Facebook Pixel

Цього разу все буде «абсолютно інакше»

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

І знову цього тижня найголовнішими новинами, які можуть вплинути на ринки цінних паперів, будуть дані щодо стану американської економіки.

Упевненість споживачів зростає. Нова інформація, яка допоможе краще оцінити перспективи економіки, почне надходити вже у вівторок, коли Conference Board оприлюднить значення Індексу впевненості споживачів. Очікується, що в червні значення Індексу зросте до 119,0 проти 117,2 в травні. Це, як і раніше, нижче за 132,6 у лютому 2020-го, але, з іншого боку, докризові значення Індексу демонстрували максимум за останні двадцять із невеликим років.

На думку економістів Мічиганського університету, звичайні громадяни, як і інвестори, починають вірити в те, що нинішнє зростання цін — явище тимчасове й не триватиме довго. У червні інфляційні очікування американців на рік уперед знизилися до 4,2% проти 4,6% у травні, і це, звісно, позначається на споживчих настроях.

Telegram Logo

Найважливішою макроекономічною подією тижня, ймовірно, стане звіт про ринок праці, який традиційно буде опубліковано в п'ятницю. Саме високий рівень безробіття є одним з аргументів ФРС на користь збереження нинішньої ультраліберальної монетарної політики. І будь-який сюрприз у звіті запросто може спричинити доволі бурхливу реакцію на добре розігрітому ринку.

Очікується, що в червні буде створено 700 тис. нових робочих місць, а рівень безробіття знизиться до 5,6%. У травні ці показники становили 559 тис. і 5,8% відповідно. Навіть за умови, що прогноз справдиться, і попри позитивну динаміку показників стан ринку праці ще далекий від того, яким він був у передкризовому лютому, коли рівень безробіття становив рекордні за останні п'ятдесят років 3,5%, а кількість робочих місць в економіці США була на 7 мільйонів більшою, ніж зараз. Тож коли Джером Пауелл минулого тижня говорив про те, що американській економіці «ще зростати і зростати», він був зовсім не далеко від істини.

З іншого боку, попри наявне безробіття рівень зарплат і далі зростає, що призводить до зростання витрат у корпоративному секторі й негативно впливає на прибуток компаній. Як очікується, у червні зростання погодинної оплати праці складе 3,6%, що істотно більше, ніж 2% в травні. З-поміж основних причин, що викликають зростання зарплат, — швидке відновлення економіки й попит на робочу силу, що збільшується, на тлі невисокої пропозиції. Останнє зумовлено безпрецедентною фінансовою допомогою держави безробітним, необхідністю сидіти вдома з дітьми через закриття на карантин освітніх установ і страхом заразитися вірусом. Хоча, на думку Bank of America, найближчими місяцями можна очікувати, що ситуація змінюватиметься й перераховані чинники, які негативно впливають на ринок праці, слабшатимуть.

Перші підтвердження такого припущення з'явилися вже позаминулого тижня, коли в чотирьох американських штатах, де було скорочено допомогу малозабезпеченим, кількість заявок на допомогу з безробіття знизилася швидше, ніж у середньому в країні. Минулого тижня скоротити допомогу планують ще у восьми штатах, а до кінця літа — у двадцяти п'яти, що, як очікується, збільшить приплив робочої сили на ринок.

Інфляція, як і раніше, залишається в центрі уваги. І будь-які фактичні дані або заяви високопоставлених чиновників, політиків чи економістів, які можуть істотно вплинути на формування інфляційних очікувань, звісно, позначатимуться на динаміці цін в основних класах активів. А загалом усе більше індивідуальних і професійних інвесторів схиляються до того, що інфляція — справа тимчасова, і в міру того, як пропозиція наздоганятиме попит, а база для порівняння з кожним місяцем збільшуватиметься, ситуація повернеться в нормальне річище й ми надалі житимемо в чудових умовах економіки, що швидко зростає, з інфляцією, що не перевищує цільові показники ФРС.

Якщо до всього цього ще й сезон корпоративних результатів, який починається через тиждень, пройде «на ура», то попереду на нас чекають лише радість, щастя й веселощі. До речі, саме такі веселощі були і 2000-го, і 2008-го. Але ж ми знаємо, що цього разу все буде «абсолютно інакше».

Гарного тижня і вдалих інвестицій!

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини