Весна 2021 року — активний період у циклі девелопменту, але й подій у цей період на ринку з огляду на активізацію всіх учасників не бракує. Однак другий рік поспіль весна для ринку стає забігом на витривалість із перешкодами. Що відбувається із цінами, чи є покупець і які події впливають на ринок нерухомості України — відповіді на ці питання нижче.
Ціна пішла вгору
Середня ціна на ринку стрімко поповзла вгору. Це цілком закономірно з огляду на рівень інфляції, що зростає, отже, логічним є й перегляд цін на складники, робочу силу, техніку, пальне. Частина проєктів перейшла на вищий цикл девелопменту, звідси й підвищення цінника.
Наразі середня вартість квадратного метра в Києві становить 28,5 тис. грн, що на 800 грн, або майже на 3% більше за показник минулого місяця. У доларах зростання склало $30, або ті самі 3%.
Важливо розуміти, що подальша динаміка безпосередньо залежатиме від економічних наслідків нинішнього карантину, рівня платоспроможного попиту, а також динаміки робіт на будівельних майданчиках.
Наразі відбувається якесь балансування попиту та ліквідної пропозиції, але якщо реальні доходи населення просядуть ще на пару процентних пунктів, навіть популярні нині формати сегмента комфорт+ будуть змушені ще жорсткіше боротися за увагу покупця.
Каламутна вода навколо ДАБІ
Реформа ДАБІ, на мою думку, за рівнем шкоди претендує на законне «срібло» після епідемії коронавірусу.
Мало того, що за рік вона зуміла скоротити кількість нових проєктів принаймні на чверть, якщо робити поправку ще й на складний економічний період, змусила понервувати девелоперів, які вводили побудоване й пояснювали все це інвесторам, так і через деякий час, коли вже були розставлені крапки над «і» й усі оцінили провал із реформуванням структури, навколо неї знову якісь незрозумілі рухи.
Тепер із боку Кабінету міністрів. Лаконічна постанова № 303 акурат до 1 квітня схожа на жарт. Але ні — ДАБІ й надалі здійснює повноваження та функції до завершення реформи й створення Державної інспекції архітектури та містобудування.
Увага, питання: це офіційний відкат (багатофункціональне слово в українських реаліях, погодьтеся) до добре забутого старого чи вимушені заходи, щоб хоч якось приборкати хаос і підпорядкувати ринкові процеси? Чесно кажучи, особисто в мене відповіді на нього поки що немає. Я запасаюся попкорном і дуже сподіваюся, що ринок цього року все ж таки не надто просяде за обсягом пропозиції.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора