Facebook Pixel

Хто заарештував завод «Океан»

Олександр Ситухо
Голова ради директорів Асоціації захисту активів

Перебував у складі банди, організовував погроми – що ще відомо про Ігнатова, на прохання якого заарештували завод «Океан»?


14 січня 2020 року Україну сколихнула новина: Офіс генерального прокурора (ОГП) з бравадою заявив, що добився арешту Миколаївського суднобудівного заводу «Океан». Новина шокувала, адже тільки рік тому, в грудні 2018-го, завод було куплено миколаївським бізнесменом Василем Капациною на відкритих торгах, «Океан» повернувся в Україну (після володіння голландцями, норвежцями та росіянами) і почав повертатися до життя. Арешт, накладений ОГП, вже призвів до зриву міжнародних замовлень «Океану», без яких підприємство не може повноцінно працювати. Під загрозою звільнення опинилися 700 осіб.

Але найбільше шокувало та обурило те, що прокурори ОГП заарештували завод, повіривши словам члена та співорганізатора цього ОЗУ – Ігоря Ігнатова!

Спеціально для прокурорів Асоціація захисту активів вирішила нагадати найгучніші справи Ігнатова. І ми знайшли добре захований текст вироку, за яким Ігнатова було засуджено на сім з половиною років в'язниці (посилання на нього публікується вперше).

Обов'язково до прочитання керівному складу Офісу генерального прокурора та особисто Руслану Рябошапці.

Організатор злочинного угруповання

Найгучніша та кривава справа Ігнатова – збройні напади, рейдерство, вимагання, побиття людей організованим злочинним угрупованням «Капітошки». У цій справі його затримували у червні 2009 року. Одним з перших про затримання пише «Цензор».

Санкцію на затримання ще в квітні 2009 року дала суддя Печерського районного суду Києва Волкова С. Я. Контроль за виконанням ухвали суду було покладено особисто на заступника генпрокурора Кузьміна Р. Р., що говорить про особливу важливість справи та його фігурантів (див. скрін санкції). Зверніть увагу на посаду ОСОБА_2 в скріні документа – директор ТОВ «Жовтневий цукровий завод». Цю посаду обіймав Ігор Ігнатов, що підтверджується даними держреєстру та бази YouControl.

1.png

Журналісти повідомляли, що співробітники прокуратури затримали секретаря Федерації профспілок України (ФПУ) Ігоря Ігнатова (раніше був призначений на посаду народним депутатом з фракції Партії регіонів Василем Харою, головою ФПУ), якого підозрюють у зв'язках зі злочинним угрупованням авторитета Олександра Капітонова («Капітошки») — «відомого виконавця рейдерських операцій та інших злочинів на території Росії та України».

Зокрема, В. Ігнатова «звинувачують у сприянні організації рейдерського захоплення» Одеського припортового заводу», Кременчуцького сталеливарного, порту Південний та інших об'єктів». Його затримали, коли він сідав до машини біля Будинку Профспілок на Майдані Незалежності, і доставили до слідчого управління Генеральної прокуратури. Як писав «Цензор», чиновник «забезпечував рейдерським атакам необхідний юридичний супровід, «вирішував питання» з корумпованими суддями». Через лічені дні Ігнатова відпустили, але відразу ж ще раз затримали.

Своє повторне затримання Ігнатов навіть намагався оскаржити, але суд постановив, що силовики діяли законно.

У липні Ігнатова було відсторонено від посади секретаря Федерації профспілок України.

За що було затримано Ігнатова у справі бандугруповання «Капітошки»?

Можете самі прочитати в тексті постанови про його затримання. Він у документі значиться як ОСОБА_2 і брав участь у банді, яка в 2006-2008 рр. здійснила «щонайменше п'ять нападів».

Зокрема, нападів бандугруповання «Капітошки» за участю Ігнатова зазнали торгово-офісний центр «Веста» у Києві (належав ТОВ «Квік») та ДП «Морський торговельний порт «Південний».

ТОЦ «Веста» спочатку зазнав збройних нападів (які відбивала охорона), а після злочинці вимагали від власників передати їм будівлю комплексу або заплатити данину – 8 млн дол. США, а також погрожували новими нападами, якщо не будуть прийняті їхні умови.

А в квітні 2008 р. вони напали на ДП «МТП «Південний» і захопили його, прикриваючись недійсним рішенням суду. Ігнатов (ОСОБА_2) особисто брав участь у захопленні у складі ОЗУ з 60 осіб, які били людей і тиждень незаконно утримували будівлю МТП «Південний».

Судячи з тексту постанови суду, Ігнатов був співорганізатором захоплення «Південного», «фінансував нападників за рахунок коштів, отриманих від замовника злочину, а також на місці безпосередньо контролював хід нападу і захоплення порту».

Сім з половиною років в'язниці: знайдено вирок Ігнатову у справі бандугруповання «Капітошки»!

Якщо у вас вистачить терпіння, можете ознайомитися з повним текстом вироку бандугрупованню «Капітошки», оприлюдненим 9 січня 2013 року. Вам не вдасться знайти у вироку серед засуджених згадку про Ігнатова – його там немає. Але є останній у цій справі слід Ігнатова, який, ймовірно, пізніше був ретельно захований. Читайте уважно.

Отже, всі обвинувачені заховані за формулюванням ОСОБА_№. Але аналіз тексту вироку вказує, що це вирок саме того самого бандугруповання «Капітошки», яке нападало на ТОЦ «Веста» та МТП «Південний» (а також атакувало ВАТ «Кременчуцький сталеливарний завод»). Ці епізоди безпосередньо згадані в тексті, як і кількість підсудних – їх шестеро.

Де ж слід Ігнатова? Він – на просторах ресурсу «Судова Влада». Якщо ви будете шукати вирок через Єдиний держреєстр судових рішень, то знайдете просто текст з реквізитами, без натяку на Ігнатова. Але спробуйте зайти на «Судову Владу» і повторити пошук через розділ «Стан розгляду справ». Забийте в пошук номер справи 1-2/12 і долистайте до рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 09.01.2013.

Ви побачите те саме, що й ми.

2.png

На першому місці у графі підсудних – Ігор Ігнатов. І якщо ви перерахуєте кількість спільників Ігнатова, то разом з Ігорем Валентиновичем їх семеро.

Дивно, чому в заголовку до вироку на «Судовій Владі» сім підсудних, а вирок – шістьом?

Як повідомляють наші джерела в Генеральній прокуратурі, 7-й підсудний «загубився», тому що матеріали щодо нього було виділено в окрему справу. Це підтверджує текст вироку, де зазначено, що матеріали за одним із фігурантів справи були виведені в окрему справу через хворобу підсудного. Цим фігурантом і був Ігнатов, який також отримав обвинувальний вирок.

Ми змогли виявити сліди виділеної справи Ігнатова в реєстрі судових рішень і вирок йому, і вони підтвердили дані джерела з ОГП.

QuoteСуду та слідству знадобився майже рік, щоб вирок отримав Ігор Ігнатов.

Суду та слідству знадобився майже рік, щоб вирок отримав Ігор Ігнатов (що не дивно, зважаючи на непросту, за даними слідства, роль Ігнатова як співорганізатора ОЗУ).

Вирок було оголошено 2 грудня 2013 року. Суд визнав Ігнатова винним за 7 статтями Кримінального Кодексу України і присудив 7 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна.

Наводимо перелік статей Ігнатова за вироком у справі бандугруповання «Капітошки»: ч. 1 ст. 255 (створення, фінансування, координація діяльності злочинної організації з метою вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину), ч. 3 ст. 355 (примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань – групою осіб або шляхом насильства, з тяжкими наслідками), ч. 1 ст. 194 (умисне пошкодження або знищення чужого майна), ч. 4 ст. 189 (вимагання, групове або таке, що супроводжуються тяжкими тілесними каліцтвами), ч. 3 ст. 279 (захоплення транспортного підприємства з тяжкими наслідками), ч. 1 ст. 122 (умисне нанесення каліцтв середньої тяжкості), ч. 2 ст. 125 (умисне нанесення каліцтв легкої тяжкості, що спричинило втрату працездатності). Важливе зауваження: за всіма статтями Ігнатов був визнаний винним.

3.jpg
QuoteЦікаво, що, отримавши за вироком сім з половиною років позбавлення волі за таким важкими статтями, до набуття вироком чинності Ігнатов уникнув утримання в СІЗО – «запобіжним заходом... залишити підписку про невиїзд».

Як Ігнатову вдалося уникнути покарання?

Перш, ніж ми відповімо на це питання, звернемо вашу увагу на важливу обставину, пов'язану з пошуком слідів справи Ігнатова в реєстрі судових рішень. Отримати всю подану нижче інформацію вдалося виключно завдяки випадковій «помилці виконавця». Всю подану нижче інформацію ви можете перевірити самостійно.

Українською «Игнатов Игорь Валентинович» правильно звучить як «Ігнатов Ігор Валентинович». За останнім запитом «Судова Влада» містить цілий ряд справ, але жодна з них не стосується виділення матеріалів щодо Ігнатова зі справи банди «Капітошки». Але якщо ви допустите помилку і напишете Ігнатов ІгорЬ Валентинович, то «скринька відкриється», і ви побачите номер кримінальної справи Ігоря Ігнатова.

4.png

Клік на посилання, і ви читаєте вирок підсудному Ігнатову Ігорю Валентиновичу, про що йдеться вище.

Повертаємося на «Судову Владу». Пошук за номером справи (1-780/12) повертає на текст рішення вже судової колегії з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Київської області, який скасовує вирок Ігнатову та відправляє справу прокурору на дорозслідування.

Детальний аналіз аргументів апеляційного суду заслуговує окремого лонгріду, а ми обмежимося коротким коментарем. Претензії колегії стосуються вироку Ігнатову у частині ОДНОГО ЕПІЗОДУ, а саме ч. 1 ст. 255 (повна назва статтіт– «Створення злочинної організації з метою вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину, а також керівництво такою організацією або участь у ній, або участь у злочинах, здійснюваних такою організацією, а також організація, керівництво чи сприяння зустрічі (сходці) представників злочинних організацій або організованих груп для розроблення планів і умов спільного вчинення злочинів, матеріального забезпечення злочинної діяльності чи координації дій об'єднань злочинних організацій або організованих груп»).

Апеляційний суд взагалі поставив під сумнів існування бандугруповання «Капітошки» – бо нібито немає доказів єдиних правил поведінки членів ОЗУ.

QuoteАпеляційний суд поставив під сумнів взагалі існування бандугруповання «Капітошки» – бо нібито немає доказів єдиних правил поведінки членів ОЗУ.

За жодною іншою з семи статей, за якими Ігнатов отримав вирок, суд доказів не спростовував. Інші причини, за якими вирок Ігнатову було скасовано, як випливає з тексту рішення апеляції, можуть вважатися формальними.

Окремої уваги заслуговує критика апеляцією протоколу судового засідання (суду, що засудив Ігнатова), який не містить даних про оголошення обвинувального висновку. Цього документа не було в новій справі 1-780/12 і не могло бути в справі Ігнатова. Тому що нова справа народилося в суді, який виділив його з «великої» справи з сімома підсудними (1-2/12). Не можна виключати, що саме для того, щоб обвинувальний висновок «загубився», і була придумана схема з виділенням епізодів щодо Ігнатова в окреме провадження нібито через його хворобу.

Але повернемося до спільників Ігнатова, вирок яким набув чинності. Згідно з його текстом, три з шести «капітошок» (ОСОБА_16, ОСОБА_19 та ОСОБА_20) були визнані винними за 1 ч. ст. 255. Таким чином факт існування злочинної організації з усіма наслідками та ознаками (яких чомусь не побачили в апеляції за «новою» справою Ігнатова № 1-780/12) підтверджується.

Ігнатов і «цукрова справа»

Якщо коротко про «цукрову справу», то суть її в тому, що в Україні неодноразово зникали десятки тисяч тонн цукру, сировина для виробництва якого закуповувалася за державні кошти. Видання «Наші Гроші» з посиланням на свої джерела і дані реєстрів стверджує, що Ігор Ігнатов контролював маніпуляції з сировиною і цукром за декількома напрямками.

QuoteКоротко про «цукрову справу»: в Україні неодноразово зникали десятки тисяч тонн цукру, сировина для виробництва якого закуповувалася за державні гроші.

По-перше, за ним були склади – кінцева ланка в ланцюжку «зникнення» державного товару.

По-друге, Ігнатов забезпечував юридичний супровід тендерів «для своїх»: юристи ТОВ «Федерація профспілок України», яким керував Ігнатов, займалися оформленням тендеру для Агрофонду.

По-третє, Ігнатов організовував виділення кредитів під заставу цукру, що забезпечувало повний контроль над схемою розкрадання товару.

У справі також були помічені ексміністр АПК Микола Присяжнюк і Юрій Іванющенко («Єнакіївський»).

Обсяг збитків державі вимірюється сотнями мільйонів гривень.

Після Майдану 2013-2014 рр. «цукрова справа» затихла, і без ключових свідків (перебувають за межами України) має всі шанси бути похованою у НАБУ, де знаходиться зараз.

Ймовірно, що вірогідність саме такого сценарію обговорював депутат від «Слуги народу» В'ячеслав Медяник в листуванні, яке було оприлюднено журналістами в жовтні 2019 року. За фактом цього листування Спеціалізована антикорупційна прокуратура відкрила кримінальне провадження, про що звітував особисто керівник САП Назар Холодницький.

Справа про 40 мільйонів «Укрхімтрансаміаку»

«Найсвіжіша» справа Ігнатова — про розкрадання 40 млн грн «Укрхімтрансаміаку». Він у ній – обвинувачений. Номер судової справи – 755/19780/17, номер кримінального провадження – 52016000000000040.

Минулого року справу передано до Вищого Антикорупційного Суду.

Ігор Ігнатов — один з двох обвинувачених, і йому світить від 8 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Ігнатов звинувачується у заволодінні у складі групи осіб майном шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах. За даними слідства, Ігнатов скоїв злочин, перебуваючи на посаді генерального директора ПРАТ «Інфраструктура відкритих ключів».

Миколаївські журналісти писали, що у справі про «Укрхімтрансаміак» Ігор Ігнатов був затриманий детективами НАБУ у вересні 2017 року. Але пізніше вийшов на волю – нібито під заставу в розмірі близько півмільйона гривень.

Quote11 лютого 2020 року відбудеться перше засідання Вищого Антикорупційного суду у справі «Укрхімтрансаміаку».

11 лютого 2020 року відбудеться перше засідання Вищого Антикорупційного суду у справі «Укрхімтрансаміаку». Ігнатова чекають у залі засідань. А нас, певно, чекає захоплююча історія «з перших вуст».

5.png

Ігнатов і «Океан»

Крім перерахованих вище справ, Ігор Ігнатов та його спільники відіграють ключову роль у захопленні, знищенні та блокуванні діяльності стратегічного для України підприємства – Миколаївського суднобудівного заводу «Океан».

Перший публічний слід Ігнатова у справі «Океану» датовано 2017 роком. Тоді спливла його довіреність від імені офшорної компанії Zonel Operations Limited, за якою стоїть російський олігарх Ігор Юсуфов (ексміністр енергетики РФ, ексчлен ради директорів «Газпрому»).

Разом з Ігнатовим довіреність було виписано на Леоніда Шумила, Олександру Жарікову та Валерія Морозова. (Важливо: Олександра Жарікова та Ігор Ігнатов рік були офіційними помічниками народного депутата від БПП, куми Петра Порошенка – Оксани Білозір.)

За сприяння Оксани Білозір і з відома Юрія Луценка спільники Ігнатова у вересні 2016-го через Печерський суд заарештували майно ПАТ МСЗ «Океан» і забрали на «відповідальне зберігання».

QuoteЗа сприяння Оксани Білозір і з відома Юрія Луценка спільники Ігнатова у вересні 2016 року через Печерський суд заарештували майно ПАТ МСЗ «Океан» і забрали на «відповідальне зберігання».

За півтора року «відповідального зберігання» з заводу було вкрадено обладнання та металу на 40 млн грн. Також спільники Ігнатова на території суднобудівного заводу організували базу для перевалки контрабанди, про що неодноразово писали та знімали сюжети миколаївські журналісти. У цей період в компанії ТОВ «Океан-Судноремонт», що причетна до незаконної діяльності на території заводу, було працевлаштовано сина Оксани Білозір – Андрія. Журналісти з'ясували, що синові Білозір було нараховано понад 33 тис. грн зарплати.

Ігнатов був неодноразово помічений в судах у справі «Океану», де встиг відзначитися погрозами на адресу ліквідатора ПАТ МСЗ «Океан» Ірини Сербін.

До активної публічної риторики Ігнатов перейшов у грудні 2018-го. 2 грудня 2018 р., у переддень торгів з продажу майна ПАТ МСЗ «Океан», Ігнатов записав відеозвернення, в якому заявив, що у нього вкрали завод і хочуть продати в інтересах РФ. Але завод купила миколаївська компанія ТОВ «ТД «Аннона» з групи компаній миколаївського бізнесмена Василя Капацини. Той заявив, що збереже суднобудівне виробництво і завантажить завод замовленнями, зокрема міжнародними та оборонними.

Коли спроба закликати силовиків зірвати ці торги не вдалася, Ігнатов на рік з гаком зник з «публічних радарів».

За цей час «Океан» встиг працевлаштувати 700 осіб, побудувати конструкції для Шулявського і пішохідно-велосипедного мосту в Києві, естакади для Полтавської об'їзної дороги і навіть для мосту в Станиці Луганській. Крім мостобуду, Капацині вдалося залучити на завод, що вже відроджувався, іноземне замовлення на будівництво двох суден для нідерландської компанії EuroBulk (у березні мають бути готовими). «Океан» успішно пройшов техаудит французів щодо добудови катерів берегової охорони.

QuoteІ ось в січні 2020-го, через рік з гаком, Ігнатов завдав чергового удару по «Океану».

І ось в січні 2020-го, через рік з гаком, Ігнатов завдала чергового удару по «Океану». І знову, як і в 2016 році, руками прокурорів та Печерського суду.

14 січня 2020 року Офіс генерального прокурора відзвітував, що заарештував усе майно ПАТ МСЗ «Океан». Текст ухвали суду з'явився в реєстрі лише через три дні. Тоді стало відомо, що єдиною «підставою» для арешту «Океану» стали слова однієї людини – Ігоря Ігнатова як представника кіпрської Zonel Operations Limited російського олігарха Юсуфова. Варто відзначити, що драйвером арешту заводу «Океан» всередині ОГП цього разу міг виступити прокурор Олександр Білоус, якого (як і Ігнатова) медіа пов'язують з Оксаною Білозір і який раніше обіймав посаду заступника прокурора Миколаївської області.

QuoteУсю відповідальність за негативні наслідки атаки Ігнатова на «Океан» Капацина поклав на Руслана Рябошапку.

Обурений інвестор заводу «Океан» Василь Капацина назвав арешт працюючого заводу спецоперацією ФСБ, «ударом ножа в спину миколаївським суднобудівникам». Капацина став вимагати від генерального прокурора Руслана Рябошапки допитати його як власника арештованого майна і оскаржив арешт в судовому порядку.

Перше засідання апеляції не відбулося, друге очікується 5 лютого 2020 року. Прокурори ОГП, які знайшли час допитати Ігнатова, все ще не допитали Капацину. І допоки арешт не знято, атака Ігнатова на «Океан» починає досягати поставленої мети – миколаївський бізнесмен заявив про перші розірвані через арешт контракти. Не буде контрактів – доведеться скорочувати працівників.

Quote«Моя команда створила 700 робочих місць, до літа ми планували довести чисельність заводу до 1000 чоловік. У нас зараз в роботі шість іноземних замовлень. У замовника виникає питання: а як тепер ми будемо виконувати замовлення, якщо завод заарештовано? У мене як власника запитання: а хто мені компенсує простій? У співробітників питання: що буде з ними, якщо не буде замовлень? Який замовник прийде, коли завод заарештовано? Наші працівники знову роз'їдуться на європейські верфі?» – заявив Капацина.

Усю відповідальність за негативні наслідки атаки Ігнатова на «Океан» Капацина поклав на Руслана Рябошапку.


Аналізуючи все вищезазначене, виникає запитання: хто «кришує» Ігнатова? На тлі купи кримінальних справ, вироків, «загублених» документів, затримань і незмінних звільнень версія Капацини про те, що Ігнатовим опікуються спецслужби, здається дуже і дуже правдоподібною. Інакше, як пояснити, що Ігнатову роками сходять з рук всі афери та захоплення, а прокурори продовжують «вірити» такому персонажеві на слово?

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора