Чому українців варто привітати з Кодексом про банкрутство

д.ю.н., радник Юридичної групи LCF

З 21 жовтня в Україні почав діяти Кодекс про процедуру банкрутства, який дозволив фізичним особам звертатись до процедур відновлення платоспроможності. Досі це могли робити тільки юридичні особи та фізичні особи-підприємці. Подібні справи розглядатимуть господарські суди за участю арбітражного керуючого.

Ініціювати процедуру відновлення платоспроможності фізособи зможе лише сам боржник. Після відкриття провадження він отримує можливість запропонувати план реструктуризації боргів, а на цей час (120 днів) вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Я хочу привітати всіх українців з тим, що кодекс з процедур банкрутства набув чинності. На сьогодні цим законом практично завершується етап формування законодавства про банкрутство.

Сьогодні практично кожна особа – юридична, фізична – може звернутись до процедур, передбачених в законодавстві, щоб вирішити проблеми заборгованості за кредитами та за будь-якими цивільно-правовими договорами. Українці до цього не мали такої можливості.

Це необхідний елемент економіки. Він сприятиме вирішенню складних (а для фізичної особи — особистих) проблем, пов'язаних з невиконанням своїх майнових зобов'язань.

Проєкт закону про реструктуризацію боргів фізичної особи або визнання її банкрутом був розроблений ще у 2015 році. У липні цей проєкт закону був зареєстрований. На етапі підготовки його до другого читання об'єднали систему банкрутства фізичних осіб з банкрутством юридичних осіб. На сьогодні все це законодавство присутнє в єдиному законі – Кодексі з процедур банкрутства.

Нове законодавство змінює багато. Кожна особа може звернутись до суду, щоб вирішити свої проблеми, пов'язані з заборгованістю. Наприклад, за споживчим кредитом. У такому разі держава надає можливість такій особі вирішити ці проблеми під наглядом суду і з допомогою професійних осіб – арбітражних керуючих – знайти можливість подолати тимчасові фінансові труднощі.

Як працюватиме ця система, треба подивитись. Зазвичай такі закони відносять до так званих соціальних. І як до цього законодавства будуть звертатись громадяни України, важко зараз передбачити.

Але на сьогодні є мінімум тих процедур, тих можливостей, які існують в інших країнах. Зрозуміло, ця сфера законодавства має ще вдосконалюватись.

Я хочу також зазначити, що сама система банкрутства як окрема система юридичних процедур, навіть найкраща, не дасть очікуваних результатів без урахування особливостей інших сфер законодавства.

Тому що у разі визнання особи неспроможною або при розробці плану реструктуризації необхідно буде в суді вирішувати проблеми житлового характеру, звертатись до трудового законодавства, соціального та враховувати багато інших моментів.

Тож чекатимемо на судову практику, щоб потім законодавець враховував особливості застосування і помилки та відкорегував ці юридичні засоби вирішення проблем із заборгованістю. Проте наголосимо, що сьогодні громадяни України отримали цей потужний, необхідний для ринкової економіки засіб розв'язання своїх проблем із заборгованістю.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page