Іпотека 7% в Україні. Tumisu/Pixabay
Іпотека під 7% стала хедлайнером цього року й упевнено утримує позиції. Угод стає дедалі більше, інтерес зростає, хоча до масового кредитування нам ще, як до Китаю поповзом. Я зібрала відповіді на запитання, які ставлять мені найчастіше: що дає іпотека 7%, які є її переваги та чи альтернативи.
1. Які сильні та слабкі сторони в програми?
Перевагою державної програми іпотеки є фіксована ставка для покупця на всі 20 років. У будь-якому разі люди, які встигли скористатися чинними умовами, сплачуватимуть банку лише 7% річних. Решту ставки компенсуватиме держава. Насправді ставка є значно вищою й розраховується за формулою: індекс UIRD12 + 4,5% для збудованого житла або UIRD12 + 7% — для житла, що будується.
Покупець може спати спокійно й не моніторити динаміку змін індексу UIRD — середньозваженої ставки за депозитами найбільших банків у країні. До того ж мінімальний перший платіж знизили до 15% власних коштів проти 30 — 50%, які вимагали більшість банків ще рік тому.
З мінусів — невеликий бюджет фінансування програми: лише 2,5 млрд грн, тобто тільки 5 тис. сімей можуть претендувати на кредит за програмою «Доступна іпотека». Серед обмежень: «вік» будинку має бути не більш як 3 роки, а взяти кредит можуть лише ті, хто вперше купує житло.
2. Чи буде іпотечна програма користуватися популярністю серед населення?
З огляду на те що минулої весни середня ставка за іпотечними програмами була на рівні 16 — 18%, а цього року вже є можливість придбати квартиру в кредит під 7% — це великий крок уперед у розвитку ринку іпотеки. Однак до масової іпотеки нам ще далеко. Такою вона стане тоді, коли кожна третя угода укладатиметься з допомогою банківського плеча. З огляду на невеликий обсяг фінансування від держави, який заявлено наразі, та ризики нестачі необхідної суми для компенсації ставки банкам у потрібному обсязі, майбутнє доступної іпотеки в країні поки що виглядає туманно.
Утім, якщо припустити, що держава впродовж 5 років підтримуватиме цю програму, щорічно збільшуючи фінансування хоча б на 250 млн грн, то можливий стабільний ріст іпотечного портфеля в межах 15 — 20%. Попит із боку українців уже помітний. Хоча поки що він обмежений і обережний, адже люди побоюються прихованих платежів або нових іпотечних криз, пам'ятаючи про валютну іпотеку.
3. Чи є якісь альтернативи іпотеці під 7%?
У державної програми іпотеки є два основні конкуренти. Перший — банківські партнерські програми із забудовниками, які пропонують пільгові умови за ставками на перші кілька років. Відсоток може бути набагато нижчий за 7% — наприклад від 5% річних, але кількість часу є обмеженою: рік, два, три, максимум п'ять. Потім ставка істотно зростає й перевищує державні 7%. У середньому реальні ставки будуть 12 — 15%. Авансовий платіж за такими програмами зазвичай більше ніж 15% — 30%, 40% і навіть 50%.
Другий — це тривалі програми розстрочки від забудовників, які можуть бути на 3, 5, 7, а в окремих випадках навіть до 10 років. Наприклад, у всіх комплексах «Інтергал-Буду» є розстрочка до 5 років і п'ять різних програм, щоб підібрати оптимальний для покупця період виплат. У КАН Девелопмент є розстрочка на 7 років, у групи компаній DIM — на три.
Зазвичай девелопер одразу встановлює націнку на квадратний метр залежно від строку програми, тому покупець уже від самого початку знає підсумкову суму. Жодних відсотків і прихованих платежів, є можливість оформити зручний графік виплат. Початковий внесок за такими програмами — у середньому від 30% вартості житла.
Вагома перевага полягає в тому, що забудовники, на відміну від банків, не вимагають жодної верифікації доходів. Для оформлення розстрочки досить надати паспорт та ідентифікаційний код.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора