Скриншот відео
Цікавий репортаж вийшов у програмі «Перша Шпальта». Ми побували у двох селах — одне перебуває в хорошому стані, друге — у поганому.
Ноутбуки та реабілітаційний центр
Одне — ОТГ Дівички в Переяславському районі Київської області. Там ми побачили гарну якість доріг, освітлення, банкомати, відділення пошти. На п'ять сіл ОТГ припадає три школи, є своя амбулаторія, власний центр безпеки з пожежною та поліцейською машинами та офіцером поліції.
У школі — комп'ютерний клас із новенькими ноутбуками, реабілітаційний зал з інтерактивними дошками та підлогою для дітей з інвалідністю і травмами, класи з хорошим ремонтом. Школи утеплені й енергоефективні. Дітей до них возять новими сучасними автобусами.
У селі пояснюють, що успішному розвитку сприяла децентралізація. Голова сільради вважає, що ініціатива президента Володимира Зеленського «Нове село», що передбачає будівництво в 1600 селах України доріг, шкіл, пожежних дільниць і лікарень, є правильною.
На думку місцевого чиновника, нова інфраструктура допоможе відродити села:
«Це дуже правильна програма, яка дасть змогу селам почати успішно працювати».
Звідки гроші
Відповідь: в ОТГ — п'ять ферм, включно з виробником норок, ягід і варення, а ще три живі фермери, які тут працюють. Кожен із них дає робочі місця та сплачує податки.
Гроші також дає військова база, пояснюють місцеві жителі. На стіні школи висить меморіальна дошка, що нагадує про те, що в ній вчився офіцер, який загинув в АТО. Зараз у більшості сіл школи та вулиці називають іменами місцевих жителів, які загинули в АТО. А такі є майже в кожному.
Вибиті вікна й дільничний, який втік
Друге село — Мацківці Лубенського району Полтавської області. Це повний і абсолютний треш.
Школу тут закрили три роки тому — будівля тепер повністю розвалена. Дітей возять маршруткою з вибитими вікнами до сусіднього села. Тракторна бригада розвалена повністю, залишилися одні цеглини. Фельдшерського пункту немає, доріг немає, освітлення немає, магазинів немає, банкоматів немає.
Центром села на швидкості роз'їжджають на чорній «вісімці» з відчиненими дверима двоє п'яних селян. Вибігли, підбігли до активіста, який давав нам коментар, почали його бити й ображати.
Поліції взагалі немає — дільничний виїхав з ОТГ. А п'яні селяни на швидкості ганяють селом і б'ють усіх, кого побачать, поки їх хтось не «вирубить». Усе виглядає як фільм про постапокаліпсис.
Мені кажуть: «Децентралізація — зло, Зеленський — ублюдок, село ніколи не підніметься».
Я питаю: чому? Що сталося?
Відповідь: три роки тому Kernel взяв в оренду землі навколо села. Тракторна бригада йому геть не потрібна — її просто закрили, люди нікому не потрібні — їх просто звільнили. Пару разів на рік приїжджає величезний комбайн, прибирає поля із соняшником і відправляє насіння на олійницю.
Податки до місцевого бюджету не сплачуються, робочих місць немає. Село вже практично вимерло, зараз просто агонізує. Життя, наче в середині 1990-х. Скрізь, куди приходять агрохолдинги з їхньою боротьбою за низьку собівартість сировини, яку вони експортують, відбувається таке саме.
Миколаївська область — вотчина Героя України Вадатурського, який тупо експортує зерно, — має найдепресивніші села в країні.
Київська та Вінницька області, де зародилося багато потужних фермерів, які переробляють продукцію, а не працюють із сировиною, рясніє зразково показовими селами та ОТГ.
Я все це побачив своїми очима. Пропоную подивитися й вам.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора