Facebook Pixel

Е-резидентство в Україні: чи відкриють кордони для бізнесу

Катерина Струкова
Юристка Stron Legal Services

Останнім часом Україна активно рухається в напрямку діджиталізації та виходу в онлайн. Серед останніх ініціатив Міністерства цифрової трансформації був запуск е-резидентства.

20 жовтня на сайті Верховної Ради було зареєстровано законопроєкт № 4240 щодо ведення підприємницької діяльності е-резидентами в Україні.

Законопроєкт вносить зміни до Податкового кодексу та інших нормативних актів і покликаний відкрити через інтернет віртуальні кордони для підприємців з усього світу без фактичного перебування в Україні.

Ця ідея не є новою, і вже є два успішні кейси з впровадження програм електронного резидентства в Естонії та Азербайджані.

Цільова аудиторія

Ця програма призначена для іноземних підприємців, які здійснюють такі види діяльності, як-от:

  • розроблення комп'ютерних ігор;
  • програмування;
  • діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем;
  • обробка даних;
  • розміщення інформації на вебвузлах та інші.

Цільовою аудиторією українського е-резидентства визначили п'ять країн, що є основними постачальниками IT-послуг на аутсорс:

  • Індія
  • Бангладеш
  • Пакистан
  • Китай
  • Філіппіни.

Як це працюватиме

В іноземних підприємців, які надають свої послуги у сфері IT, буде можливість дистанційно заснувати й вести свій бізнес в Україні.

Особливий статус е-резидента відкриває доступ до українських інформаційно-консультаційних сервісів, спрощує процедури отримання адмінпослуг та укладення цивільно-правових угод, а також дає можливість вести підприємницьку діяльність на території України.

Основними перевагами для е-резидентів має стати спрощена система оподаткування — 5% обігових коштів для ФОПа, що значно нижче, ніж в інших європейських країнах.

Е-резиденту, який зареєструвався як ФОП, автоматично присвоюватиметься податкова адреса за місцеперебуванням адміністратора, яким зі свого боку виступає державне підприємство «Дія».

Отримання статусу е-резидента є безоплатним. Заявник подає заяву про надання цього статусу в електронній формі через портал «Дія».

До заяви додається копія паспорта та інформація від компетентних органів іноземної держави щодо факту відсутності/наявності відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності на території зазначеної держави.

За відсутності підстав, що виключають отримання статусу е-резидента, адміністратор направляє запит про бронювання номера облікової картки платника податків до ДПС.

Адміністратор повідомляє консульській посадовій особі іноземної дипломатичної установи про резервування, а та зі свого боку проводить ідентифікацію заявника.

Після успішного проходження ідентифікації заявник отримує реєстраційний номер облікової картки платника податків та електронну довіреність, після чого набуває статусу е-резидента.

Також е-резидент може дистанційно відкрити один банківський рахунок в українському банку, подавши заявку через портал «Дія».

Міністерство цифрової трансформації заявляє, що це збільшить обсяг сплачених податків до держбюджету й поліпшить національний імідж на міжнародному ринку IT, що забезпечить збільшення іноземних інвестицій.

Критика

Ця новація викликає безліч питань, зокрема щодо того, як це поліпшить національний імідж на міжнародному ринку IT, якщо цільова аудиторія — це підприємці з Індії, Бангладешу, Пакистану, які не мають репутації висококваліфікованих фахівців, проте використовуватимуть пільговий режим е-резидента.

Також є побоювання щодо конкурентних умов для українських фахівців, адже через наплив IT-підприємців з Індії є ризик зниження попиту на місцевих розробників і втрати якості послуг.

Крім того, у разі, якщо іноземні е-резиденти відкриватимуть банківські рахунки в таких іноземних платіжних системах, як-от Revolute або TransferWise, є ризик того, що е-резидент-підприємець не задекларує свій дохід і може не сплатити податки.

Автори:

  • Катерина Струкова, юрист Stron Legal Services
  • Олег Дерлюк керуючий партнер Stron Legal Services.
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора