
- цільового використання та своєчасного повернення кредитів, отриманих під державні гарантії;
- реалізації інвестиційних проєктів міжнародних організацій;
- достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Підтримка аграріїв
Кабмін визначив шість напрямків для розподілу 4 млрд грн держпідтримки на 2020 рік:
- здешевлення кредитів; компенсація вартості купівлі сільгосптехніки українського виробництва; розвиток фермерських господарств; розвиток тваринництва та переробки с/г продукції; розвиток садівництва, виноградарства та хмелярства.
Новий сегмент для бізнесу приватних судових експертів
Міністерство юстиції дозволило приватним судовим експертам здійснювати нові дев’ять видів експертиз: комп’ютерно-технічну, телекомунікаційну, електротранспортну, з питань землеустрою, психологічну, гемологічну тощо.
«Реформа оформлена трьома наказами Мін’юсту, які наберуть чинності 1 квітня цього року».

Денис Малюська
міністр юстиції
Спрощення для надрокористувачів
Уряд спростив видачу дозволів на користування надрами. Зокрема, оновлені відповідні постанови №615 та №848 передбачають, що:
- надання ділянок загальнодержавного значення більше не потрібно буде погоджувати з обласними радами (йдеться про продовження дії спецдозволу або зміну його виду);
- почне працювати електронний кабінет надрокористувача;
- розширення меж ділянок існуючих спецдозволів може відбуватися лише 1 раз;
- подавати документи на отримання дозволу можна буде в електронному вигляді, а отримати такі дозволи можна буде лише на торгах електронного аукціону (апробація запасів корисних копалин не є підставою для позааукціонного отримання спецдозволу на нові ділянки);
- ще до виставлення ділянки на аукціон буде можливість зарезервувати землю (на додаток до вже дозволеного законом сервітуту);
- відміняється попереднє погодження з правоохоронними органами й органами ДПС.
«Досі це створювало додаткові корупційні ризики та блокувало розвиток надровидобутку».
Кадрові перестановки
Голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко отримав першого заступника. Уряд затвердив призначення на цю посаду юриста Леоніда Антоненка. З 2015 року він є депутатом Київради від партії «Самопоміч», до цього очолював департамент ліцензування Нацбанку.
У Держслужбу з питань безпечності харчових продуктів першим заступником голови призначено Владислава Хижняка.
Була спроба почати пошуки нового керівника «Нафтогазу» замість Андрія Коболєва – у нього 10 березня закінчується контракт. Ідею озвучив Милованов, але за Коболєва заступився Аваков, назвавши це політичним питанням, яке не може розглядатися з голосу. Його підтримав прем'єр.
Проте пізніше на брифінгу Гончарук все ж таки зазначив, що це питання «актуальне», і протягом найближчих тижнів буде відповідне рішення про конкурс. Він також додав, що уряд хоче завершити найближчим часом конкурс на повноцінного керівника «Укренерго».
Крім усього іншого, уряд наполовину оновив Міжвідомчу комісію з міжнародної торгівлі. Вона вирішує, вводити чи ні додаткові обмежувальні заходи на імпорт тих чи інших товарів. Зокрема, найближчими тижнями вона має винести рішення щодо скарги «Укртатнафти» та «Укргазвидобування» щодо введення мит на імпорт з Росії дизелю та автогазу. Одним з новопризначених став заступник міністра фінансів Павло Ходаковський. Цікаво, що свого часу він підтримав вигідну групі «Приват» поправку щодо підвищення акцизу на автогаз до рівня акцизу на бензин.
Водночас присутній на засіданні Кабміну народний депутат Олексій Гончаренко заявив, що Ходаковський подав заяву про звільнення з Мінфіну за власним бажанням. звернулося за підтвердженням до пресслужби міністерства, проте там не змогли надати коментар до публікації матеріалу. Ходаковський після призначення у вересні 2019 року курував податкову та митну політику, питання запобігання легалізації та відмиванню грошей, реформу ринку грального бізнесу. Перед цим був партнером юридичної фірми Arzinger.
Читайте також: Тетяна Острікова подала свою кандидатуру на призначення першим заступником глави Мінфіну